تفکر موازی در کارآفرینی چیست ؟

تفکر موازی در کارآفرینی

 

تفکر موازی در کارآفرینی

مفهوم کارآفرینی به اصطلاح تیم کسب و کار مرتبط می شود، کارآفرین برای موفقیت در کسب و کار خود به مهارت های زیادی نیازمند است مثل اداره کردن امور مالی، طراحی برنامه ها و … در بیشتر اوقات هر کار آفرین چند مهارت دارد که در کسب و کار خود به او کمک می کنند، اما یک کارآفرین خوب به کسانی در کنار خود نیازمند است که در کار به او کمک کنند.
یک کارآفرین نباید طوری رهبری کند که به نظرات دیگران گوش نداده و یا تمام روز را با بحث و جدال سپری کند.
در واقع هر کسب و کاری ترکیبات اساسی خود را دارد. مانند تیم کسب و کار، یا موارد مادی به اضافه ی یک کارآفرین که خود صاحب ایده باشد اما به دلایلی متوجه می شویم که این ایده بی فایده ست و دلایل شکست در اینجا مخفی می شوند. متاسفانه تیم کسب و کار پشت این شکست قرار دارد و این به دلیل نقص خود ایده نیست، بلکه دلیل عدم تفاهم بین تیم آن هاست و این امری ست که در تمام شرکت ها وجود دارد.

اعضای تیم، وارد جلسه هایی می شود اما در این جلسه ها حتی بحثی صورت نمی گیرد و بدون نتیجه از آن جا خارج می شوند.
مشکل در “جدال ها و بحث های روانی” ست که در بیشتر شرکت ها وجود دارد. در چنین اوضاعی کارآفرین یا به کارمندان خود دستور می دهد و بدون اینکه به پشت سر خود نگاه کند خارج می شود و یا شخصیت ضعیفی را داراست که با ایجاد کوچکترین بحث، باعث می شود جلسه را به زمان دیگری موکول کند. بله، بدون شک کارآفرین روی موفقیت کسب و کار تاثیر می گذارد.
اما کارآفرینی که از روش های سفت و سخت استفاده کرده و با جدال و بحث تیم را پیش ببرد، راه حل مناسبی را برای رهبری یک تیم انتخاب نکرده است. تفکر موازی روش موفقی ست که با مرور زمان موفقیت خود را در کسب و کار ثابت می کند.

تصور کنید که یک موبایل هوشمند روی میز قرار گرفته است و چهار نفر مشاور درباره طراحی این موبایل اظهار نظر می کنند. یکی از آن ها شروع به صحبت درباره نقطه نظرات خود می کند. “نقطه نظر نفر اول” عنوان می کند که وجود دکمه پاسخ در سمت راست امری اشتباه است، مشاور دوم همزمان با مشاور اول می گوید وجود دکمه کنترل صدا در سمت چپ انتخاب خوبی ست و … هر کسی برای خود نظری ارائه می دهد و این بحث برای طراحی این موبایل هوشمند بدون هیچ نتیجه ای به پایان می رسد.

اما در تفکر موازی از مشاوران درخواست می شود که اول نظرات خود را به مشاوران مقابل ارائه دهند. مشاور اول با مشاور روبروی خود و مشاور دوم با مشاور مقابل (و الی آخر) بعد از ارائه نظرات خود به یکدیگر، مشاوران با سایرین نظرات خود را تغییر می دهند.
به این صورت همه از نظرات یکدیگر آگاه می شوند. در پایان، می بینید که نظرات همه بین یکدیگر رد و بدل شده است. پس نتیجه کار شما بر سر یک نقطه نظر خواهد بود و در صورتی که درباره ی طراحی موبایل نتیجه ی معکوس حاصل شد باید درباره ی نقطه نظر دیگری مشاوره شود .

این روش برای اجتناب از بحث ها و جلوگیری از ثابت کردن نظرات یکی بر دیگری ست

نام دیگر تفکر موازی Six Thinking  است. در این روش هر فردی در جلسات کلاهی با یک رنگ متفاوت روی سر خود قرار می دهد و هر فرد با طرف مقابل خود که رنگ همان کلاه را بر سر دارد درباره پروژه های خود گفتگو می کنند، مثلا فردی که کلاه سفیدی روی سر دارد درباره ارقام و اعداد پروژه صحبت می کند، و کسانی که کلاه رنگ قرمز دارند درباره احساسات مشاوران و رفتارهای آن ها گفتگو می کنند. رنگ سیاه درباره خطرات پروژه و رنگ زرد درباره موفقیت های پروژه با هم به گفتگو می نشینند.
در پایان به سراغ فردی که کلاه سبز دارد می رویم. این فرد درباره ایده های نو که می توان آن ها را به پروژه تبدیل کرد گفتگو می کند. آخرین رنگ هم کلاه آبی ست که برای استفاده از زمان و حرکت کسب و کار کل تیم با طرف مقابل خود گفتگو می نماید.

چگونه می توان از این کلاه ها استفاده کرد؟

باید برای استفاده از این روش تمام قوانین آن را رعایت کنید. یعنی تنها یک شخص نمی تواند از این کلاه ها استفاده کند. بلکه همه ی اعضای تیم باید کلاه های خود را در جلسه ها بر سر خود داشته باشند.
کارآفرین هنگام ورود به جلسه باید از فردی که کلاه قرمز را دارد درخواست کند کلاه خود را روی سر بگذارد تا همه درباره احساسات خود در مورد کسب و کارشان صحبت کنند.

فایده ی این روش چیست؟

این روش باعث انرژی دادن به تیم می شود. هوش، استعداد و دانسته های تیم را اضافه می کند و در این شرایط است که هدف، موفقیت کسب و کار خواهد بود.

استفاده از این روش باعث می شود زمان بیش تری برای شما فراهم شود. بیشتر شرکت های بزرگ با استفاده از این روش توانستند تا ۲۵ درصد در زمان جلسات خود صرفه جویی کنند. یک شرکت استرالیایی در مجال ارتباطات با این روش جلسه های ۴ ساعته ی خود را به ۴۵ دقیقه رساند و نتیجه های بهتری گرفت.
فایده اخیر این روش این است که تمام افراد در یک زمان به یک چیز فکر می کنند اما در جلسه های تقلیدی هر شخصی می خواهد نظر خود را ثابت کند. این روش همه نقاط ضعف و قوت را جمع آوری می کند و در جلسه ارائه می کند.
اما با استفاده از این روش همه در یک زمان درباره یک نقطه نظر مشترک با هم فکر می کنند و درباره احساسات خود درباره پروژه مورد نظر اظهار نظر می نمایند.

[تعداد: ۸    میانگین: ۴.۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar