• فروردین ۱۹, ۱۳۹۹

تهیه پرسشنامه مشتری و چند اصل کلیدی و موثر در تهیه پرسشنامه ها

تهیه پرسشنامه مشتری برای شناخت بهتر

 

تهیه پرسشنامه مشتری ساده ابزار بسیار قدرتمندی است. این پرسشنامه ها نه تنها به شما امکان می دهند. تا آنچه را که مشتریان تان فکر می کنند بفهمید، بلکه راهی عالی برای افزایش وفاداری مشتری و ایجاد روابط است. اما چه چیزی باعث می شود که یک پرسشنامه مشتری موفق شود؟

تهیه پرسشنامه مشتری چه اهمیتی دارد؟

بازاریابان برخی از تکنیک ها را که به شکل فریبنده ای ساده و واضح هستند. نادیده می گیرند ( تهیه پرسشنامه مشتری نمونه خوبی از این تکنیک است). این بازاریابان به اندازه کافی “خلاق” نیستند.  اصلا “خلاقیت ” را کنار بگذارید. به چیزهایی توجه کنید که کارایی و تاثیر دارند. و قطعا خواهید دید پرسشنامه ها بسیار اثرگذار هستند.

مردم دوست دارند که نظراتشان را در اختیار شما بگذارند. تهیه پرسشنامه مشتری یک روش بسیار ایمن برای نزدیک شدن به افراد است.

تنها کاری که باید بکنید این است که با ظرافت سوالات را بپرسید. و اغلب خواهید دید که درصد قابل توجهی از مشتریان به آن ها پاسخ می دهند.

وقتی مشتریان به پرسشنامه ها پاسخ دهند، یک فرصت مجدد برای صحبت با آنها خواهید داشت.

برای مطالعه بیشتر:

جهت موفقیت در کسب و کار B2B ، تجربه مشتریان را درنظر بگیرید

تحقیقات بازار برای شناخت مشتری چگونه انجام می گردد؟

فرآیند تحقیقات بازار اولیه و ثانویه چگونه عمل می کنند؟ 

بخش اول توصیه ها و نکات زیر را در مورد تهیه پرسشنامه مشتری رعایت کنید:

  • مردم از نظرسنجی های کوتاه با پاسخ های بلند خوششان نمی آید. اما از نظرسنجی طولانی با پاسخ های کوتاه هراسی ندارند. وقتی اولین سوالات پاسخ داده شد و سوالات از نظر خواننده طبیعی و منطقی به نظر رسید. به تکمیل پرسشنامه ادامه خواهند داد.
  • اگر سوالی دارید که مهم تر از دیگر سوالات است، مطمئن شوید که نظرسنجی دارای بخش های مشخصی است. در ابتدا سؤال های اصلی را بنویسید. سپس بخش سوالات کم اهمیت تر را با این گونه جملات شروع کنید: “شما مجبور نیستید به این سوالات پاسخ دهید. اما اگر مایل به پاسخ دادن هستید ، بدانید که x، y و z به این معنا هستند… و بیشتر از چند دقیقه طول نخواهد کشید …”
  • پاسخ را می توان توسط جزئیات مختلفی بسط داد. که بسیار به صداقت در مقدمه بستگی دارد. یعنی چرا شما این نظرسنجی را انجام می دهید. چه مزیتی برای پاسخ دهنده دارد (نوع دوستی، احساس کمک به خود و یا همراهان، و شاید حتی فرصتی برای برنده شدن در یک قرعه آزاد به عنوان تشکر از مشتری) ، نتایج چگونه استفاده می شود. و حتی پاسخ دهندگان چگونه می توانند یک نمونه از نتایج را داشته باشند ( که معمولا یک خلاصه ساده است.)
  • مردم عاشق آن هستند که نظراتشان پرسیده شود. (“نظر شما برای ما مهم است“)، بنابراین از جملات خوشایند و تحریک کننده برای افزایش مشارکت در پاسخ دهی به پرسشنامه ها استفاده کنید.

بخش دوم توصیه ها و نکات زیر را در مورد تهیه پرسشنامه مشتری رعایت کنید:

  • در تهیه پرسشنامه مشتری مقدمه را از زبان کسی بنویسید که ممکن است مردم او را بشناسند. و برای احترام قائل باشند ، سعی کنید مقدمه بدون نام نباشد. حتی می تواند مانند یک نامه، دارای یک امضا و عکس برای ایجاد حس رغبت باشد.
  • موفقیت پرسشنامه بسیار به طرح، وضوح متن و تایپوگرافی بستگی دارد. و استفاده از رنگ ها، سایه رنگ ها و بخش های کادری باعث می شود ظاهر ترسناک پرسشنامه از بین برود و جذاب تر باشد.
  • شاید سختگیرانه و افراطی به نظر برسد، اما اینکه سوال چقدر پاسخ داده شود واقعا ضروری است. از لحاظ آماری یک نمونه پاسخ کمتر تا زمانی خوب است که نظرات نماینده ی جامعه بزرگتر باشد.
  • از یک یادآور ایمیلی / پستی پس از آنکه پاسخ اولین نظرسنجی دریافت کردید، استفاده کنید. افرادی که پاسخ نمی دهند با پاسخ دادن مشکلی ندارند. فقط مثل همه انسان ها زندگی پرمشغله ای دارند، یا مانند برخی تنبل هستند.  بنابراین یادآوری مودبانه معمولا باعث می شود که نیمی از این افراد نیز در نظر سنجی شرکت کنند.
  • در نظر بگیرید که نظرسنجی ها تکیمل شده چه زمانی و چگونه به شما ارسال شوند. از طریق ایمیل یا پست؟ آیا زمان بهتری وجود دارد که افراد بیشتر مایل به شرکت در نظرسنجی باشند؟

تهیه تهیه پرسشنامه مشتری خوب و موثر موجب خواهد شد. که بدون هیچ مانع بزرگی با نظرات مشتریان مختلف آشنا شوید و کاستی های کیفی و کمّی محصولات را برطرف کنید. و در نتیجه مشتریان بیشتر و وفادارتری داشته باشید. در تهیه پرسشنامه مشتری دقت را چاشنی کار کنید.

[تعداد: 11   میانگین:  4.1/5]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar