توسعه فردی : چگونه سخنرانی های بهتری ارائه دهیم؟

توسعه فردی را از جوانب مختلف تاکنون بررسی کردیم و پیشنهادات زیادی ارائه دادیم. اما یکی از متداول ترین و شاید مشکل ترین آنها صحبت کردن در ملأعام باشد!

حتما شما هم این احساس را که در جلوی جمع قرار گرفته و مرتکب اشتباه شوید را حتماً تجربه کرده اید. خاطرتان هست وقتی که سرتان شروع به حرکت کرد هر چیزی که به چشم می دیدید سفید بود؟ پس تنها نیستید!

 

توسعه فردی : چگونه سخنرانی های بهتری ارائه دهیم؟

 

توسعه فردی با سخنرانی بهتر

۷۰ درصد آمریکایی هایی که در ملاعام صحبت می کنند معتقدند که مهارت های ارائه جزئی از مهارت های ضروری برای موفقیت است. ۷۴ درصد از مردم به هنگام به نمایش گذاشتن مهارت های خود، از استرس رنج می برند.

 

کارشناسان در سراسر جهان دریافته اند که گاهی اوقات همه ی ما در شرایط آسیب پذیر، بجای اینکه بجنگیم یا فرار کنیم، یخ می زنیم! که اصطلاحاً این مفهوم Fight, Flight, or Freeze Response گفته می شود. از جلسات در شرکت های بزرگ گرفته تا سخنرانی های وسیع این عکس العمل مشترک است. سخنران هایی در طول تاریخ دیده شده اند که مثل یک گوزن به مخاطبان خیره مانده اند! بسیاری از آنها، کلمات پُرکننده و صداهای نامفهوم آآآ، اِاِاِاِ را با خود تکرار کرده و قدم هایی به عقب برمی داشتند.

شاید به عنوان یک سخنران، گمان کنید که اعتبار و درستیِ شما تحت سوال است. اما واقعیت این است که مخاطبان شما نمی خواهند شما شکست بخورید! در واقع، نوع تفکر آنها نسبت به شما اینگونه است: بیا دیگه، تو می تونی!

Mary Rezek به عنوان مربی در آموزش سخنرانی و مشاور رهبری، می گوید “کمی ترس، خیلی هم بد نیست!” اگر خیلی از خودتان اطمینان داشته باشید با ریسک آماده نشدن (برای سخنرانی) احتمالِ افزایش اینکه وحشتناک برگزار شود را ایجاد می کنید.

غیرمنتظره را مدیریت کنید

تکنولوژی شما را شکست می دهد، پس همیشه بهتر است که یک برنامه احتمالی داشته باشید. جزو ۹۰ درصد سخنران هایی نباشید که اجازه می دهند این سختی های تکنیکی، آنها را از بازی بیرون کند. با نشان دادن علائم ظاهری، ترس های خود را ابراز نکنید. زمان خود را مدیریت کرده و در صورت امکان، کمی سرگرمی داشته و به حالت فان دربیاورید. از مسئله ی بوجود آمده وضعیت خنده دار بسازید که به سخنرانی هم مرتبط باشد. هر کاری را که نشان می دهند همچنان همه چیز را تحت کنترل دارید -بی توجه به پیامدهای آن- انجام دهید.

 

بشکنید

مخاطبان شما خودشان خواندن بلد هستند پس وابسته بودن به راهنمای نوشتاری را متوقف کنید. مردم آنجا روبروی شما حضور دارند تا گفتگوی شما را بشنوند، به تماشای شما هنگام اسلاید خواندن نیامده اند! توسعه فردی در شما و سخنان تان باید موج بزند. پس بجای آن، به نقاط مهم سخنرانی بروید. این اطلاعات را می توانید در یادداشت های پاورپوینتی یا کارت یادداشت ها جای دهید. در این خصوص برخی متوجه شده اند که اگر از فونت ها و رنگ های بزرگ و روشن در آندرلاین کردن به ماندگاری در ذهن کمک می کند. شما هم باید این نوع حرکت های مفید ویژه ی خودتان و گیرایی تان را بیابید.

مثلا اگر فردی استرسی هستید می توانید کلمات انگیزشی و آرام بخش را در این یادداشت های خود بکار برید تا نتایج شگفت انگیز را شاهد باشید و ببینید آرام شده اید. کلمات تشویقی وقتی احساس بدی را تجربه می کنید خوب هستند تا به شما یادآوری کنند که “شما در واقع برنده شده اید که تا اینجا پیش آمده اید!”

 

 

[تعداد: ۱۴    میانگین: ۴.۷/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar