• فروردین ۲۱, ۱۳۹۹

تغییرات سریع فردی : شکستن عادت های بد

تغییرات سریع فردی : شکستن عادت های بد

 

شکستن عادت های بد

شما مجموعه ای از عادت های تان هستید.

وقتی اجازه می دهید عادت های بد در شما فعالیت کنند، یعنی به همان سرعت هم برای مسیر موفقیت خود مانع ایجاد کرده اید. موضوع اینجاست که عادت های بد، موذی اند، به آرامی در شما ریشه می دوانند و شما تا زمانی که خسارت غیرقابل جبران ببینید متوجه آن نمی شوید.

ترک عادات بد، به توانایی کنترل شخصی شما وابسته است. این موارد را مطالعه کنید و با دوستان و عزیزان خود به اشتراک بگذارید تا آنها هم سعی در ترک آنها داشته باشند:

۱- استفاده از موبایل، تبلت و کامپیوتر در رختخواب

اولین و شاید مهم ترین مورد همین باشد و اکثر افراد هم از میزان خسارتی که بر خواب و قابلیت خود برجای می گذارد بی خبرند. این نورها با طول موج کوتاه نقش مهمی در حس و حال، کیفیت خواب و سطح انرژی شما ایفا می کنند. در صبح، نور خوشید غلظت های بالایی از این نور آبی را داراست. وقتی چشمان شما بطور مستقیم در معرض آن قرار می گیرد نور آبی، تولید هورمون ملاتونین (هورمون شب) را متوقف می کند و شما بیش تر بیدار و هشیارتر می شوید.

در بعد از ظهر، اشعات خورشید نورهای آبی خود را از دست می دهند بنابراین باعث می شود بدن شما ملاتونین را تولید کرده و کم کم احساس خواب آلودگی کنید. در شب، مغز شما انتظارِ نور آبی را ندارد و این موضوع برایش بسیار حساس است. بسیاری از ابزارهای موردعلاقه ی ما در شب- لپتاپ، تلفن همراه، تبلت، کامپیوتر- این امواج با طول موج کوتاه را منتشر می کنند که دقیقاً هم روبروی صورت ما قرار می گیرد.

طبق تجربیات بدست آمده، خواب ضعیف در شب، اثرات فاجعه باری به همراه دارد. بهترین کار این است که پس از شام، از این دستگاه ها دوری کنید.

 

۲- وب گردی بیش از اندازه

قبل از اینکه کاملاً درگیرِ یک کار شوید، ۱۵ دقیقه ی متوالی تمرکز لازم است. وقتی این کار را انجام دهید به یک حالت سرخوشی از بهره وری افزایش یافته می رسید. تحقیقات نشان می دهد که این افراد ۵ برابر سایرین از بهره وری بیش تری برخوردارند. یعنی هر زمان که به سمت فیسبوک و تلگرام جذب می شوید از ۱۵ دقیقه ی لازم خارج شده اید و بهره وری از دست رفته است.

 

۳- استفاده از نوتیفیکیشن های متعدد

نوتیفیکیشن های متعدد، کابوسِ خلاقیت ها هستند. صدای نوتیفیکیشن های مختلف پیامک روی گوشی، صدای ایمیل جدید، صدای پیام های تلگرام، همه و همه شما را از تمرکز و بهره وریِ لازم دور می کنند. این برای همه ی افراد صادق است و اصلاً ارتباطی به میزان سوابق کاری یا تمرکز قوی شما ندارد! پس لجبازی را کنار بگذارید، صدای نوتیفیکیشن های اپلیکیشن های مختلف را خاموش کنید و با اینکار، به کاری که مشغول انجامش هستید احترام بگذارید.

۴- “بله” گفتن وقتی که باید بگویید “نه”

تحقیقاتی که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده نشان می دهد: “نه” گفتن هرچه بیش تر برای افراد سخت باشد، بیش تر استرس را تجربه کرده و افسرده می شوند. “نه” کلمه ی قدرتمندی ست که هرگز نباید از بیانِ آن بترسید یا شرمنده شوید. اخیراً مقاله ای هم در وب سایت قرار دادیم که به شما دلایلی ارائه می داد تا راحت تر بتوانید جواب منفی را به زبان آورید.

از جواب هایی -مثل. فکر نمی کنم بتونم، مطمئن نیستم- که به ظاهر پاسخ منفی هستند دوری کنید. از هیچ کس ترسی ندارید، پس اگر قادر نیستید انجام دهید یا دلیلی دارید، محکم و استوار بگویید خیر!

 

۵- فکر کردن درباره افراد سمی

همیشه افرادی هستند که به طریقی به زیر پوست شما راه یافته و در آنجا می مانند. زمان های زیادی هست که ناگهان می بینید در حال فکر کردن به همکار یا کسی هستید که خون شما را به جوش می آورد! جلوی این تفکر را بگیرید و سعی کنید عکسِ آن را انجام دهید. یعنی به کسی که قدردان حضورش هستید بیندیشید. می دانید چه انسان های بی شماری هست که لایق توجه شما هستند؟

افراد سمی باید آخرین چیزی باشند که شما ناخواسته به آنها فکر کنید..

۶- غیبت کردن

متأسفانه کسانی که غیبت می کنند از بیچارگی و فلاکت دیگران تغذیه می شوند. شاید به نظر فان باشد که در نبودِ کسی، تجربیات شخصی یا حرفه ای او را به دیگری منتقل کنید اما در بلند مدت خواهید دید که خسته کننده ست. احساس شرم آوری را در شما ایجاد کرده و باعث می شود دریابید که به دیگران صدمه زده اید. خیلی چیزهای مثبت زیادی هست که جالب اند و می توانید بجای صحبت کردن و هدر دادن زمان درباره ی فلاکت ها از آنها بهره ببرید.

 

ذهن های بزرگ، درباره ایده ها، ذهن های متوسط درباره رویدادها و ذهن های کوچک درباره مردم بحث می کنند. -Eleanor Roosevelt

 

۷- منتظر ماندن تا زمانی که بدانید موفق می شوید

بسیاری از نویسندگان ساعت های بی شماری را صرف طوفان ذهنی کاراکترها و مضمون داستان می کنند و صفحات زیادی را مشغول نوشتن می شوند در حالیکه می دانند هرگز در کتاب شان جایی ندارند! آنها این کار را انجام می دهند زیرا می دانند که ایده نیاز به زمان دارد تا توسعه یابد. برای همین بسیاری از ما، در زمان شروع، مسدود می شویم! زیرا می دانیم ایده های مان کامل نیستند و آن چیزی که در این شرایط ایجاد می کنیم هم خوب نخواهد بود. اما موضوع اینجاست:

شما از کجا می خواهید به یک چیز عالی دست یابید وقتی هرگز شروع نکرده اید؟ اگر به ایده های خود زمانی برای توسعه و بهبودی ندهید چطور می توانید میزان و نحوه ی پیشرفت را بسنجید؟ نویسنده ی مشهور Jodi Picoult جمله ای را در این خصوص متذکر می شود “شما می توانید یک صفحه ی بد را ویرایش کنید، اما یک صفحه ی سفید و خالی را نمی توانید!”

پس، “فقط” شروع کنید. اجازه دهید در طول زمان پیشرفت کرده و رو به “عالی” بودن بروید.

 

۸- مقایسه خودتان با دیگران

وقتی که احساس رضایت و خشنودی شما از مقایسه ی خودتان با دیگران سرچشمه بگیرد، دیگر باعثِ خوشبختی و سعادت خودتان نخواهید بود! وقتی درباره ی کاری که به اتمام رسانده اید خوشحال هستید، به دیگران اجازه ندهید که با حرف ها و نظرات شان این خوشی را از شما بگیرند. با اینکه غیرممکن است عکس العمل خود را درباره ی آنچه دیگران فکر می کنند خاموش کنید، اما بخاطر بسپارید که هرگز نباید خودتان را با آنها مقایسه کنید. رضایت و خشنودی شما از درون خودتان سرچشمه می گرد و وابسته به عوامل بیرونی نیست. خودتان را تقویت کنید تا با درون خود آشتی باشید. اجازه ندهید کسی با نظرات و عقایدش بین شما و درون تان فاصله بیندازد!

 

 

[تعداد: 7   میانگین:  4.6/5]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1
1
0
 
2 نویسندگان دیدگاه
سحر اعتباریمحمد
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
محمد
مهمان
محمد

مطلب بسیار عالی بود ممنونم