تصمیم گیری های اشتباه از نظر روانشناسی

تصمیم گیری های اشتباه از نظر روانشناسی

 

تصمیم گیری های اشتباه

تصمیم گیری های اشتباه مدام در حال رخ دادن اند. اگر فکر می کنید شما همه چیز را درباره روش تفکر و رفتار خود می دانید، کاملا در اشتباهید. تحقیقات روانشناسی مشخص کرده انسان ها به روش های شگفت آوری رفتار می کنند که حتی برای خودشان هم جای تعجب دارد. در این مقاله شما را با تصمیمات عجیب روزانه از دید روانشناسی آشنا می سازیم.

به رأی اقلیت اعتماد می کنیم حتی اگر اشتباه باشد!

طبق تحقیقاتی از سوی روانشناسان در سال ۱۹۵۰ در مرکز مشاوره از مردم خواسته شد به سه خط بنگرند و بگویند کدام یک از خط ها طولانی تر است! یکی از خط ها طولانی تر از دو خط دیگر بود، مردی که شرکت کننده اول این مسابقه بود، وارد جایگاه مخصوص شد گفت خط ها برابرند، مردم دور تا دور آن صف بسته بودند. شرکت کنندگان می گفتند که یکی از سه خط دیگر بلند تر است. اما فقط ۷۵ درصد از شرکت کنندگان معتقد بودند یک خط بلند تر از دیگر خط ها بوده است. بقیه اصرار داشتند و می گفتند نظر شرکت کننده اول صحیح است. سایرین هم اصرار داشتند که هر سه خط مساوی هستند. به نظرتان چرا ۲۵ درصد از دیگر شرکت کنندگان با اینکه می دانستند پاسخ شرکت کننده اول اشتباه بود از او پیروی کردند؟

در برخی از کشورها گواهی نامه های رانندگی یک گزینه اختیاری دارد که در صورت بروز هر نوع حادثه ای که منجر به مرگ می شود متوفی بتواند اعضای بدن خود را اهدا کند. اما اگر کسی از این گزینه استقبال نکند می نویسد “من موافق نیستم بعد از مرگم کسی اعضای من را اهدا کند.” نتیجه شگفت انگیز درباره این موضوع این است که کشورهای بزرگ درصد موافقت بیش تری را درباره اهدای اعضای بدن نسبت به کشورهای کوچک دارند. این موضوع به معنای سخت بودن تصمیم گیری برای مردم است برای همین مردم به انتخاب تصمیمات پیش فرض روی می آورند. گاهی معتقدیم اشتباهات مردم از شخصیت آن ها شکل می گیرد در صورتی که اشتباهات ما نتیجه موقعیت ها و عوامل محیطی است. پس اگر در خیابان در حال راه رفتن بودید و کسی به شما برخورد کرد بدون شک فکر می کنید این فرد چقد احمق است که حواس خود را جمع نمی کند، چرا به این نمی اندیشید که شاید با عجله در حال رفتن به مدرسه ی فرزندش باشد ...

هنگامی که قدرت را در دست می گیریم حریص تر و شجاع تر می شویم

در یک مسابقه، دانشمندان مردم را به چند بخش تقسیم کردند و برای هر بخش مدیری را تعیین نمودند تا امتیازات هر گروه را به مدیر واگذار کنند. سرپرست مسابقه وارد محیط مسابقه شد و در دستان خود برای هر گروه یک بشقاب حاوی پنج عدد کیک داشت. کارشناسان پیش بینی کردند که مدیر هر گروه دو عدد کیک را خواهد خورد و سه کیک دیگر را به تیم خود خواهد داد. دقیقا هم همین اتفاق رخ داد. این در صورتی بود که شرکت کنندگان می توانستند فقط نفری یک عدد کیک میل کنند.

اگر صاحب قدرت شدید از مقام و توانایی خود به نفع خود استفاده نکنید! حدالمقدور از تصمیم گیری های اشتباه دوری کنید

برای تصمیم گیری به اولین نشانه از جانب مردم، اعتماد می کنیم!

در سال ۱۹۸۷ دانشمندان در تحقیقاتی شرکت کنندگان را به دو گروه تقسیم کردند و به سراغ یک مجتمع تجاری رفتند تا ارزش آن را تخمین بزنند هر گروه قیمت های مختلفی را به زبان آوردند، گروه اول قیمت بالاتر از گروه دوم را گفت، هنگامی که درباره قیمت اصلی مجتمع تجاری سوالاتی را پرسیدند مشخص شد که گروهی که لیست قیمت های مجتمع را دیده بودند قیمت بالاتری نسبت به گروه دوم که لیست قیمت را ندیده بودند دادند. درست مانند این است که اگر از شما سن و سال گاندی را بپرسم و بگوییم که گاندی هنگام مرگ ۱۰۰ سال سن داشت یا خیر شما عددی نزدیک به ۱۰۰ را ارائه می دهید!

پس انسان طبق آنچه که می بیند تخمین می زند.

[تعداد: ۱۱    میانگین: ۳.۹/۵]

درباره نویسنده

Avatar

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar