توانایی حل مسئله و موانعی که بر سر آن قرار دارد

توانایی حل مسئله مهارت بسیاری قدرتمندی ست که می تواند به افراد کمک کند تا در هر حوزه ای پیشرفت قابل توجهی را بدست بیاورند. در این پست، نگاهی می اندازیم به یکی از موانع که در این مهارت حل مسئله وجود دارد و به گفته ی Jim Connolly ، مشاور و بازاریاب بسیاری از کسب وکارهای موفق، ایراداتی بر آن وارد است. همراه ما باشید تا ببینیم جیم امروز چه چیزی برای گفتن دارد.

 

توانایی حل مسئله و موانعی که بر سر آن قرار دارد

 

توانایی حل مسئله

یکی از موانع اساسی در توانایی حل مسئله درک این موضوع است که، برای یافتن پاسخ های عالی باید سوالات عالی از خودمان بپرسیم.

یک مثال بسیار مشهور برای این امر در ادامه ذکر می شود که خیلی هم سوال ضعیفی ست!

آیا لیوان، نصف پر است یا نصف خالی؟

در این سوال دو عیب اساسی وجود دارد که در بسیاری از سوالاتی که ما از خودمان می پرسیم تا به جواب برسیم هم مشترک است.

 

۱- سوال، حق انتخاب ها را محدود می کند. در واقع می گوید “این یا آن؟” که بطور پیش فرض منتقل می کند که تنها دو پاسخِ ممکن برای این سوال وجود دارد. وقتی به دنبال بهترین پاسخ می گردیم باید هر گونه محدودیت فکری را از خود دور سازیم و آزادانه بیندیشیم.

 

۲- سوال، پیشنهاد می دهد که هر دو پاسخ چه چیزی باشند. نیمی از آن خالی یا پر! این یک اتاق خیلی کوچک را برای حل مسئله فراهم می آورد.

 

احتمالات مرتبط را کشف کنید

 

اگر با چنین تصویری به دست در محلی حاضر شوید و بپرسید “چه چیزی می بینید؟” پاسخ های احتمالی محدودی را برای انتخاب خواهید داشت. حتی شاید بگویید این لیوان صد درصد پر است: ۵۰ درصد آب و ۵۰ درصد هوا!

وقتی بدنبال راهکار خلاقانه می گردید باید روی همه ی اطلاعات مرتبط تمرکز کنید. سپس باید به خودتان اجازه دهید تا به راحتی و با آزادیِ کامل، بین پاسخ های مختلف و متعدد بچرخید و با آنها بازی کنید.

 

 

[تعداد: ۷    میانگین: ۴.۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar