تحلیل و بررسی ابهامات استراتژیک ، فوریت و مدیریت آن

تحلیل و بررسی ابهامات استراتژیک ، فوریت و مدیریت آن

مواجهه با ابهامات استراتژیک

ابهامات استراتژیک ساختار کلیدی در تحلیل خارجی است در تحلیل خارجی، نوعاً با تعدادی از ابهامات استراتژی همراه است. برای مدیریت این ابهامات باید آن‌ها را در دسته‌ها یا موضوعات منطقی گروه‌بندی کرد. ارزیابی اهمیت و اولویت‌دهی به هر یک از این گروه‌ها بسیار مفید خواهد بود. تحلیل تأثیر جهت تکمیل این ارزیابی طراحی می‌گردد.

ابهام استراتژیک گاهاً با یک‌روند و یا اتفاق آتی که غیرقابل‌پیش‌بینی است معرفی می‌شود. جمع‌آوری اطلاعات و تحلیل‌های اضافی به کاهش ابهام کمک نخواهد کرد که در آن صورت می‌تواند از تحلیل سناریو استفاده کرد.

تحلیل سناریو ابهام را همان‌گونه که هست می‌پذیرد و از آن برای توصیف دو یا چند سناریو دیگر در آینده استفاده می‌کند. پس‌ازآن برای هرکدام، استراتژی‌هایی توسعه خواهند یافت.

یکی از نتایج حاصله می‌تواند تصمیم به ایجاد انعطاف‌پذیری سازمانی و استراتژیک باشد به‌نحوی‌که با تغییر محیط کسب‌وکار استراتژی تطبیق یابد.

 

تحلیل اثر “بررسی تأثیر ابهامات استراتژیک”

کدام‌یک از گروه‌های ابهامات استحقاق تمرکز در جمع‌آوری اطلاعات و تحلیل جزئیات رادارند و کدام‌یک صرفاً به مراقبت مختصر نیاز دارند؟

در این خصوص می‌بایست از جمع‌آوری اطلاعات و همین‌طور تحلیل‌های اضافی خودداری کرد، تحلیل خارجی می‌تواند توصیفی، نامتمرکز و ناکارآمد باشد مگر اینکه اولویت‌های کاملاً مشخصی ایجاد شود.

میزانی که یک ابهام استراتژیک باید مورد مراقبت قرار بگیرد و تحلیل شود به تأثیر فوریت آن بستگی دارد:

 • حوزه تأثیر ابهام استراتژیک به عوامل زیر مرتبط است:
  • گستره‌ای که به روندها یا وقایع مؤثر بر کسب‌وکارهای فعلی یا بالقوه مربوط می‌شود.
  • اهمیت کسب‌وکارهای درگیر با آن ابهام
  • تعداد کسب‌وکارهای درگیر با آن ابهام
 • فوریت یک ابهام استراتژیک مرتبط است با:
 • میزان احتمالی وقوع روندها یا وقایع مرتبط
 • چارچوب زمانی روندها یا واقع مرتبط
 • مدت‌زمان موردنیاز برای واکنش، در مقایسه بازمان موردنیاز جهت توسعه در به‌کارگیری استراتژی مناسب.

 

تأثیر یک ابهام استراتژیک

تأثیر ابهام استراتژیک به اهمیت کسب‌وکار متأثر از آن بستگی دارد. بعضی از کسب‌وکارها از دیگر کسب‌وکارها مهم‌ترند. اهمیت یک کسب‌وکار شکل‌گرفته ممکن است با میزان فروش، سود یا هزینه‌هایش سنجیده شود. بااین‌حال ممکن است لازم باشد این معیارها برای کسب‌وکارهای پیشنهادی یا در حال رشد محاسبه شوند، حال‌آنکه میزان فروش، سود و هزینه‌های فعلی بیانگر ارزش واقعی این شرکت‌ها نیست.

نهایت اینکه چون ممکن است حوزه نیاز-اطلاعاتی بر چندین کسب‌وکار تأثیر بگذارد، تعداد کسب‌وکارهای درگیر نیز می‌تواند در تأثیر ابهام استراتژیک نقش داشته باشد.

 

فوریت ابهامات استراتژیک

ممکن است احتمال وقوع یک ابهام استراتژیک به حدی کم باشد که ارزش صرف منابع برای جمع‌آوری یا تحلیل اطلاعات را نداشته باشند. اگر وقوع آن در افق زمانی تصمیم استراتژیک بعید به نظر برسد، از اهمیت کمی برخوردار خواهد بود.

درنهایت، زمان موردنیاز برای اقدام واکنشی در مقایسه با توان شرکتی و مدت‌زمان که این شرکت برای واکنش دادن نیاز دارد، مهم است. چنانچه زمان بروز واکنش کافی نباشد، پیش‌بینی بهتر روندها و وقایع اهمیت می‌یابد تا در آینده استراتژی‌های واکنش زودتر آغاز شوند.

 

مدیریت ابهامات استراتژیک

شکل زیر دسته‌بندی ابهامات استراتژیک را برای یک واحد کسب‌وکار نشان می‌دهد.

 

ابهامات استراتژی-پدیده فکر مهتر

چنانچه هر دو عامل فوریت و تأثیر پایین باشند، ممکن است سطح پائینی از نظارت کافی باشد. اگر تصور می‌شود که تأثیر کم اما فوریت زیاد است، ممکن است به نظارت و تحلیل نیاز باشد. وقتی‌که فوریت اندک و تأثیر زیاد است، آنگاه ممکن است نظارت و تحلیل عمیق نیاز باشد و استراتژی اقتصادی مدنظر قرار بگیرند، اما الزاماً اجرا نشوند و یا توسعه نیابند و زمانی که هر دو عامل فوریت و تأثیر بالقوه روندها و وقایع ضمنی بالا باشند، تحلیل عمیق و نیز توسعه طرح‌ها و استراتژی‌های واکنشی مناسب خواهند بود و یک گروه کاری فعال ممکن است ابتکارات موردنیاز را ارائه نماید.


در ادامه ی مباحث، به تحلیل سناریو خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید


[تعداد: ۳    میانگین: ۳.۷/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar