• بهمن ۲۹, ۱۳۹۸

تحقیقات بازار برای شناخت مشتری چگونه انجام می گردد؟

تحقیقات بازار برای شناخت مشتری به شما امکان می دهد تا تلاش های بازاریابی را هدف قرار دهید. تحقیقات بازارِ شما باید با کسب آگاهی بیشتر در مورد مشتریان فعلی شما آغاز شود. مگر اینکه کسب و کارتان جدید و بدون هیچ پایه ی مشتری باشد. هنگام تحقیق در مورد مشتریان موارد زیر را در نظر داشته باید:

آنها چه کسانی هستند؟

چگونه شما را پیدا کرده اند؟

در مورد شما چه چیزی دوست دارند؟

چه چیزی را دوست ندارند؟

تحقیقات بازار برای شناخت مشتری

تحقیقات بازار برای شناخت مشتری

از نظرسنجی های مشتری، مصاحبه های تصادفی، برگه های بازخورد و عقل سلیم برای به دست آوردن این اطلاعات استفاده کنید. با طبقه بندی مشتریان خود به گروه ها یا بخش های مفید شروع کنید. تقسیم بندی بازار می تواند شما را به بازاریابی بهتر هدایت کند. طبقه بندی مشتریان می تواند به شما در درک نیازها، خط مشی ها و تفاوت های آنها کمک کند. نظر سنجی یکی از راه های تحقیقات بازار برای شناخت مشتری است.

اگر شرکت شما سه محصول در سال به فروش می رساند، در اینصورت اطلاعات مهمی را می توان از مشتریان کلیدی به دست آورد. پس از جمع آوری اطلاعات دموگرافیک، شرکت شما قادر به تمرکز بر روی بهترین روش برای به دست آوردن بازخورد مشتری خواهد بود. برای مثال، اگر شرکت شما ابزار خانه و باغ را به فروش می رساند، بهترین هدفِ ممکن احتمالا خریدار متاهل، و دارای درآمد دوگانه می باشد. به محض این که مشتری را واجد شرایط دانستید، به نظر سنجی ها و شکایاتی بپردازید که برای ایجاد اطلاعات به کار می آیند.

به شکایات و مشکلات به عنوان منبع ارزشمند تحقیقات بازار برای شناخت مشتری نگاه کنید. مطالعات نشان می دهد که ۴%-۲ از مشتریانِ ناراضی شکایت می کنند و ۹۶ تا ۹۸٪ مشتریان ناراضی شکایت نمی کنند. در نتیجه ناشناخته باقی می مانند. آیا می توان این مشتریان ناراضی دیگر را شناسایی کرد؟ از طریق ارتباط با آنها می توانید از مشکل محصول مطلع شوید. راه حلی برای مشکل پیدا کنید. و یا ارتباط با مشتری را بهبود ببخشید. به یاد داشته باشید، اگر آنها با شما صحبت نکنند، ممکن است از شما پیش مشتری بالقوه دیگر شکایت کنند.

نظرسنجی رضایت مشتری

برای اطلاعات بیشتر درباره مشتریان خود از اطلاعات نظرسنجی مشتری استفاده کنید. اطلاعات واضح شامل ویژگی های کلی است که به تقسیم مشتریان به چند بخش کمک می کند. آیا مشتریان خود را بر حسب سن، درآمد یا جنسیت؛ حرفه یا سطح تحصیلات؛ نوع شرکت یا صنعت گروهبندی می کنید؟ این اطلاعات می تواند بسیار مفید باشد. با این حال، ممکن است نیاز به فیلتر کردن اطلاعات حاصل از سوالاتی داشته باشید که ممکن است مشتریان را تشویق به دادن پاسخ های نادرست کند. مانند سوالات مربوط به سن، سطح درآمد، و قصد خرید.

برای مطالعه بیشتر:

شناخت مشتری امری ضروری برای پیشرفت کسب و کار

شناخت مشتری از نظر روند فرهنگی و جمعیت شناختی

آماده شدن برای ایجاد یک طرح بازاریابی

 • ایده های عملی و مدل های خوب با ده ها نمونه از برنامه های بازاریابی موفق را از جستجو و جلسات طوفان فکری به دست آورید.
 • طرح بازاریابی خود را تکمیل کنید
 • پس از جمع آوری منظم و هدفمندِ اطلاعات مورد نظر، از اطلاعات زیر برای طراحی یک بررسی کمّی استفاده کنید. در اینجا چندین رهنمود برای این نظرسنجی وجود دارد.
 • در مورد اهداف نظرسنجی به توافق داخلی برسید. شرکت ها باید از همه ذینفعان و صاحبان سهام سوال کنند که شما فکر می کنید چگونه باید از داده های رضایت مشتری استفاده کنیم؟ پس قبل از بررسی نظرسنجی، باید توافق حاصل شود.
 • سعی کنید زمان نظرسنجی کوتاه باشد. زمانی که یک نظرسنجی بیش از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول بکشد، میزان پاسخ به طور قابل توجهی کاهش می یابد. اما در ۱۰ یا ۱۵ دقیقه می توانید پاسخ متوسط بین ​​۶۵ تا ۷۵ درصد را به دست آورید.
 • نظر سنجی را به بیش از یک مخاطب بفرستید. اگر این کار را انجام ندهید، رضایت بالای غیر واقعی را به دست می آورید و ارتباط تان با مخاطبان، با نارضایتی و به صورت ناخواسته به پایان می رسد.
 • تمام پاسخ ها باید محرمانه باشند. قانون تحقیق این است که اگر محرمانگی تضمین نشود، قطعا به کل حقیقت دست پیدا نمی کنید.
 • از مقیاس مناسب برای تولید داده های عملیاتی استفاده کنید: مقایسه داده های عملکردی با انتظارات، مقایسه ی بهترین داده های بهبود بخش را ارائه می دهد.

برای مطالعه بیشتر:

برنامه بازاریابی را چگونه طراحی کنیم؟

گروه های تمرکز

در تحقیقات بازار برای شناخت مشتری استفاده از گروه های تمرکز را مد نظر داشته باشید. تا اطلاعات بیشتری در مورد مشتریان خود و آنچه که آنها در مورد محصولات و خدمات شما فکر می کنند، به دست آورید. اکثر مردم از تکنیک گروه تمرکز آگاهی دارند. که در آن مشتریان با هم جمع می شوند و یک تسهیل کننده حرفه ای نظرات آنها را می پرسد. در گروه های تمرکزِ رضایتِ تجارت به تجارت (B to B) اصلی، معمولا از مخاطبین کلیدی تعدادی سوال معین در مورد انتظاراتشان و اینکه چگونه تامین کننده آن انتظارات را برآورده می کند، پرسیده می شود.

گروه های تمرکز ممکن است زمان و تلاش بیشتری نسبت به نظرسنجی طلب کند. اما تعامل با گروه می تواند بازخورد واضح­تری ارائه دهد. بسیاری از شرکت ها از گروه های تمرکز برای بررسی محصولات جدید و یا تمرکز بر روی شناسایی راه حل های مشکلات استفاده می کنند. ناشر نرم افزار Intuit از گروه های تمرکز برای جمع آوری افرادی که نرم افزار آنها را خریداری نکرده بودند. اما مشتریان بالقوه تلقی می شدند، استفاده کرد. گروه های تمرکز از این افراد پرسیدند که چرا آنها مشتری نبودند. چه مشکلی در زمینه های مرتبط داشتند. و نرم افزار چگونه می تواند به آنها کمک کند.

تجربه کمپانی PDQ در گروه تمرکز

در کمپانی چاپPDQ  لاس وگاس، بحث های گروه متمرکز با مشتریان فیلم برداری شده و برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گرفت. طبق نوارها، یک ضبط ویرایش شده از پاسخ مشتریان وجود دارد. که بیان کننده اینست که استفاده ی آنها از محصولات منحصرا به خلاقیت شرکت بستگی دارد. چنین نوارهایی را می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 • تسریع پرسش ها در مورد نظرسنجی های رضایتمندی.
 • آوردن ” صدای مشتری به برنامه های آموزشی داخلی.
 • کمک به تعیین اینکه کدام سیستم های تحویل داخلی، خارج از هماهنگی با انتظارات مشتری هستند.
 • توسعه راه حل کارمند برای هر فرآیند یا بهبود سیستم.

گروه های تمرکز ویدیویی یکی از قوی ترین راه ها برای ایجاد حس ضرورت در مورد کیفیت خدمات هستند. کارکنان تمایل بیشتری به گوش دادن به نظر مشتریان نسبت به گوش دادن به حرف ناظران خود دارند. در عین حال، گروه های تمرکز ویدئویی روشی قدرتمند در تحقیقات بازار برای شناخت مشتری است. که در آن انتظارات مشتری مورد نظر است. هیچ راه بهتری برای تحریک سرمایه گذاری تحقیقاتی وجود ندارد.

[تعداد: ۱۴    میانگین: ۳.۸/۵]
Avatar

ناهید خدایاری

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar