تعریف لوگو ، نام تجاری و هویت نام تجاری چیست؟

تعریف لوگو ، نام تجاری و هویت نام تجاری چیست؟

یک لوگو ، نام تجاری یا هویت برند شما نیست. طراحی لوگو، هویت سازی و ساخت نام تجاری مقوله هایی جداگانه هستند که در کنار هم یک تصویر ادراکی از یک کسب و کار یا محصول را تشکیل می دهند.

نام تجاری چیست ؟  مجموعه ای از گره های ذهنی و احساسی است که ذهن بازار هدف را اشغال کرده است.
هویت نام تجاری چیست ؟ جنبه های بصری است که بخشی از نام تجاری را تشکیل می دهد.
تعریف لوگو چیست؟ لوگو، یک کسب و کار را توسط علامت یا آیکون، به ساده ترین مدل ممکن تعریف می کند.

 

در ادامه به شرح جزئیات می پردازیم. بیایید از اولین شروع کنیم. نام تجاری.

برند سازی چیست؟

تعریف لوگو ، نام تجاری و هویت نام تجاری

 

برند سازی یا ساخت نام تجاری قطعا موضوع ساده ای نیست. نشریات زیاد و هزاران کتاب در مورد این موضوع نوشته اند. به هر رو به طور خلاصه، می توانید نام تجاری را یک سازمان، خدمات یا محصول، با  یک شخصیت که توسط ادراک مخاطب شکل می گیرد توصیف کنید. به این نکته باید توجه شود که یک طراح نمی تواند یک برند درست کند. فقط مخاطب این کار را می کند. یک طراح پایه و اساس یک نام تجاری را شکل می دهد.

مقاله مرتبط : مفهوم برندینگ در بازاریابی چیست؟

بسیاری از مردم معتقدند یک برند تنها از چند عنصر تشکیل شده است.چند رنگ، چند فونت، یک لوگو، یک شعار و ممکن است موسیقی هم همراه با آن باشد. در واقعیت چیزی بسیار پیچیده تر از آن است. می توانید بگویید که ساختار یک برند درک از جانب مخاطبان است.

ایده اساسی و مفهوم پایه پشت یک درک از جانب مخاطبان، تمام کارهایی است که شرکت انجام می دهد، تمام چیزهایی که دارد و هر چیزی که تولید می کند و منعکس کننده ارزش ها و اهداف کل کسب و کار می باشد.

این استحکام و ثبات این ایده اصلی است که باعث  بالا رفتن شرکت شده، محرک آن است، نشان دهنده چیزی است که بر آن ایستادگی می کند، باور دارد و دلیل وجود آن است. این یعنی فقط چند رنگ، چند طرح حروف، یک لوگو و یک شعار نیست.

به عنوان مثال بیایید به شرکت شناخته شده اپل نگاهی بیاندازیم. اپل به عنوان یک شرکت، یک تشکیلات فرهنگ سازمانی انسانی و اخلاقی قوی را سازماندهی کرده است که با شاخصه هایی چون فعالیت های داوطلبانه، حمایت انگیزه و ایده های خوب و ایجاد مشارکت در اجتماع سازمان فعالیت می کند. این ارزش های کسب و کار از طریق تمام کارهایی که انجام می دهند، محصولات نو آورانه شان و تبلیغاتشان برای خدمات به مشتریانشان مشهود است. اپل  یک نام تجاری عاطفی انسانی است که با مردم ارتباط برقرار می کند. زمانی که مردم محصولاتشان را می خرند و یا از خدماتشان استفاده می کنند، خود را جزئی از آن نام تجاری می دانند. این ارتباط احساسی است که نام تجاریشان را ساخته است. نه دقیقا محصولات یا لوگوی گاز زده شان.

مقاله مرتبط : برندینگ : چگونه یک برند قدرتمند بسازیم؟!

 

طراحی هویت برند چیست؟

تعریف لوگو ، نام تجاری و هویت نام تجاری

 

یک نقش عمده در نام تجاری یا درک از جانب مخاطبان یک شرکت، هویت برند می باشد.

در بیشتر موارد، طراحی هویت برند بر مبنای ابزارهای بصری که توسط یک کمپانی مورد استفاده قرار می گیرد پایه گذاری می شود که معمولا از مجموع تعدادی دستورالعمل شکل می گیرد. این دستورالعمل ها که هویت برند را تشکیل می دهند معمولا چگونگی به کارگیری هویت را از طریق برخی معیارهای متفاوت، استفاده از پالت های رنگی تایید شده، فونت ها، طرح بندی ها، اندازه گیری ها و غیره تعیین می کند. این دستورالعمل ها این اطمینان را حاصل می کند که هویت شرکت منسجم است که به نوبه خود به نام تجاری اجازه می دهد شناخته شود.

مقاله مرتبط : هویت چندگانه برند و جایگاه برند در کسب و کار

 

 

هویت یا ” تصویر” یک شرکت تشکیل شده از ابزارهای بصری زیادی است:

  • یک لوگو ( نمادی از کل هویت و نام تجاری)
  • لوازم اداری ( سربرگ، کارت ویزیت، پاکت نامه و غیره)
  • ملزومات بازاریابی (آگهی ها، بروشورها، کتاب ها، وب سایت و غیره)
  • محصولات و بسته بندی ( محصولات فروخته شده و بسته بندی که در آن قرار می گیرد)
  • طراحی پوشاک ( شاخصه هایی خاص برای پوشاک که کارمندان به تن می کنند)
  • علائم ( طراحی داخلی و خارجی)
  • پیام ها و اقدامات ( پیام هایی که از طریق ارتباطات مستقیم یا غیر مستقیم رسانده می شوند)
  • ارتباطات دیگر ( صدا، بو، تماس و غیره)
  • هر چیز بصری که بیانگر کسب و کار باشد.

 

تمام این چیزها، هویت را شکل دهی می کند و باید برند را تمام و کمال پشتیبانی و حمایت کند. لوگو ،به هر حال هویت سازمانی و نام تجاری را به صورت یک نشانه قابل شناسایی، جمع بندی کرده است. این نشانه یک نماد و مظهر کسب و کار است.

تعریف لوگو چیست؟

تعریف لوگو ، نام تجاری و هویت نام تجاری

 

برای اینکه بدانید تعریف لوگو چیست، اول باید بدانیم به چه منظوری است.

یک لوگو برای شناسایی است.

لوگو ، یک شرکت یا محصول را از طریق  استفاده از یک نشانه، علامت، نماد یا امضا معرفی می کند. یک لوگو به طور مستقیم باعث فروش نمی شود و یا یک کسب و کار را توصیف نمی کند. لوگو معنی خود را از کیفیت چیزی که نماد آن است می گیرد. نه از چیز دیگری. لوگوها برای شناسایی هستند نه تشریح. به بیان ساده تر، معنی لوگو مهم تر از شکل آن است.

مقاله مرتبط : چگونه یک لوگو حرفه ای طراحی کنیم؟! [اینفوگرافی]

برای نشان دادن این مفهوم، به لوگوها مانند افراد نگاه کنید. ترجیح می دهیم که ما را با اسممان صدا بزنند تا با تعریفی گیج کننده و قابل فراموشی از خودمان. مانند ” فردی که همیشه پیراهن صورتی می پوشد و موهای روشنی دارد.” دقیقا به همین صورت، لوگو نباید عینا کاری که کسب و کار انجام می دهد را تشریح کند. بلکه آن را به گونه قابل شناسایی و به یاد ماندنی بشناساند.این نیز مهم است که تنها زمانی که لوگو شناخته می شود، عملکرد خود را آنگونه که باید انجام می دهد. درست مانند زمانی که ما اسم افراد را برای شناسایی آنها یاد میگیریم.

لوگو یک کسب و کار یا محصول را به ساده ترین شکل شناسایی می کند.

مقاله مرتبط : هر آنچه باید درباره ی علامت تجاری (لوگو) بدانید

[تعداد: ۳    میانگین: ۴/۵]

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
رزرو هتل در مشهد
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
رزرو هتل در مشهد
مهمان
رزرو هتل در مشهد

ممنون از شما خسته نباشید