توسعه فردی : شادی برای موفقیت دیگران مهم ترین عامل خودسازی

توسعه فردی امروز برای ما از “اهمیت کمک به دیگران” صحبت می کند.

 

توسعه فردی : شادی برای موفقیت دیگران مهم ترین عامل خودسازی

 

توسعه فردی

حسادت و تلخی شما را به هیچ کجا نمی رساند!

فکر کنید وقتی کسی که می شناسید ترفیع رتبه گرفت، یا به چیزی دست یافت چه احساسی داشتید؟ خوشحال شدید؟ یا حسادت ورزیدید؟

حالا به خودتان فکر کنید. به آخرین دستاوردی که داشتید. راجع به خودتان چه احساسی را تجربه کردید؟

وقتی بازار کارمان خیلی رقابتی باشد، یا درآمدمان کاهش یابد، احتمالا زمان هایی پیش آمده که با خود بگوییم : چرا من چنین جایگاهی را مثل X، چنین موفقیت و چنین پولی ندارم؟!

بجای اینکار بهتر است فکر کنید که اگر احساس خوبی از موفقیت دیگران درون خود حس کنید چقدر خوب خواهد شد! مزایای جشن گرفتن برای موفقیت دیگران، بجای اینکه شما را درهم بشکند خوش بینی را پدید می آورد. مطالعه ای از دانشگاه هاروارد که روی ۷ هزار زن انجام شد (در مجله آمریکایی Epidemiology هم منتشر شده) ثابت کرد که این احساس خوش بینی ریسک ابتلا به بسیاری از بیماری های مرگ آور را -از جمله بیماری های قلبی عروقی- کاهش می دهد.

خب آیا این حرف ها معنی اش این است که باید برای موفقیت دیگران هم به اندازه ی موفقیت خودمان خوشحال شویم؟

اینجا دقیقاً مسئله ی اصلیِ این نگرش است. مزایای خوشحالی از موفقیت دیگران را بیاموزید و ببینید که تغییر نگرش چقدر می تواند در حس و حال خود شما تغییرات مثبت ایجاد کند:

  • سلامتی

اگر موفقیت دیگران را به اندازه ی موفقیت خودمان جشن بگیریم احساس لذت و امواج مثبت خیلی زیادی ایجاد خواهد شد که منجر به خوش بینی بیش تر می گردد. همانطور که در بالا ذکر شد، این خوش بینی نه تنها در مقابل بیماری ها قرار می گیرد بلکه از مرگ های زودرس که می تواند بر اثر سرطان، سکته مغری، بیماری تنفسی و … باشد جلوگیری می کند.

  • رضایت

با اشتیاق داشتن برای جشن گرفتن موفقیت دیگران، مزایای “رضایت بیش تر” را هم جذب می کنیم. بجای احساس تلخی، احساس سرشار بودن از حس های خوب را تجربه می کنیم. مثلاً بهترین دوست شما در پیشنهاد شغلی یکی از بهترین شرکت ها انتخاب می شود و شما نمی دانید دقیقاً چه احساسی دارید، فقط مطمئنید که از این بابت خوشحالید (حتی شاید بخاطر موقعیت فعلی خود، از خودتان هم رضایت نداشته باشید و این حس در شما تضاد ایجاد کند) اما همینکه قادر به جشن گرفتن موفقیت شخص دیگری هستید شما را به یک رضایت درونی سوق می دهد.

 

 

کمک به دیگران، چطور باعث ثروتمند شدن ما می شود؟

 

کمک به دیگران، چطور باعث ثروتمند شدن ما می شود؟

شما یک خودروی جدید و زیبا می خواهید. یک خانه ی بزرگ و زیبا می خواهید. پول زیادی می خواهید تا بتوانید هر کاری که دوست دارید را با آن انجام دهید. اما دقت کردید که این چیزها شما را به یک فرد موفق تبدیل نمی کند؟

به گفته ی Jim Carey : “من فکر می کنم همه ی انسان ها باید پولدار و مشهور شوند و تواناییِ انجامِ همه ی کارهایی که هر شب در رؤیاهای خود می دیدند را بدست آورند. اما در نهایت، خواهند دید که این، نکته ی اصلی نیست!”

موضوع این است که هرچه “بدهید” به حساب می آید.

من چطور بخشش را شروع کردم؟

در سن ۲۴ سالگی، یعنی گذشت نیمی از عمرم که با آوارگی سپری شده بود، با نقل قولی از زیگ زیگلار مواجه شدم که می گفت: “شما هرچه را که در زندگی می خواهید؛ بدست خواهید آورد فقط اگر بخواهید به دیگران در رسیدن به خواسته های شان کمک کنید.”

این کار معنای عظیمی در خود پرورش می دهد. اما موضوع این بود که من باید چه چیزی را به دیگران می بخشیدم؟

من از مدرسه اخراج شده بودم، توسط ارتش رد شده بودم و برای اینکه این سه حلقه ی شکست را کامل کنم، از کالج هم خارج شدم. با این اوصافم، امکان داشت به چه کسی کمک کنم؟

از آنجایی که همه ی روابطم به شکست منجر شده بودند، فهمیدم که حداقل می توانم دیگران را به کارهایی که نباید انجام دهند نصیحت کنم. با پیروی از نقل قول زیگ زیگلار، از درد جنون آمیزی که در تجربه ی شکستِ عشقی که خوردم برای کمک به مردم نوشتم. انجامِ این کار در من “هدف” ی را ایجاد کرد.

این هدف، باعث شد که تبدیل به نویسنده شوم.

در ابتدا، مخاطبان کوچک بودند اما فیدبک مثبت دریافت کرده بودم. چند تن از مردم به من ایمیل زده و در آن قید کرده بودند که آنچه نوشته ام را از زبان خودم بشنوند. هیچ چیزی بزرگ و عظیم نبود! فقط همان نظرات ساده اولین سکه های طلایی بودند که در مسیر جدیدم پدیدار گشته بودند. به طرز وحشتناکی احساس خوبی را درون خودم تجربه می کردم و انگیزه ام برای بهتر نوشتن بیش تر شده بود زیرا می توانستم بیش تر به مردم کمک کنم.

برای اینکه رو به بهبودی حرکت کنم، باید عادت هایی را که مرا از بخشیدن دور می کرد ترک می کردم.

باید این عادت های مخرب را در خود شناسایی کرده و نسبت به ترک آنها اقدام کنید. سپس به سرعت خواهید دید که انرژی و زمان بیش تری برای انجام کارِ جدید خود دارید. من هم انرژی و زمان بیش تری برای نوشتن بدست آورده بودم.

بازخوردهای مثبت بیش تری از مخاطبان بدست می آوردم که باعث می شد در وب سایت های بزرگ تر بنویسم و این اتفاق، بدین معنی بود که فرصت های بیش تری برای بدست آوردن پول داشتم که در نهایت اعتماد به نفسم را افزایش می داد تا ریسک های بزرگ تری را قبول کنم و در نهایتِ آن، نویسنده ی بزرگ تری می شدم.

این رویدادها به من اجازه می داد تا به مردم بیش تری کمک کنم، حق الزحمه، فرصت ها، اعتماد به نفس، ارزش ها و خوشبختیِ مرا افزایش می داد.

با بخشش چه چیزی بدست آوردم؟

از آنجایی که بخشش به سبک زندگیِ من تبدیل شده بود همه ی ویژگی هایی که برای موفقیت لازم بود را بدست آوردم: نظم، اعتماد به نفس، تعهد، شکیبایی، مسئولیت، صداقت، انعطاف پذیری، تمرکز و پشتکار.

وقتی کارم را شروع کرده بودم هنوز هم با خانواده زندگی می کردم. اما توانستم با پس انداز کردن پول در طول چهار ماه، به منزل شخصی خودم نقل مکان کنم. من وقتی برای انجامِ این کارها، خیز برداشتم، ایمان داشتم که حمایت می شوم. می دانستم که شکست نمی خورم، زیرا هرچه که داشتم برای ایجاد زندگی بهتر برای دیگران بخشیده بودم.

چطور می توانید بیش تر ببخشید؟

 

اگر می خواهید به مرحله ی بعدی موفقیت دست یابید، اگر در کاری رقت انگیز مشغول به کارید یا هنوز هم با خانواده ی خود زندگی می کنید، درباره ی چیزی که می توانید “ببخشید” فکر کنید.

چه توانایی ها، تجربیات و علایقی در شما هست که می تواند به زندگیِ بهترِ دیگران کمک کند؟ چه چیزهایی شما را از به اشتراک گذاشتنِ آنها وامی دارد؟

با یک سری عادت های روزانه که در ادامه می خوانید، به این سوالات پاسخ دادم. امیدوارم برای شما هم مفید باشند. دوستان عزیز نظرات خود را در این خصوص با ما در میان بگذارید.

 

شروعِ نوشتنِ روزمره

نوشتنِ همه ی جزئیات یک روز، به شما کمک می کند تا کشف کنید که چه چیزی شما را باارزش کرده و چه چیزی از ارزشِ تان می کاهد. پس هر شب به خودتان، ۱۵ دقیقه زمان برای نوشتن دهید. خودشناسی، دروازه ی “بخشیدن” است.

فراموش کردنِ روابط

روی خودتان تمرکز کنید. روی همه ی چیزهایی که قرار است بدون دغدغه وقف کنید تمرکز نمایید. پس از اینکه از طریق همه ی مردمی که به آنها کمک کرده اید ثروتمند شدید به روابط تان ادامه دهید. در چنین صورتی، قادر خواهید بود کسی را بخاطر کسی که هست دوست بدارید. نه به خاطرِ ناامنی هایی که سعی می کنید با او پر کنید.

برنامه ریزی روزانه

مهم نیست مقاصد و نیت های تان چقدر خوب هستند، هیچ چیزِ خوبی انجام نمی شود مگر با برنامه ریزی! پس، همه چیز را برنامه ریزی کنید. تا در نهایت توسعه فردی هم رخ دهد.

مطالعه، کار و ورزش خود را برنامه ریزی کنید. هر چیزی که را که می خواهید انجام دهید برنامه ریزی کنید. و اهدافی را تعیین کنید تا از ابزاری که زمان تان را به هدر می دهند مثل تلویزیون و شبکه های اجتماعی دوری جویید. هر شب قبل از خواب، درباره ی کارهایی که فردا قصد انجام شان را دارید طوفان ذهنی به راه بیندازید.

 

 

نویسنده: DAN DOWLING

موسس MillennialSuccess.io

نویسنده و ویراستار

[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar