تفاوت بین لینک های داخلی و خارجی در چیست؟

تفاوت بین لینک های داخلی و خارجی

 

درک تفاوت موجود بین لینک های خارجی و داخلی بطور استراتژیک، بخشی از برنامه های بازاریابی دیجیتالی محسوب می شود که نقش عظیمی در سئو دارد. هر نوع از لینک ها جایگاه ویژه ای در برنامه ی سئو دارد که در نهایت به بهبود وضعیت شما در صفحات نتایج موتورهای جستجو کمک می کند.

لینک های داخلی یا خارجی : تفاوت در چیست؟

لینک های خارجی از یک دامنه به سمت یک دامنه ی کاملاً مجزا پیش می روند. آنها می توانند از وب سایت شما به یک وب سایت دیگر برای فراهم کردن اطلاعات اضافی برای خوانندگان ایجاد شوند. شاید هم از وب سایت شما به یک برنامه وابسته متصل گردند. لینک هایی که از دیگر سایت ها به سمت وب سایت شما می آیند هم می توانند “لینک خارجی” نام بگیرند اما ترجیحاً کلمه ی شایسته برای آن “Inbound” یعنی وارد شونده می باشد که برای تمییز دادن آنها از لینک هایی که خودِ شما برای اتصال (با دیگر سایت ها) به وب سایت خود افزوده اید مناسب تر می باشد.

لینک های داخلی فقط به وب سایت یا دامنه ی شخص شما اشاره دارد. منوبار واقع در قسمت بالای وب سایت تان شامل لینک های داخلی ست. لینک هایی که از صفحاتی که در وب سایت شماست تا صفحه تماس با شما، همه مثال های ساده ای از لینک های داخلی هستند.

بطور خلاصه:

خارجی: لینک هایی که به یک دامنه ی مجزا اشاره دارند.

داخلی: لینک هایی که به محتوای داخل خودِ همان دامنه اشاره دارند.

استفاده از لینک های داخلی و خارجی برای سئو

هر دوی این لینک ها (خارجی و داخلی) در برنامه ی سئو جایگاه خاص خود را دارند. در ادامه باهم می بینیم که چطور می توان بطور استراتژیک از آنها استفاده کرد:

لینک های خارجی باعث ایجاد میدان دید می شوند:

لینک های خارجی که از سایر وب سایت به سمت محتوای شما می آیند همانطور که جزء بسیار مهم در الگوریتم موتور جستجوی گوگل به شمار می روند منبع بسیار فوق العاده ای هم برای ترافیک آزاد محسوب می شوند. کمیت و کیفیت این لینک ها محاسبه می گردد. برای مثال، لینک هایی از یک وب سایت با کیفیت ضعیف می تواند عواقب منفی را نیز با خود به همراه داشته باشد.

برای اینکه سایر لینک ها را به سمت وب سایت خود تشویق کنید محتوای ارزشمند و جذابی را به وب سایت خود بیفزایید. یک برنامه توسعه به پست مهمان در وب سایت های دیگری که در حوزه ی شما هستند برای تبادل پیشنهاد دهید. راه های دیگر برای تشویق لینک های خارجی و Inbound ، استفاده از اینفوگرافیک هایی ست که لینک شما در آن تعبیه شده باشد (واترمارک) با کد HTML که قابل کپی شدن بوده و بتوان در سایر وب سایت ها استفاده کرد.

لینک های خارجی می توانند بیش تر از شما، به خواننده کمک کنند:

لینک هایی که به وب سایت فرد دیگر اشاره می کند مزایای خوبی برای خوانندگان دارند و البته، به مقدار کم هم ارزش سئویی ایفا می کنند. این لینک ها می تواند خواننده را به منابعی از محصولات یا اطلاعات هدایت کند که از نظر شما خیلی ارزشمندند. در چنین صورت، به یاد داشته باشید مزایای سئوی افزوده شده برای وب سایتی ست که شما لینک کرده اید، نه خودتان!

لینک های داخلی می توانند سئوی شما را بسازند:

لینک های داخلی هم چندین مزایا برای سئو دارند. وقتی موتور جستجو وب سایت شما را پیدا می کند لینک ها را دنبال می کند تا صفحات اضافی در سایت تان را کشف نماید. او این لینک وب ها را دنبال می کند بنابراین می تواند آنها را کشف کرده و صفحات مرتبط را تا حد ممکن تنها با یک بار بازدید از سایت آرشیو کند.

البته که شما می توانید صفحات دیگران را در وب سایت خود “Unlink” کنید و امیدوار باشید که موتور جستجو هر صفحه را بیابد. اما ممکن است هفته ها، یا حتی ماه ها طول بکشد تا آنها بتوانند صفحات شما را پیدا کنند. با میلیون ها صفحات وبی که در هر روز در حال اضافه شدن اند شاخک های موتورهای جستجو همه ی ساعات شان پر شده و بطور کامل مشغولند.

لینک های داخلی فرم ساختار وب سایت شما را هم تشکیل می دهد. یک ساختار لینک کردن منطقی، هم جذابیت بصری دارد هم موثر است. به سازماندهی محتوای سایت شما کمک کرده و همینطور باعث می شود تا خواننده با سرعت بیش تری بتواند اطلاعات را بیابد. عناصر متداول در صفحه، یک منوبار مختصر، لینک های طبیعی صفحه که در سرتاسر وب سایت شما قرار دارند هم به خواننده و هم به موتورهای جستجو کمک می کند تا به محتوای شما دست یابند.

لینک های شکسته را یافته و درست کنید

یک چیزی که رتبه ی سئوی شما را کاهش می دهد لینک های خراب و شکسته است. اینها لینک هایی هستند که دیگر کار نمی کنند. کار نمی کنند چون وب سایت هدف برای لینک خارجی، آفلاین و یا تغییر داده شده است. وجود یک یا دو لینک خراب احتمالاً در رتبه بندی وب سایت تان تاثیری نمی گذارد، اما چندین لینک خراب می تواند به آنها آسیب برساند.

بدون در نظر گرفتن تاثیر این لینک های خراب در ترافیک جستجو، لینک های خراب به یک تجربه ی ضعیف بدل شده و ترافیک را کاهش می دهد. بنابراین، خیلی بهتر است که آنها را شناسایی کرده و نسبت به تعمیر و اصلاح آنها اقدام کنیم.

برای یافتن و اصلاح آنها، از ابزاری مثل Broken Link Checker استفاده کنید. این یک ابزار رایگان است که به سادگی وب سایت شما را اسکن می کند تا این دسته از لینک های شکسته را پیدا کند. سپس شما می توانید وارد همان صفحات شده، لینک را پیدا کرده و نسبت به حذف یا تعمیر آن اقدام کنید.

متخصصان سئو تخمین می زنند که حدود ۱۰۰ الی ۲۰۰ عنصر وجود دارد که گوگل و سایر موتورهای جستجو به عنوان بخشی از الگوریتم شان برای محاسبه ی جایگاه وب سایت شما در بین صفحات نتایج جستجو درنظر می گیرند. موضوع لینک های داخلی و خارجی مبحث کوچک اما مهمی ست.

شاید زمان بیش تری به طول انجامد تا لینک های خود را ساخته و لینک های خراب را تعمیر کنید. اما همه ی این تلاش های شما در طولانی مدت برای ترافیک وب سایت و جایگاه آن در SERPS موثر بوده و ارزش آن را خواهد داشت.

[تعداد: ۸    میانگین: ۴.۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar