• بهمن ۲۹, ۱۳۹۸

تناسب در گروه محصول کسب و کار چیست!!؟

گروه محصول

انتخاب یک گروه محصول یا زیرگروه که کسب‌وکاری با آن همخوانی دارد، تأثیرات شگرف تاکتیکی و استراتژیکی می‌تواند در پی داشته باشد. می‌توان مدیریت ارتباط با مشتری ایجاد کرد و از همخوانی با آن منتفع گردید و یا با گروه‌های خاص محصولات همخوانی ایجاد کرد.

 

محصول

کسب تناسب

تناسب اساساً همخوان گروه محصولی تصور می‌شود که مشتری به آن علاقه دارد. در ارزیابی دارایی برند، محصول مطالعات انبوه یانگ و روبیکم در مورد برندهای جهانی، تناسب یکی از چهار ابعاد کلیدی (در کنار تمایز، احترام و آگاهی) تشخیص داده‌شده است. و اگرچه تمایز در نتایج مطالعه از اهمیت بیشتری برخوردار است، تناسب می‌تواند در بازارهای متغیر به همان اندازه قدرتمند باشد. اگر کسب‌وکاری تناسب خود را از دست بدهد، تمایز اهمیتی نخواهد داشت.

توانایی یک شرکت در کسب تناسب، طیف متنوعی دارد. در یک‌سو غفلت کنندگان از روند-شرکت‌هایی که از روندها غافل‌اند یا آن‌ها را اشتباه تعبیر می‌کنند، شاید به این دلیل که بیش‌ازحد بر مدل کسب‌وکار از پیش تعیین‌شده تمرکز دارند. چنین مواردی اغلب به‌عنوان شرکت‌هایی که فاقد تحلیل استراتژیک کافی و انعطاف‌پذیری سازمانی هستند و یا از استراتژی سبد برند ضعیفی بهره می‌برند، شناخته می‌شوند، اینان روزی از خواب بر خواهند خواست تا در کمال تعجب دریابند که محصولشان دیگر تناسب ندارد.

در سوی دیگر محرکین روند قرار می‌گیرد، آن گروه از شرکت‌هایی که درواقع روندها تعیین‌کننده گروه یا زیرگروه را به حرکت درمی‌آورند. در میانه، دنباله روان روند جای دارند، شرکت‌هایی که به‌دقت روندها و ظهور گروه‌ها و زیرگروه‌ها را تعقیب می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که محصولاتشان به‌روز هستند.

پاسخ‌دهندگان روند، شرکت‌هایی که می‌توانند روندها را تشخیص داده، ارزیابی کنند و سپس واکنشی طراحی و اجرا کنند، می‌توانند در بازارهای متغیر موفق باقی بمانند.

دستیابی به موفقیت در پیگیری روندها کار ساده‌ای نیست. تشخیص و ارزیابی گرایشات و تمیز دادن آن‌ها از مدهای زودگذر می‌تواند امری دشوار باشد. همچنین واکنش نشان دادن به زیرگروه‌های نوظهور، خصوصاً اگر کوچک باشند و اگر کسب‌وکار و برند موجود شناخته‌شده باشند مشکل است.

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]
Avatar

مجید احمدی

http://www.cstland.com

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar