تبلیغات کلیکی چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

تبلیغات کلیکیتبلیغات کلیکی

قصد داریم در این مقاله معرفی پایه ای از تبلیغات کلیکی و انواع تبلیغات کلیکی را برای شما عزیزان ارائه کنیم.

بازاریابی از طریق تبلیغات کلیکی می تواند یکی از قدرتمندترین ابزار بازاریابی باشد، اما بدون دانش کافی از آن، ممکن است به راحتی موجب هدر رفتن بودجه بازاریابی بدون بازگشت سرمایه شود.

در این مقاله بررسی می کنیم که تبلیغات کلیکی چیست، چه نوع از تبلیغات کلیکی در اختیار تبلیغ کنندگان قرار دارد، مزایا و معایب استفاده از آن چیست و چگونه تبلیغ کنندگان می توانند از آن استفاده کنند.

تبلیغات کلیکی (PPC) چیست؟

تبلیغات کلیکی (PPC) یک روش تبلیغات اینترنتی است که به تبلیغات کنندگان این امکان را می دهد تا در سراسر اینترنت تبلیغ کنند. تبلیغات کلیکی تنها به اعزای هر بار کلیک بر روی تبلیغات نیازمند پرداخت هزینه است. PPC (Pay-Per_click)

تبلیغات کلیکی موجب می شود تا نیمی از بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) شما صورت پذیرد. شایع ترین موارد استفاده آن در Google  و Bing است که به تبلیغ کنندگان این امکان را می دهند که تبلیغاتشان در نتایج جستجو کاربران ظاهر شود.

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، قسمت های خط کشی شده با رنگ قرمز نشان دهنده استفاده از تبلیغات کلیکی است:

تبلیغات کلیکی

استفاده از تبلیغات کلیکی به تبلیغ کنندگان این امکان را می دهد تا وب سایت خود را در بخش های مختلف موتورهای جستجو به نمایش بگذارند. انجام اینکار از جهات مختلفی می تواند برای کسب و کار شما مفید باشد که در ادامه مقاله به آن اشاره می کنیم.

انواع تبلیغات کلیکی کدام است؟

تبلیغات کلیکی می تواند در فرمت های و بخش های مختلف در اهداف تبلیغاتی شما مورد استفاده قرار بگیرد. انتخاب و استفاده از انواع مختلف این نوع تبلیغات، نحوه نمایش تبلیغات شما را مشخص می کند.

در اینجا با چند نمونه از موارد رایج آشنا می شویم:

تبلیغات متنی (TEXT Ads)

همینطور که از نام آن مشخص است این نوع تبلیغات شامل متن می شود. موتور های جستجو ضوابطی برای نمایش نتایج صفحات جستجو دارند که شامل متن و محتوای آن می شود، تبلیغ کنندگان موظف به رعایت این شرایط هستند.

شما همواره می توانید حهت تولید محتوا از خدمات تیم پدیده فکر مهتر در زمینه تولید محتوا بهرهمند شوید. اینجا کلیک کنید.

هنگامی یک جستجوگر بر روی نتایج جستجو کلیک می کند، به اندازه یک کلیک از حساب تبلیغ دهنده کسر می گردد و جستجوگر به وب سایت تبلیغ دهنده دسترسی پیدا کرده است. تبلیغ کنندگان می توانند صفحه مقصد مطابق میل خود طراحی و آماده حضور جستجوگر نمایند.

در اینجا یک نمونه از تبلیغات کلیکلی متنی رو ملاحظه می فرمایید:

تبلیغات کلیکی متنیتبلیغات متنی برای کسب و کار های تجارت الکترونیک، نسل پیشرو، و وب سایت های پر ترافیک بسیار اثر بخش است.

تبلیغات مخصوص محصولات (Product Specific Ads)

تبلیغات مخصوص محصولات تاثیر زیادی بر افزایش محبوبیت موتور های جستجو بزرگ همچون Google و Bing داشته است.

در گوگل این نوع از تبلیغات PPC به نام ‘Product Listing Ads’ و در بخش Google Shopping می باشد. و در بینگ با  ‘Product Ad’ مشخص شده است. در هر دو پلت فرم نیاز است تا تبلیغ کنندگان بتوانند بخش های محصولات خود را ایجاد کنند و موجودی آن را در سایت خود به روز نگه دارند.

هنگامی که جستجو گران بر روی هر یک از محصولات کلیک کنند بصورت مستقیم به صفحه تبلیغ دهنده ارجاع داده می شوند.

در اینجا نمونه ای از تبلیغات مخصوص محصولات در گوگل را مشاهده می فرمایید:

تبلیغات کلیکی محصولات

این نوع تبلیغات در حال حاضر برای تبلیغ کنندگانی در دسترس هست که محصولات فیزیکی و یا سبد خرید در وب سایت خود دارند.

تبلیغات بنر (Banner Ads)

تبلیغات بنر نیز یکی دیگر از راه های تبلیغات کلیکی است که به واسطه آن تبلیغ دهنده می تواند بازدیدکنندگان بالقوه برای بازدید از وب سایتش جذب کند. این نوع از تبلیغات، با هدف قرار دادن محتوا ، امکانی را برای تبلیغ دهندگان فراهم می کند که بتوانند مزایا و اقدامات خود را برای بازدیدکنندگان بالقوه به نمایش بگذارند.

در زیر نمونه ای از تبلیغات کلیکی بنری را مشاهده می فرمایید:

تبلیغات کلیکی بنر

این تبلیغات، برای بازدیدکنندگان وب سایتی که بازدید زیادی دارد به نمایش در می آید و آنها را برای خرید بوت هاکی ترقیب می نماید، بازدیدکنندگان با کلیک بر روی آن به وب سایت فروش بوت های هاکی ارجاع داده می شوند.

در این مورد، تبلیغ دهنده تبلیغات خود را برای آن دسته از افرادی که علاقمند کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بوت های هاکی هستند طراحی و مدیریت کرده است. در این نوع تبلیغات، تبلیغ دهندگان با طراحی بنر تبلیغاتی خود آن دسته از مخاطبان واجد شرایط را که به خدمات و محصولات آنها علاقمند هستند را به سمت وب سایت خود هدایت می کنند.

تبلیغات کلیکی بنر برای کسب و کار های تجارت الکترونیک، نسل پیشرو، و وب سایت های پر ترافیک بسیار اثر بخش است.

مزایا و معایب استفاده از تبلیغات کلیکی PPC(Pay-Per-Click)

تبلیغات کلیکی می تواند یکی از منابع بازاریابی برای وب سایت ها باشد. این روش با ایجاد ارتباط بین هدف و بازدیدکننده و همینطور قابلیت پیگیری را دارد و برای ایجاد یک کسب و کار مناسب است. از سوی دیگر، رقابت و ماهیت فنی اجرا تبلیغات کلیکی می تواند تا حدودی به بازگشت سرمایه کمک کند.

در اینجا چند مورد از مزایا و معایب آن را مورد بررسی قرار می دهیم:

مزایای تبلیغات کلیکی

اتصال به نقطه هدف – تنها مشتریان علاقمند را به سمت محصول شما هدایت می کند. با استفاده از کلمات کلیدی و اهداف متنی، بازاریابی کلیکی مشتریان علاقمند را به سمت کسب و کار شما سوق می دهد.

هزینه انعطاف پذیر – این امکان را برای تبلیغ دهندگان فراهم می کند تا بتوانند بودجه تبلیغاتی خود را متناسب با نیاز خود همسو کنند.

پرداخت هزینه برای میزان تبلیغات تبلیغ دهندگان تنها به میزان تعداد کلیک هایی که مشتریان بر روی لینک تبلیغاتی آن ها انجام می دهند و از وب سایتشان بازدید می کنند، هزینه پرداخت می کنند.

پیگیری عملکرد – با ردیابی نرخ تبدیل می توان نرخ بازگشت سرمایه تبلیغاتی را بصورت دقیق مشاهده کرد. (در صورتی که از بستری سالم استفاده شود و میزان کلیک ها واقعی باشند، چرا که برخی از واسط ها با استفاه از روش های متفاوت اقدام به ایجاد کلیک غیر واقعی می کنند که حتی شرکت های عرضه کنند نیز قادر به پیگیری آن نخواهند بود)

معایب تبلیغات کلیکی

قیمت گذاری – با توجه به اینکه کسب و کار شما در چه صنعتی است، این نوع تبلیغات می تواند هزینه ای حتی ۲ برابر میزان معمول داشته باشد.

عدم ضمانت نتایج – حتی با اینکه این نوع تبلیغات می تواند بازدیدکننده زیادی را به سمت وب سایت شما بیاورد، ولی باز هم ضمانتی جهت تبدیل آنها به مشتری وجود ندارد و ممکن است بازدیدکنندگان از شما خرید نکنند. اگر نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری پایین باشد، بازگشت سرمایه تبلیغاتی شما منفی خواهد شد. ( استفاده از کلیک های غیر واقعی می تواند هزینه تبلیغاتی شما را افزایش دهد و همچنین میزان مشتریان شما کاهش یابند.)

کلیک های غیرواقعی راه های زیادی برای استفاده از تقلب در کلیک وجود دارد. از جمله می توان به راهکارهای برنامه نویسان اشاره کرد می توانند با استفاده از آی پی های مختلف و در بازه های زمانی مختلف برای روی تبلیغات شما کلیک های غیرواقعی ایجاد کنند، همچنین می توان به شرکت های رابط اشاره کرد که بابت کلیک افراد به آنها پول می دهد تا بر روی تبلیغات شما کلیک کنند. در این بین موتورهای جستجو سعی کرده اند که کلیک های غیر واقعی را از کلیک های واقعی تمیز دهند ولی واقعیت امر این است که افراد متقلب در این حوزه همیشه چندین قدم پیشتر هستند.

اجرای فنی – برای اجرای یک کمپین تبلیغات کلیکی تاثیر گذار، می بایست دانش عمیقی از این نوع تبلیغات و همچنین الگوریتم کاری موتور های جستجو داشت که مرتب در حال به روز رسانی هستند. در صورتی که شما دانش عمیقی در این حوزه نداشته باشید قطعا بازگشت سرمایه شما با کاهش شدیدی روبه رو خواهد شد.

سیاست های تبلیغاتی با توجه به بستر نمایش دهنده تبلیغات، تبلیغ دهندگان می بایست سیاست های تبلیغاتی آن را رعایت کنند. این سیاست های شامل محتوای وب سایت و متن و تصویر مورد استفاده در آگهی تبلیغاتی می باشد. با توجه به این سیاست ها، برخی از تبلیغات ها قابل نمایش دادن در هر شاخه از صنعت در شبکه تبلیغات نیست.

بستر نامناسب نمایش تبلیغات این مورد از معایب تبلیغات کلیکی بنر است، چرا که تبلیغات بنر شما ممکن است در وب سایتی نمایش داده شود که به درستی دسته بندی نشده باشد و یا در ادامه راه تغییر وضعیت داده باشد. در این صورت شما تبلیغات را در محلی به نمایش گذاشته اید که مخاطبان شما حضور ندارند و کلیک ها کمتر تبدیل به مشتری می شود. از سوی دیگر نمایش تبلیغات شما در هر وب سایت میزبانی ممکن است مناسب هویت برند شما نباشد و موجب بدنامی برند شود.

اهداف تبلیغاتی این مورد نیز یکی دیگر از معایت تبلیغات کلیکی بنر است، بسته به اینکه شما در کدام مرحله از وضعیت ارائه محصول و خدمات خود هستید، نیازهای تبلیغاتی شما نیز متفاوت خواهد بود. در زیر ۳ نوع از اهداف تبلیغاتی را مورد بررسی قرار می دهیم:

  1. اگر شما در مرحله معرفی محصول خود هستید می بایست حضور بیشتری در رسانه های تبلیغاتی داشته باشید تا به مرور زمان نام شما در ذهن مخاطب ماندگار شود ولی این نوع تبلیغات تضمینی برای مدت زمان ماندگاری شما در محل تبلیغ ندارد.چرا که تبلیغات شما بصورت ثابت در مکان خاصی ماندگار نیست و دائم در حال گردش است. لذا شما می بایست از تبلیغات ثابت بنری استفاده نمایید.
  2. اگر شما در مرحله افزایش میزان فروش هستید می توانید با استفاده از این تبلیغات به فکر دستیابی به مشتریان هدف باشید ولی فراموش نکنید که یکی رموز ماندگاری در بازار کسب و کار، تکرار تبلیغات در ذهن مخاطب است. شما نمی توانید انتظار داشته باشید که مخاطب تنها در چند ثانیه نام شما را بخاطر بسپارد و در آینده از شما خرید کند و یا اینکه تنها با چند کلیک تصمیم خرید خود را نهایی کند.
  3. اگر شما نیاز به تقویت نام تجاری خود دارید، استفاده از این روش به هیچ عنوان توصیه نمی شود. چراکه در این روش از تبلیغات، بنر تبلیغاتی شما بصورت گردشی و متناوب همراه با سایر تبلیغ دهندگان نمایش داده می شود و شما مکان ثابتی جهت تبلیغات ندارید، از این سو استفاده از بنر های تبلیغاتی ثابت برای شما توصیه می گردد.

 

تبلیغ دهندگان از کجا می توانند تبلیغات کلیکی را خریداری کنند؟

تعداد ارائه دهندگان این نوع از تبلیغات رو به افزایش است و تبلیغ دهندگان می توانند از پلت فرم های مختلف و شبکه های اجتماعی مختلف استفاده کنند.

توصیه می گردد قبل از هر گونه اقدام تبلیغاتی، با مشاوران و متخصصان امر  در خصوص برنامه ریزی تبلیغاتی و استفاده از رسانه موثر حتما مشورت کنید، تا از بازگشت سرمایه خود اطمینان حاصل کنید، شما همواره می توانید با کلیک بر اینجا با مشاوران تبلیغات و بازاریابی تیم پدیده فکر مهتر در ارتباط باشید.

در زیر پلت فرم های رایج و پر کاربرد را در این زمینه معرفی می کنیم:

موتورهای جستجو

  1. Google AdWords – برای تبلیغات در گوگل جهت جذب کاربران آن.
  2. Bing Ads – برای تبلیغات در بینگ جهت جذب کاربران آن.

شبکه های اجتماعی

  1. Facebook Ads
  2. Twitter Ads
  3. LinkedIn Ads

استفاده از سایر پلت فرم هایی که شرکت های خصوص بصورت واسط ارائه می کنند.

سخن پایانی

استفاده از تبلیغات کلیکی می تواند ترافیک وب سایت شما را در مدت زمان کمی بالا ببرد ولی این بدان معنی نیست که میزان مشتریان شما افزایش می یابد. در این روش شما مبلغ هزینه ای که پرداخت می کنید تنها برای افرادی است که تبلیغات شما برای آنها جذاب بوده است (البته اگر از کلیک های غیر واقعی چشم پوشی کنیم) و روی تبلیغات شما کلیک کرده اند و این از جمله مزایای این روش محسوب می گردد. ولی از سوی دیگر به علت عدم پایداری تبلیغات در مکان مشخص و مدت زمان مشخص در یک وب سایت، شما در بلند مدت پایداری در بازار را نخواهید داشت. در پایان امیدوارم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید، شما همواره می توانید با استفاده از گزینه های اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی این مطلب را با سایر دوستان خود به اشتراک بگذارید و به آنها آگاهی هدیه دهید و همچنین نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید:

 

 

[تعداد: ۹    میانگین: ۴.۷/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar