تجزیه و تحلیل نیازها یک تکنیک تحلیلی ارزشمند برای بازاریابی بهتر

تجزیه و تحلیل نیازها

تجزیه تحلیل نیازها

تجزیه و تحلیل نیازها به صورت یک فرآیند رسمی  تعریف می شود. که روی نحوه ی پاسخ دهی یک محصول به نیازهای انسان متمرکز است. این تجزیه و تحلیل ابزار رسمی برای توسعه کسب و کار نیست. بلکه یک تکنیک تحلیلی با ارزش است که به منظور ارزیابی بهتر قابلیت فروش یک محصول یا یک سرویس برای یک مصرف کننده، استفاده می شود.

موارد استفاده

تجزیه و تحلیل نیازها  اغلب در بسیاری از صنایع مانند توسعه نرم افزار، خودرو، محصولات مصرفی و خدمات بانکی استفاده می شود. این نوع تجزیه و تحلیل در ابتدا مورد استفاده ی توسعه دهندگان نرم افزار بود که از سیستم در کنار تجزیه و تحلیل نیازها- یعنی مطالعه ی عناصر ارائه شده در یک سیستم- استفاده می کردند.

به طور خلاصه، اگر این دو سیستم در Apple Inc. به کار رود، تجزیه و تحلیل نیازها شامل تمام پیچیدگی های داخلی کامپیوتر و بیت های سخت افزاری بسیار پیچیده خواهد بود که از چشم کاربر نهایی دور مانده است؛.در حالی که تجزیه و تحلیل نیازها روی رابط نرم افزاری سیستم اپراتور و همچنین لوازم جانبی آن تمرکز دارد –  مانند صفحه کلید و ماوس که به طور مستقیم توسط کاربر نهایی استفاده می شود – همزمان روی تصور نهایی کاربر از محصول نیز تاثیر می گذارد.

۶ اصل تجزیه و تحلیل نیازها

  • نظر کاربران نهایی برای یکپارچه کردن یک تیم طراحی متشکل از افراد گوناگون و خود رای ضروری است. و نظر آنها باید بر خواسته های تیم طراحی شما غالب باشد.
  • تحقیق بازار برای یکپارچه کردن نظر کاربران نهایی و استفاده از تحقیقات کمی و کیفی برای یافتن بهترین مسیر برای طرح های محصول یا خدمات ضروری است.
  • به دنبال کمترین میزان نیازهای کاربر، باشید. بازاریابی در پایین ترین سطوح مهارتی موجب بزرگترین بازار بالقوه می شود. به عبارت دیگر، اصل KISS را دنبال کنید – “یعنی بی تکلف و ساده لوحانه عمل کنید. keep it simple, stupid”. البته این بدان معنا نیست که یادگیری مهارت را رها کنید. این نوع بازاریابی خود مهارتی کاربردی است که باید یاد گرفت.
  • تست های بتای جامع محصولات خود را در یک مدت زمان طولانی انجام دهید. تا تغییرات لازم را قبل از بسته بندی محصول خود برای مرحله نهایی تولید، در نظر گرفته باشید.
  • همچنان به نظارت خود روی بازخورد کاربر پس از توزیع محصول ادامه داده و به سرعت به نقص ها پاسخ دهید. در صورتی که نتوان فورا به نقص های محصولات موجود بازار پاسخ دهید، ثبتی دقیق از این موارد را برای توزیع های آتی نگه دارید.
  • طرح های زیبا محصول نهایی تجزیه و تحلیل موفق نیازهاست. که باعث خواهد شد یک پله بالاتر از همتایان صنعت خود قرار بگیرید.

تجزیه و تحلیل شکاف و ارتباط آن با تجزیه و تحلیل نیازها

تجزیه و تحلیل شکاف ها، که برای مقایسه عملکرد واقعی کسب و کار با عملکرد ایده آل استفاده می شود، اغلب همراه با تجزیه و تحلیل نیازها برای به حداکثر رساندن پتانسیل رشد کسب و کار،  به کار گرفته می شود.

تجزیه و تحلیل شکاف اطمینان می دهد که شرکت منابع خود را برای تولید حداکثر تخصیص می دهد. تجزیه و تحلیل شکاف یک ابزار سنجش برای کارآیی محسوب می شود. و به منظور نشان دادن یک نقشه راه روشن تر برای رشد آینده استفاده می گردد. و می تواند در سطح استراتژیک و سطح عملیاتی یک سازمان به کار رود. به طور خلاصه، تلاش دارد تا شکاف بین جایی را که هم اکنون شرکت در آن قرار دارد و جایی که هدف شرکت قرار دارد، پر کند. علاوه بر این، برخی از سازمان ها “شکاف- gap”  را یک واژه ی مخفف می دانند-  یعنی جدا کردن جنبه های “خوب- Good”، “متوسط- average” و “ضعیف-poor” یک کسب و کار.

برای مطالعه ی بیشتر:

نقش تحلیل و آنالیز در بهبود تجربه مشتری 

تحلیل سودآوری بازار و زیربازارها

تحلیل بازار ! بررسی اهداف و ابعاد تحلیل بازار

شرکت های برتر چگونه تجزیه و تحلیل انجام می دهند؟

۵ حوزه ی تجزیه و تحلیل شکاف

سازمان نیروی کار

کارایی و بهره وری کلی شرکت شما باید از بالا به پایین مورد بررسی قرار گیرد. موقعیت های اضافی باید حذف یا ترکیب شوند و بخش های ضعیف کسب و کار باید حذف شوند یا ادغام گردند. اگر شرکت شما مسیرش را از یک صنعت به صنعت دیگر تغییر داده- به عنوان مثال از رایانه های شخصی به رایانش ابری(محاسبه ی ابری)- پس نیروی کار شما باید بازسازی شود تا منعکس کننده این موضوع بوده و بخش های غیر مربوط حذف گردند.

مسیر کسب و کار

همه ی افراد شرکت باید باید در تعقیب اهداف شرکت باشند. زمانبندی ضعیف در تغییر مسیر کسب و کار می تواند مشتریان موجود را از شما دور کند و به دست آوردن مشتریان جدید نیز دشوار خواهد بود. اگر صنعت شرکت شما شلوغ و رقبا بیش از حد شوند و توانایی رقابت از شما سلب گردد، تغییر مسیر می تواند اجتناب ناپذیر باشد، اما باید اطمینان حاصل کنید که کارمندان، سهامداران، ذینفعان و دارندگان اوراق بدهی همگی با این مسئله موافق هستند.

توانایی های تولید

اگر شرکت شما هنوز به کارخانه های تولید داخلی متکی است، ممکن است مجبور شوید کار خود را برون سپاری کنید تا شکاف با رقبای بزرگتر را کمتر کرده و از بین ببرید. نگه داشتن تمام کارخانه های تولید در یک منطقه ی خاص می تواند سود ناویژه را از بین برده و بر توانایی شما در تعیین قیمت مقرون به صرفه محصولات تأثیر بگذارد.

پایگاه مشتری

آیا شرکت شما به سطح کامل پایگاه مشتری بالقوه خود دست یافته است یا توسط شرکت های بزرگ تر به حاشیه رانده می شود؟ اگر هنوز شمار زیادی از مشتریان بالقوه ی دست نخورده وجود دارند، می تواند به این معنا باشد که زمان سرمایه گذاری در تبلیغات گران قیمت و کمپین های روابط عمومی فرا رسیده تا محصول خود را به در معرض دید عموم بگذارید.

پتانسیل بازار

آیا بازار فعلی اشباع شده است؟ اگر آن بیش از حد اشباع شده باشد، پس فقط باید محصولاتی را تولید کنید که رقبای کمتر اما درخواست بیشتری دارند. اگر تجزیه و تحلیل نیازها دقیق انجام شود می تواند کمک کند  تا محصولات بهتری را تولید کنید که مصرف کنندگان بیشتری را جذب می کنند.

یک ترکیب خوب از تجزیه و تحلیل نیازها و تجزیه و تحلیل شکاف می تواند شرکت و محصولات شما را در مسیر بهبود قرار دهد. با استفاده از هر دو تجزیه و تحلیل، شما می توانید شرکت قدیمی را از بین ببرید و و ان را از نو بسازید، این کار اجاز می دهد  تا راه های رشد که  قبلا  بخاطر عادت های روزمره، روال ها و انتظارات متوسط مبهم و تاریک مانده اند، ببینید.

[تعداد: ۵    میانگین: ۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar