• اسفند ۹, ۱۳۹۸

تفاوت مشاوره و مربیگری رهبری در چیست ؟

 

تفاوت مشاوره و مربیگری رهبری

تفاوت مشاوره و مربیگری رهبری

وقتی شرکت ها درباره ی توسعه ی رهبری صحبت می کنند ممکن است کلماتی مانند “مربیگری” و “مشاوره” به میان بیایند که چندان مفهوم به نظر نرسند. نه فقط این، بلکه گاهی ممکن است این دو کلمه را بجای هم بکار ببرند. بنابراین، شنونده گمان می کند که هر دوی آنها یک معنای واحد دارند. اما اینطور نیست! در این پست، به بیان این تفاوت می پردازیم. امیدوارم مفید باشد.

قطعاً در یک نگاه اجمالی طوری به نظر می رسد که هر دوی آنها یک چیز باشند، زیرا هر دوی آنها ژست فرد مقتدری ست که به رهبر برای رسیدن به موفقیت کمک می کند. این دو باهم تفاوت دارند و اما هر دو هم، از وظایف سنگینی برخوردارند. اما بیش تر از آن، وقتی برنامه های توسعه ترکیب شده یا برچسب ها اشتباه شوند رهبران می بازند. خب پس باید بدانیم تفاوت چیست و چرا باید تا به این حد، به این موضوع اهمیت دهیم.

مشاور، از تجربیات شخصی خودش استفاده می کند

مشاوره بیش تر بر پایه ی ارتباط می چرخد تا اجرا! مشاوره، تجربیات شخصی، بینش ها و دانش خود را با مشاوره شونده به اشتراک می گذارد. مشاوره روی مهارت های خاص و اقدامات، برای بهبود آنها تمرکز ندارد. – چیزی فراتر از توسعه ی کلی ست.

از طرف دیگر، مشاوره شونده هم ممکن است تجربیات خودش را با مشاور در میان بگذارد. مشاوره شونده می تواند از مشاور نصیحت ها، اندرز، راه چاره و ایده های جدید را درخواست کند.

در توسعه، روابط مهم هستند

در حالیکه مشاوران، موجب تغییرات و اقدامات سریع رهبران نمی شوند اما همچنان بخش مهمی از توسعه ی رهبری را به عهده دارند. رهبران جدید به راهنمایان رازدار و حامی نیاز دارند تا آنها را به سمت رشد و بهتر شدن در تخصص ها یاری دهند.

۶۱ درصد از (بیش از) ۷۰۰۰ جوان نسل هزاره ، در بررسی امسال که توسط Deloitte انجام شد گفتند که به نوبه ی خود مشاوره داده و برای توسعه ی مهارت های رهبری کمک کند بسیار مفید می باشد. همینطور آنها بیان کردند که برنامه دارند تا با کارفرمای خود برای مدت بیش از ۵ سال بمانند تا بگویند که مشاور دارند.

وقتی رهبران با مشاور در ارتباط باشند بیش تر با کارشان هم درگیر خواهند بود. مطالعه ای که توسط Gallup انجام شد دریافت که ۴۴ درصد از کارکنان این بررسی، که گفتند مدیرشان با آنها جلسات منظم برگزار می کرده خودشان را یک فرد “متعهد” توصیف کردند. این آمار در مقایسه با ۲۰ درصدی از افراد گنجانده شده که گفته اند مدیران شان را اصلاً بطور مرتب ملاقات نمی کردند!

پس مشاوره، برای متعهد و درگیر ماندن رهبران به شغل شان و همینطور تلاش برای بهتر شدن بسیار ضروری ست.

مربی روی اقدامات تمرکز می کند

همانطور که گفتیم مشاور، از تجربیات خودش به هنگام مشاوره استفاده می کند، مربی دقیقاً عکسِ آن عمل می کند. یعنی دقیقاً از تجربیات کسی که مربی برایش درنظر گرفته شده سرچشمه می گیرد. مشاور، تجربیات را به اشتراک می گذارد اما مربی، رهبران را ارتقا می دهد تا بازخورد تجربیات شان را ببینند و نتایج شخصی خودشان را بدست بیاورند.

برای مثال، مشاوره می گوید که فکر می کند فرد (مشاوره شونده) چه کاری را انجام دهد/ ندهد بهتر است. در حالیکه مربی از خود فرد می پرسد که چه چیزی را می تواند بهبود ببخشد و چه کاری باید انجام دهد تا آن رخ دهد. مربیگری رهبری، فعال تر است و از رهبران می خواهد که نه تنها درباره ی بهبودی فکر کنند، بلکه باید بدانند که چگونه باید برنامه ی اقدام را ایجاد نمایند.

بازخورد، رهبران بهتری می سازد

وقتی به رهبران گفته می شود که به چه چیزی برای تغییر نیاز دارند یا چطور باید شرایط را مدیریت کنند معمولاً قبول می کنند که دفعه ی بعدی را بهتر انجام دهند. اما مربی، باید اطمینان حاصل کند از اینکه اینها، قول ناپایدار و پوچ نیستند! بلکه برنامه های عملی هستند.

مربیگری رهبری، افراد را جهت تنظیم یک برنامه ی مخصوص برای بهبودی هدایت می کنند. بنابراین، می توانند آنان را دنبال کرده، رفتارشان را تغییر داده و مهارت های شان را بهبود ببخشند. مربی از رهبران می خواهد که نتایج ویژه ی خودشان را بکشند و راهکارها را توسعه دهند. این استراتژی ظاهراً کار هم می کند: طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ توسط Harvard Business School انجام شد شرکت کننده هایی که از آنان خواسته شده بود تا توقف کرده و بازخورد وظیفه ای را که انجام داده اند نشان دهند امتیاز بیش تری را نسبت به شرکت کننده هایی که صرفاً یک وظیفه را انجام داده بودند بدست آوردند.

رهبران به کسانی نیاز دارند تا آنها را بخاطر خودشان به تفکر واداشته و از آنها بخواهند تا مسئول اقدامات و توسعه ی مهارت های شان باشند.

هر دو موردنیازند

اینکه هر دو از هم متفاوتند دلیل بر این نیست که یکی از اهمیت بیش تری برخوردار باشد. اما هر دوی مربیگری رهبری و مشاوره از بخش های بسیار مهم توسعه هستند.

 

[تعداد: ۱۱    میانگین: ۴.۶/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar