تعریف زبان بدن و تاریخچه آن

زبان بدن

 

زبان بدن

زبان بدن یک جنبه ی مهم از ارتباطات مدرن و روابط است.

از این رو، زبان بدن بسیار به مدیریت و رهبری مرتبط بوده و در هر جنبه ای از کار و تجارت که ارتباط وجود دارد شنیده شده و یا به صورت حضوری در بین مردم احساس می شود.

زبان بدن، به ارتباطات خارج از کار مثلاً در قرار ملاقات ها هم بسیار مورداستفاده قرار می گیرد.

ارتباط شامل شنیدن، زبان بدن قابل مشاهده و سیگنال های غیرشفاهی (غیرگفتاری) ست که چه بیان شوند، چه نشوند، رد و بدل می شود.

زبان بدن به دو طریق ظاهر می شود:

  • زبان بدن تان احساسات و عواطف شما را به دیگران نمایان می سازد.
  • زبان بدن دیگران احساسات و عواطف شان را به شما نمایان می سازد.

 

ارسال و دریافت سیگنال های زبان بدن، هم در سطح خودآگاه و هم ناخودآگاه رخ می دهد. زبان بدن -بطور حرفه ای تر “مطالعه ی زبان بدن”- به نام kinesics (تلفظ: کینیسیکس) هم مشهور است که از ریشه ی یونانی استخراج شده و به معنیِ حرکت/ ژست/ اشاره می باشد.

 

زبان بدن یک علم دقیق نیست!

هیچ علامت زبان بدنی وجود ندارد که معنا و مفهوم قابل اطمینانی را نمایان کند. درک زبان بدن از طریق تفسیر و توضیح چندین سیگنال بهم پیوسته ست تا نتیجه ی خاصی را حمایت کرده و بروز دهد.

 

زبان بدن- مفهوم ژست ها، علامت ها و سایر عوامل

به هنگام تفسیر سیگنال های زبان بدن به معانی و احساسات همواره به یاد داشته باشید که یک سیگنال بطور مشخص و قابل اعتماد به یک معنی خاص نیست! مجموعه ای از سیگنال ها بهتر این مفهوم را منتقل می کنند.

این یک راهنمایی کلی ست. زبان بدن نباید به تنهایی برای اتخاذ تصمیم های مهم و جدی درباره ی مردم استفاده شود. بلکه یکی از راه های نشان دادن انگیزه، حس و حال افراد است. برخی از این سیگنال های مفاهیم واضحی دارند و برخی نه.

علاوه براین، همواره به خاطر بسپارید که تفاوت های فرهنگی هم می تواند بر سیگنال های زبان بدن اثر گذاشته و توصیف آن ها را تغییر دهد. یعنی آنچه که در یک فرهنگ بدیهی ست می تواند در یک فرهنگ دیگر معنای کاملاً متفاوتی داشته باشد.

 

تاریخچه زبان بدن

فلاسفه و دانشمندان در هزاران سال قبل رفتار فیزیکی انسان را با مفهوم، حس و حال و شخصیت ارتباط داده اند. مطالعات زبان بدن و کارهای نگاشته شده روی این موضوع، تا اواسط دهه ی ۱۹۰۰ میلادی بسیار پراکنده بود.

اولین کارشناسان شناخته شده که جوانب زبان بدن را درنظر گرفتند احتمالاً از یونان باستان به ویژه بقراط و ارسطو بودند که به رفتار و شخصیت انسانی علاقه داشتند. همینطور رومی ها به ویژه Cicero که حالات بدن را به احساسات و روابط مرتبط می کرد. بسیاری از این علایق اولیه بخاطر پالایش ایده ها درباره ی سخنرانی، صحبت و ارتباط قابل توجه آن با رهبری و حکومت بود.

مطالعات درباره ی زبان بدن در زمان های اخیر بسیار گسترده تر است. برای مثال، فرانسیس بیکن در آموزش پیشرفته کشف کرد که حالت های بدن به عنوان رفلکس یا گسترده شده ی ارتباطات گفتاری هستند. John Bulwer توانست حالت های دست را هم بیفزاید. Gilbert Austin هم از حالت های بدن و اشارات برای بهبود نحوه ی سخنرانی استفاده کرد.

چارلز داروین در اواخر دهه ی ۱۸۰۰ میلادی می توانست به عنوان اولین کارشناسی که نگاه علمی به زبان بدن داشت موردتوجه قرار گیرد اما اینطور به نظر می رسد که توسعه ی قابل توجه ایده ها حداقل برای ۱۵۰ سال آینده وجود داشته باشد.

سیگمون فروید و سایرین هم در شاخه ی روانکاوی هم -در اواخر دهه ی ۱۸۰۰ میلادی و اواسط دهه ی ۱۹۰۰ – آگاهی های خوبی در بسیاری از جنبه های زبان بدن مثل فضای شخصی داشتند اما روی ارتباطات و مفاهیم غیرشفاهی و تئوری های توسعه ی زبان بدن تمرکز نکردند. فروید، روانکاوان مشابه و روانشناسان آن دوره، بر روی رفتار و تجزیه و تحلیل درمانی تمرکز کردند.

یک جنبه ی بسیار مهم زبان بدن، بیانات صورت است که مسلماً یک بخش از مباحثی ست که دانشمندان گذشته هم به آن اندیشیده اند. همینطور می توانید سیگنال های زبان بدن را که براساس بخش های بدن گروه بندی شده اند (مانند سر، دهان، چشم ها و …) در مقاله های آتی مطالعه کنید.. با پدیده فکر مهتر همراه بمانید.

 

[تعداد: ۱۹    میانگین: ۳.۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
یلدا
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
یلدا
مهمان
یلدا

تاریخچه ای که گفته شده از چه منابعی هست؟