تعهد استراتژیک ، سرسختی و فرصت طلبی آن

 تعهد استراتژیک، سرسختی و فرصت طلبی آن

تعهد استراتژیک

به معنی وفاداری منظم و پرشور نسبت به یک استراتژی کسب‌وکار کاملاً شفاف است که می‌تواند به کسب‌وکاری قوی‌تر و سود آفرین تر در طول زمان منجر شود. اساس این استراتژی تمرکز است و از فرصت‌های اغواکننده و تهدیدهای رقبا که ناچارا منابعی را مصرف خواهد کرد ممانعت به عمل می‌آورد. وال-مارت با تفکر واحد تمرکز بر هزینه و ارزش به‌خوبی فلسفه تعهد استراتژیک با به کار گرفته است.

تعهد استراتژیک آینده را شبیه گذشته می‌بیند و مدل کسب‌وکار موفق امروز را در آینده نیز موفق و کارآمد می‌داند. چشم‌انداز درازمدتی وجود دارد، که در آن تمرکز بر آینده و بر تصمیمات سرمایه‌گذاری و توسعه استراتژی معطوف می‌گردد. افق برنامه‌ریزی نیز ممکن است به آینده ۵ یا بیشتر از ۱۰ سال متناسب با کسب‌وکار موردنظر گسترش یابد.

ماهیت استراتژی و دلایل پیگیری آن، قابلیت دستیابی و به لحاظ زمانی ارزشمند بودن آن، گزاره ارزش، بازار هدف، استراتژی‌های وظیفه‌ای و نقش دارایی‌ها و شایستگی‌ها می‌بایست کاملاً برای کارکنان قابل‌درک و تفهیم شده باشد. منطق کسب‌وکار باید فراتر از دستیابی به اهداف مالی باشد.

 

ریسک استراتژیک

رویکرد استراتژیک

 

سرسختی استراتژیک

تعهد استراتژیک

انحراف استراتژیک

فرصت‌طلبی استراتژیک

اشتباهات استراتژیک؛

روندهای اشتباه

انطباق‌پذیری استراتژیک

چشم‌انداز در مقابل فرصت‌طلبی

اجرا و بهبود استراتژی کلیدهای موفقیت هستند. بهبود مداوم به‌جای تغییر عملکرد فعلی استراتژی، کاهش هزینه‌ها، افزایش کار آیی، ارتقای گزاره ارزش، بهبود رضایت مشتری و تقویت دارایی‌ها و شایستگی‌ها مورد تأکید است. کارکرد و بازده عملیات هرسال باید بهتاستراتر از سال گذشته باشد و شرکت‌های ژاپنی مانند تویوتا و کانن به آن کایزن میگویند. آنچه برای بهبودی مستمر موردنیاز است، نوآوری پله‌ایی، اساسی و تحول‌آفرین است. بر این اساس، نیازهای اطلاعاتی عبارت‌اند از توسعه تکنولوژی و نگرش مشتری در چارچوب بستر رقابتی موجود.

برای تعهد استراتژیک حضور یک رهبر قوی و کاریزما که هدف ساز درون و بیرون سازمان باشد، یک سازمان متمرکز نیز که در تخصیص منابع و پیروی از استراتژی نظم دهند باشد مفید خواهد بود. کارکنان نیز می‌بایست با داشتن مهارت‌هایی که استراتژی و دارایی‌ها و شایستگی‌های متضمن آن را بهبود می‌بخشند، داشته باشند. باید فراتر از دستیابی به اهداف مالی قدم برداشت و مقاصدی را دنبال کرد که الهام‌بخش اجرای استراتژی باشند.

سرسختی استراتژیک

همان‌طور که در شکل فوق مشاهده می‌کنید، در مسیر تعهد استراتژیک ممکن است چشم‌انداز منسوخ یا مخدوش شود و پیروی از آن از بعد سرسختی استراتژیک یک اتلاف عملکرد تلقی شود. از میان انبوه موانعی که می‌توانند از محقق شدن چشم‌انداز جلوگیری کنند ۳ مورد برجسته‌ترند.

  • موانع اجرایی. ممکن است چشم‌انداز کاملاً درست باشد، اما به دلیل ضعف و یا عدم توان در عملکرد نتواند از عهده استراتژی بربیاید.
  • خطا در تصور از آینده. تصور غلط از آینده چشم‌انداز گمراه‌کننده ایی در بر خواهد داشت.
  • تغییر پارادایم. تغییر پارادایم شامل یک نوآوری اساسی خواهد بود. برای مثال، کامپیوترها از مینفریم، به کامپیوترهای کوچک، به ترمینال‌های کامپیوتری و سرورها تغییر یافتند. پارادایم جدید به همراه خود تغییرات قابل‌ملاحظه‌ای در نقش شخصیت به وجود آورد. بسیار به‌ندرت اتفاق می‌افتاد که رهبر یک پارادایم بتواند در پارادایم بعد نیز جایگاه رهبری خود را حفظ کند و اغلب دلیل آن سرسختی استراتژیک بود. مدل‌های اجرایی جدید نیز می‌توانند پارادایم را تغییر دهند.

فرصت‌طلبی استراتژیک

فرصت‌طلبی استراتژیک با تمرکز بر زمان حال به حرکت درمی‌آید. این استراتژی می‌گوید که محیط چنان در حال تغییر و نامشخص است که پیش‌بینی آینده و سرمایه‌گذاری روی آن بیهوده و یا مخاطره‌آمیز خواهد بود. روش محتاطانه‌تر و سودآورتر تشخیص و استفاده از فرصت‌ها، باهدف دستیابی به سود آنی درزمانی است که این فرصت‌ها خود را هویدا می‌سازند. موفقیت‌های کوتاه‌مدت به جریان می‌افتند، بعضی از این موفقیت‌ها می‌توانند به موفقیت‌های بزرگ تبدیل گردند.

یکی از کلیدهای موفقیت در فرصت‌طلبی استراتژیک، وجود فرهنگ کارآفرینی و تمایل به بروز واکنش سریع در مقابل فرصت‌های به‌دست‌آمده است. سازمان می‌بایست به‌صورت غیرمتمرکز عمل کرده و از افراد ماجراجو، صاحب‌اختیار و تغییرپذیر حمایت به عمل آورد.

استراتژی پویا خواهد بود و نرم را تغییر خواهد داد. مرتب محصولات جدید معرفی خواهند شد و محصولات دیگر کم‌اهمیت جلوه داده می‌شوند و یا حذف می‌گردند. سازمان به دنبال هم‌افزایی‌های جدید و توسعه دارایی‌ها و شایستگی‌های جدید خواهد بود.

کلید دیگر نزدیکی به بازار است. تیم مدیریت نیاز دارد تا با مشتریان و دیگران در خصوص تغییر سلایق، برخوردها و نیازهای مشتریان گفتگو کند. سیستم‌های اطلاعاتی باید مشتریان، رقبا و کسب‌وکار را برای آموختن روندها، فرصت‌ها، مسائل و تهدیدهای به وجود آمده تحت بگیرند. جمع‌آوری اطلاعات و تحلیل باید حساس و آنلاین باشد ممکن است ملاقات مکرر و منظم برای تحلیل آخرین اخبار و پیشرفت‌ها مفید باشد. سازمان باید به‌سرعت مسائل را درک کند و به همان سرعت نسبت به تغییرات بنیادی واکنش نشان دهد.

فرصت‌طلبی استراتژیک منافع متعددی همچون کاهش خطر ورود کسب‌وکارهای نوظهور را دارا می‌باشد. فرصت‌طلبی استراتژیک، به ایجاد سرزندگی و انرژی تمایل دارد که می‌تواند سالم باشد، خصوصاً زمانی که یک کسب‌وکار دارای واحد تحقیق و توسعه غیرمتمرکز باشد و واحدهای بازاریابی آن مجموعه‌ای از محصولات جدید تولید کنند.

فرصت‌طلبی استراتژیک به‌صرفه‌جویی محدوده منجر می‌شود که در آن دارایی‌ها و شایستگی‌ها با خطوط متعدد تولید، پشتیبانی می‌شوند. نایک نمونه خوبی از این شرکت‌هاست که با شناخت حساسیت‌های مشتریان با استفاده از دارایی‌ها و شایستگی‌های خود فعالیت می‌کند. نایک از انعطاف‌پذیری استراتژیک برخوردار است که مشخصه شرکت‌های موفق دارای استراتژی فرصت‌طلبی است.

[تعداد: ۷    میانگین: ۴.۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar