• اسفند ۱, ۱۳۹۸

تولید محتوا : نکاتی برای کوتاه نویسی و تیترهای جذاب

تولید محتوا

 

دقیقاً مثل عنوان یک کتاب مشهور، تیتر هم مثل یک قلاب است که توجه خواننده را به خود جذب می کند. تیزرها، همیشه مانند پشت زمینه ی جلدها هستند که نه تنها تاثیرات اولیه را روی خوانند/ بیننده ایجاد کرده و تُنِ کلماتی که به دنبالش می آیند را انتخاب می کند، بلکه نشانه های مهمی را درباره ی اینکه “محتوا درباره ی چیست” ارائه می دهد.

اگر عناوین و تیترهای شما اغوا کننده و حاوی اطلاعات مفید نباشد، خواننده خیلی راحت به سمت مقاله ی بعدی که به نظرش جالب می آید خواهد رفت.

بین خواننده ها مشارکت ایجاد کنید

اهمیت تیترها در نبرد برای ترافیک موتورهای جستجو دوچندان می شود. زیرا آنجا، جایی ست که خواننده با یک نگاه سریع به دنبال تیتری می گردد که بیش تر با عبارت جستجوی خودش همسو باشد. الگوریتم رنکینگ گوگل، تیترهای قوی، ارتقا دادن بهترین آنها به اولین صفحه ی نتایج جستجو شامل می شود. برای افزایش ترافیک وب سایت و همینطور افزایش اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی، تیترهای جذاب، کوتاه و مفید بسیار حائز اهمیت هستند.

در قالب یک جمله می توان گفت که تیزرها برای برانگیختن تمایل خواننده ایجاد شده اند. اینگونه از پیام های کوتاه که با هدف تبلیغ پدید می آیند در همه جا ؛ از برترین مجلات گرفته تا وب سایت های خبرگذاری و قطعه های نمایشی در صفحه ی نتایج موتورهای جستجو و همینطور پلت فرم های شبکه های اجتماعی یافت می شوند.

نکات، فوت و فن ها

ایجاد عناوین جذاب و تیزرهایی که ارزشِ به اشتراک گذاری دارند می تواند حتی بااستعدادترینِ نویسنده ها را در حس تردید تنها بگذارد. یک رازِ کمی شناخته شده ای هست که می گوید: روزنامه نگاران چاپی قدیم به ندرت عناوین مطالب خودشان را می نوشتند. این وظیفه معمولاً به دوشِ ویراستاران بود که بخاطر ایجاد عناوین فشرده و تیزرهایی که ظریف و تیز بودند متهم هم می شدند.

برای حرفه ای شدن در هنرِ نوشتاری تیترهای اغواکننده و تیزرهای هیجان انگیز، باید “تمرین” کرد. همانطور که در حال تلاش برای تقویت این مهارت هستید، نکاتی را که در ادامه می آید به خاطر بسپارید:

برای ایجاد عناوین، تا وقتی که نوشتن مقاله را بطور کامل به اتمام نرسانده اید منتظر باشید. وقتی درک صحیح و دقیقی از محتوایی که نوشته اید در شما ایجاد شود، بهتر می توانید با جمع بندی کامل از محتوا به نوشتن تیتر اقدام کنید.

چه چیزی باعث جالب بودن این محتوا شده و بر آن ارزش می نهد؟ مطمئن باشید که آن را در تیتر یا تیزر خود گنجانده اید.

شبکه، رسانه و یا پلت فرمی که در آن محتوای خود را قرار می دهید در حجم تیتر شما تاثیر دارد. پس لازم است که قوانین آنها را بدانید. یک مطلب مطبوعاتی یا مقاله ی مجلات بطور کلی ۱۰۰ کاراکتر دارد. توییتر شما را به ۱۴۰ کاراکتر محدود می کند و تبلیغات گوگل هم از آن کم تر! شما را در دو تیتر ۳۰ کاراکتری محدود می نماید. وب سایت هایی مانند وردپرس، از عنوان تیتر شما برای ساخت آدرس url استفاده می کند. پس انتخاب یک تیتر پیچیده و طولانی می تواند یک آدرس URL شلوغ و آشفته برای شما ایجاد کند.

مهم ترین اطلاعات یا کلیدواژه ها را در ابتدا قرار دهید. این استراتژی، نه تنها روی اهمیت موضوع تاکید می کند، بلکه اطمینان حاصل می کند از اینکه ارزش پیام های ضروری بخاطر تعداد کاراکترها کم نشده است.

مطمئن باشید که مقاله آن چیزی را که در تیتر و تیزر قول داده را ارائه داده است. تاکتیک های شوک برانگیز مثل ادعاهای ظالمانه و کلمات بحث برانگیز نقش عظیمی در جلب توجه دارند. اگر این موارد نسبت به مقاله بی ربط باشند، به سرعت خواننده های خود را به همراه اعتبار طولانی مدتی که ساخته اید از دست خواهید داد.

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۵/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar