توسعه فردی : آیا سحرخیزی واقعا کارآمد است؟

توسعه فردی مهارت های زیادی را شامل می شود که در این پست هم به بخشی از آن می پردازیم که فانتزیِ خیلی از ماست اما در عین حال، حس و حالِ انجامِ آن را هم نداریم. خصوصاً شنبه ها!

صبحِ شنبه شما را به یاد چه چیزی می اندازد؟

احتمالاً پست های تلگرامی و جوک هایی که بخاطر بی حوصلگی، شروع یک هفته ی کاری شلوغ و پردردسر را نهیب می دهد!

 

توسعه فردی : آیا سحرخیزی واقعا کارآمد است؟

 

توسعه فردی

شاید با نقل قول قدیمی از Ben Franklin آشنا باشید که می گوید: شب ها، زودتر خوابیدن و صبح ها زودتر بیدار شدن انسان را سالم تر، ثروتمندتر و عاقل تر می کند. جالب اینجاست که علم ثابت کرده اینها واقعیت اند.

 

شاید شما هم اصولاً آدمِ سحرخیزی نباشید اما موضوع اینجاست که اگر شب ها بتوانید زودتر به خواب بروید، صبح ها هم زودتر و راحت تر می توانید از خواب برخیزید که در نهایت اینها، قابلیت شما افزایش یافته و موفق تر می شوید. در ادامه ی پست، به شواهد و چیزهایی که علم از این جمله ی Ben Franklin حمایت کرده را بیان می کنیم.

 

۱- کمک می کند تا بهتر با “منفی گرایی” سروکار داشته باشید

متأسفانه مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ ثابت کرد افرادی که خیلی دیر به رختخواب می روند بیش تر تحت تأثیر افکار منفی و مکرر قرار می گیرند. به عنوان یک صاحب کسب وکار هم اصلاً صحیح نیست که شب ها را تا دیر وقت با نگرانی فعالیت ها و کارهای روزانه سپری کنید.

در حالیکه، خواب شبانه ی کافی به حل بهتر مسائل و  مشکلات کمک می کند و بهتر می توانید با مشکلات سروکله بزنید.

 

۲- شانس موفقیت شما را افزایش می دهد

Christopher Randler پروفسور بیولوژی در یکی از دانشگاه های آلمان معتقد است که در موفقیت یک کسب وکار، افراد سحرخیز نقش بسیار مهمی ایفا می کنند. او می گوید: تحقیقات اولیه ی من، نشان داد که افراد سحرخیز نمرات بهتری را در دبیرستان کسب می کنند که باعث می شود راهیِ کالج های بهتری شوند که در نهایت، فرصت های شغلی بهتری هم برایشان فراهم می آورد.

همینطور افراد سحرخیز مسائل و مشکلات را پیش بینی کرده و سعی در به حداقل رسانیدن آنها می کنند.

۳- افراد سحرخیز، وظیفه شناس تر، فعال تر، باوجدان تر، مصرتر و کامرواتر هستند

چکاوک های صبح، خیلی فعال تر از جغدهای شب هستند. تحقیق Randler هم ثابت کرد افراد سحرخیز، مقاوم تر، مصرتر، وظیفه شناس و باوجدان ترند. همه ی اینها ویژگی هایی ست که رهبران و شخصیت های موفق و برجسته دارا هستند در نتیجه آنها را افرادی دوست داشتنی، منظم، قدردان و مشتاق برای یادگیری نشان می دهد.

 

مطلب پیشنهادی: عادت های روزانه که شما را میلیونر می کند!

 

۴- خواب، شما را سالم نگاه می دارد

شاید شما هم مثل بسیاری از ما، شغل آزاد دارید یا صاحب کسب وکارید؛ شاید هم یک پدر و یا مادر باشید. احتمالاً زمان و پول کافی برای مریض شدن ندارید! خوشبختانه این چیزی ست که داشتنِ خوابِ کافی و سحرخیزتر شدن، به آن کمک می کند.

اولاً لازم به ذکر است: مطالعه ای دریافته که داشتنِ خوابِ زیاد سیستم ایمنی بدن تان را تقویت می کند که این یک پیشگیری کننده ی عالی برای هر چیزی ست که در دنیای اطراف تان رخ می دهد.

دوماً، وقتی استراحت و خواب کافی داشته باشید انرژی لازم را هم خواهید داشت و در نتیجه می توانید به ورزش بپردازید.

حتی اگر زیاد بخوابید، احتمالِ اینکه خوردن صبحانه را نادیده بگیرید خیلی بیش تر است زیرا پیروِ آن، گرسنه می شوید و به گزینه های غیرسالم رجوع می کنید.

۵- استرس شما را کاهش داده و شادتر می کند

دو سناریو وجود دارد:

شما در ساعت ۸ صبح، باید از منزل خارج شده و به راه افتاده باشید. با ین وجود تا ساعت ۷:۳۰ می خوابید. سپس بعد از یک دوش صبحگاهی، مسواک زدن و گرفتنِ خوراکی باید مطمئن شوید که همه ی چیزهای لازم برای سپری کردن کل روز را با خود برداشته اید.

 

اگر ساعت ۶ صبح از خواب برخیزید دو ساعت تمام در اختیار دارید تا آماده ی رفتن شوید. در طول این مدت، می توانید اخبار و ایمیل های خود را هم چک کرده و اگر حیوان خانگی دارید به او هم رسیدگی کنید. مهم تر از همه ی اینها، باعث می شود صبح را با استرس خیلی کم تر سپری کنید که به کل روزتان هم سرایت می کند.

اولین ساعات صبح شما، نوای ادامه ی روزتان را تنظیم می کند.

۶- کم تر، کارها را به تعویق می اندازید

در سال ۲۰۰۸ میلادی، مطالعه ای دریافته بود کسانی که صبح ها زودتر از خواب برمی خیزند به اندازه ی کسانی که دیرتر بیدار می شوند کارهای خود را به تعویق نمی اندازد. البته این یافته هم چندان شگفت آور نبود زیرا از قبل مشخص است که افرادِ سحرخیز فعال ترند و واقعاً ساعات بیش تری را در صبح بدست می آورند تا کارهای خود را انجام دهند. وقتی به اصطلاح تا دقیقه ی نود، منتظرِ چیزی نمانید استرس خود را کاهش داده و بدون هیچ گونه نگرانی، به خواب خواهید رفت.

 

مطلب پیشنهادی: عادت های روزانه که کارهایتان را به تعویق می اندازد!

 

۷- خوابیدن، شما را بهتر نشان می دهد

مطالعه ای جالب از دانشگاه استکهلم به دست آمده که می گوید : کسانی که خسته به نظر می رسند، بیش تر “ناسالم تر” درک می شوند و جذابیت کم تری دارند. البته این پایان زندگی نیست اما قطعاً در اولین برخورد با جنس مقابل، مشتری بالقوه یا سرمایه گذار- حتماً سعی می کنید بهترین وضعیت خود را ابراز کنید.

 

شما می توانید به یک فرد سحرخیز تبدیل شوید

اگر انسانی سحرخیز نیستید یا اوقات سختی را برای زودتر خوابیدن یا بیدارشدن سپری می کنید چند نکته ی کاربردی هست که برای بهتر خوابیدن شما در شب کمک می کند:

 

مطلب پیشنهادی: ترک عادت های بد از طریق سریع ترین راه ها

 

قدم های آهسته بردارید

خیلی آهسته و آرام شروع کنید به سحرخیزشدن. هر روز کمی قبل از زمان نرمال که بیدار می شود از خواب برخیزید. مثلاً برای هفته ی اول، یک ربع (۱۵ دقیقه) زودتر بیدار شوید. برای هفته ی بعد، ۱۵ دقیقه را به ۲۰ تبدیل کنید. و همینطور ادامه …

 

برنامه خواب ایجاد کرده و دنبال کنید

حتی اگر نمی توانید کاری کنید که زودتر به خواب روید، سعی کنید روی یک نظم اینکار را انجام دهید. به یک عادت تبدیل کنید. یعنی هر شب در یک ساعت معین به رختخواب بروید مثلا ساعت ۹ شب.

 

از روشنایی های شبانه دوری کنید

ابزار الکترونیکی مثل تلویزیون و گوشی های هوشمندتان، نوری را ایجاد می کند که باعث تحریک مغز می شود. بجای تماشای این برنامه ها و سرگرم شدن با تلگرام و اینستاگرام، چند صفحه کتاب بخوانید یا بنویسید.

 

مطلب پیشنهادی: فواید نوشتن وقایع روزانه، اعجاب انگیز است!

 

 

[تعداد: ۸    میانگین: ۴.۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar