• ژانویه 28, 2020

تردید در لغو تحریم ها علیه ایران!

 

Official_Photo_of_Hassan_Rouhani,_7th_President_of_Iran,_August_2013_0

به نظر می رسد که ایالات متحده برخی از تحریم ها علیه ایران را، احتمالاً اوایل ژانویه، بر می دارد. اعضای کنگره سریع می خواهند که آمریکا در برابر تست موشک بالیستیک تهران واکنش نشان دهد.

منشی وزیر امور خارجه، جان کری، طی یک نامه ای به کمیته ی روابط خارجی سنا گفت که ایران تعهدات خود را تحت موافقت بین المللی که کری آن را راه شفاف و تأیید می نامد، انجام می دهد.

دموکرات این مجلس، سناتور Ben Cardin در جلسه ی روز پنجشنبه گفت: به نظر می رسد فراغت از تحریم ها از اوایل ژانویه شروع می شود. این قرارداد که شامل ایالات متحده، ایران و پنج قدرت دیگر جهان است، بیان می کند که این گروه به ازای محدود کردن فعالیت های هسته ای ایران، سرمایه ی میلیاردی او و همچنین درامد نفتی اش را در دسترسش قرار می دهد.

کاردین گفت که کنگره در طول بررسی معامله، شاهدان برای دولت حدس زده اند تا بهار طول می کشد که ایران با شرایط کورد نیاز برای شروع موافقت کند. کاردین در جلسه ای که مقامات دولت اوباما درباره ی معامله مورد پرسش قرار گرفتند اعلام کرد: ما حدس می زنیم که این احتمال وجود دارد تحریم علیه ایران تا ژانویه برداشته شود.

رئیس جمهور ایران، حسن روحانی، روز چهارشنبه گفت که ایران تعهدات باقی مانده ی خود را طی دو هفته ی آینده انجام می دهد که راه را برای لغو تحریم ها در ماه ژانویه هموار کند. او گفت  ایران در حال حاضر برخی از سانتریفیوژهای هسته ای را عاری از سلاح کرده و بخش عمده ی انبارهای غنی شده از اورانیوم را خارج کردند.

آقای مول، هماهنگ کننده ی تیم وزارت خارجه، تأکید کرد ایران نیاز دارد تا گام های سریع تری برای از بین بردن صحیح برنامه ی هسته ای خود بردارد. مول گفت ایران اقدام به از بین بردن سیستم غنی سازی اورانیوم خود و هزاران سانتریفیوژ خود و انتقال آنها به یک مرکز ذخیره سازی کرده است که توسط بازرسان هسته ای بین المللی تحت نظارت خواهد بود. اکنون بیش از پنج هزار از ماشین آلات خود را حذف کرده و به احتمال زیاد به سرعات بقیه را نیز در روزهای آینده حذف خواهد کرد.

او گفت ایران ذخایر مختلف از اورانیوم غنی شده را تا حدود ۳۰۰ کیلوگرم که ۳/۷ درصد غنی شده است، کاهش می دهد. سناتور Chris Coons که قرارداد را حمایت می کرد، برای اجرای قوی توافق نام برده شده است. آقای Coons گفت: اگر ما برای اجرای این معامله از نظر توانایی یکجانبه و چند جانبه به منظور محدود کردن اقدامات ایران موفق نشویم، آنها آن را به عنوان یک علامت روشن میپندارند.

او یکی از ۲۱ سناتور دموکرات بود و روز پنجشنبه نامه ای به باراک اوباما نوشت و در مورد تست موشک های بالیستیک ایران که در ۲۱ نوامبر تست شدند، ابراز نگرانی کرد.

پیش از این سناتور جمهوریخواه، Kelly Ayotte، نامه ای مشابه به اوباما نوشته و خواست در پی آزمایش موشک ها، تحریم ها را لغو نکند و دز این نامه اعلام کرد: «این رویکرد به سمت تهران معامله را تضعیف می کند و در حال حاضر ایران ضعیف عمل می کند و منافع امنیت ملی ما را به خطر می اندازد».

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
Avatar

سپیده خرازی

کارشناس ارشد مهندسی شیمی،که علاقه زیادی به زبان های خارجی دارم

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar