تفکر استراتژیک چیست؟

تفکر استراتژیک ریشه در استراتژی جنگ دارد

تفکر استراتژیکتفکر استراتژیک بدین شرح تعریف می شود:

  • یک برنامه استادانه و قانونمند ازعمل
  • شاخه ای ازعلوم نظامی در رابطه با دستور، برنامه ریزی و رهبری یک جنگ است

در همین زمینه، تاکتیک ها بعنوان شاخه ای ازعلوم نظامی در برخورد با مانورهای دقیق برای دستیابی به اهداف تعیین شده توسط استراتژی  تعریف می شوند . اولین نوشته های شناخته شده در استراتژی بیش از ۲۰۰۰ سال قدمت دارند. سان تزو (۲۰۰۳)،مولف  ۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، کسی که کتابش،”هنر جنگ”، برای اولین بار از زبان چینی حدود سال ۱۹۱۰ ترجمه شد، اقدامات مربوط به استراتژی حیاتی مانند آنچه که امروز به عنوان اولین مزیت تکان دهنده ، شناخته شده است ، اینطور مجسم می کند:“ه طور کلی، کسی که در ابتدا میدان نبرد را تصرف می کند و به راحتی برای دشمن کمین می کند: پس از ورود رقیب ، به میدان نبرد می آید و سراسیمه  مبارزه می کند و خسته می شود (مینتزبرگ و همکاران، ۱۹۹۸، ص ۸۶). کارل فون کلاوزویتس، در کتابش “در جنگ “که در سال ۱۸۳۲ منتشر شد، بسیاری از آنچه امروز ما در مورد ایجاد تفکر استراتژیک می شناسیم را بدین گونه استدلال می کند:

استراتژی بستگی به بلوک های اصلی سازنده، که در حمله، دفاع، و مانور استفاده می شود دارد.تعیین استراتژی متکی بر پیدا کردن و اجرای ترکیبات نوین از این بلوک ها می باشد. در هر زمانی، فن آوری و سازمان های اجتماعی  این ترکیب  را محدود کرده است. پس از مدتی، این محدودیت ها اجتناب ناپذیر به نظر می رسید و از این رو طبیعی است. استراتژیست ها بجای توجه به سوالات گمراه کننده ، خود را به تغییرات در تم های پذیرفته محدود می کنند. از این رو، این مهم به عهده فرماندهان بزرگ، مانند ناپلئون ، برای نوآوری استراتژیک با شناختن ترکیبات جدید گذاشته شده است “(مینتزبرگ و همکاران، ۱۹۹۸، ص ۸۸-۸۹).

چون که این دیدگاه از ۲۰۰ سال پیش تا امروز معتبر است، گواهی است برکار اخیر که نشان می دهد شرکتها به دنبال “اقیانوس آبی،” و یا فضاهای بازار بکر خارج از مرزهای سنتی صنعت خود هستند، که با رقابت بهتر در آن محدوده باقی بماند (کیم و مابورگن،۲۰۰۵). به عبارت دیگر، “فرماندهان بزرگ” هنوز هم با پرسش از قواعد بازی و یافتن راه های جدید بازی ، موفق می شوند. نوشته های اولیه توسط سان تزو و فون کلازویتز بسیار تحت تاثیر تئوری و عمل به استراتژی است، که این روزها از نظر نظامی بطور قابل توجهی مورد توجه است.

در طول این سالها، استراتژی فکر رهبران از این تعاریف نظامی برای تناسب محیط کسب و کار اقتباس می کند که در میان شرکتهای رقیب با یکدیگر مبارزه وجود دارد:

استراتژی کسب و کار در یک کلمه،  توسط مزیت رقابتی از انواع دیگر برنامه ریزی کسب و کار متمایز می شود. بدون رقبا شاید نیازی به استراتژی نباشد، تنها هدف از برنامه ریزی استراتژیک ، فعال کردن یک شرکت برای به دست آوردن، مؤثرترین نحو ممکن و یک پله بالاتر از رقبای خود است. استراتژی شرکت های بزرگ بنابراین دلالت بر تلاش برای تغییر قدرت یک شرکت نسبت به رقبای خود با کارآمد ترین راه را دارد (Ohmae 1982، ص ۳۶).

امروزه ، بطور قابل توجهی از ادبیات دانشگاهی و کاری در استراتژی، هم در محتوا و هم در روند ایجاد آن وجود دارد، و این دو نقطه نظر به عنوان برجسته ترین ، پدید آمده اند.

منبع : کتاب: استراتژی عملیات ها : رقابت در قرن ٢١ مولفین: سارا بکمن و رونالد روزنفیلد

[تعداد: ۲    میانگین: ۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

کارشناس مدیریت جهانی تولید با تخصص در زمینه اقتصاد صنعتی،مشاور کسب و کار پیرامون اجرا و پیاده سازی سیستم های منابع سازمانی (Microsoft Dynamics AX). علاقه زیادی به فروش،پیاده سازی و پشتیبانی سیستم های منابع سازمانی دارم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar