تکنیک های قدیمی فروش که باید فراموش کنید!

تکنیک های قدیمی فروش که از هر گونه کارآیی و مزایا برای فروشنده ها دورَند، هنوز هم گاهی در بسیاری از مکان ها به چشم می آیند.

به عنوان یک کارآفرین و فروشنده ی حرفه ای باید این تکنیک های قدیمی فروش را شناسایی کرده و در جهت حذف و یا تغییر آنها اقدام کنید. در این مقاله، با برخی از این تکنیک ها آشنا می شویم.

 

تکنیک های قدیمی فروش که باید فراموش کنید!

 

تکنیک های قدیمی فروش

 

بسیاری از تاکتیک های فروش در طول زمان تغییر کرده اند. اما بستنِ قرارداد هنوز هم به عنوان مبحثی به شمار می رود که چالش های زیادی را در بین فروشندگان به خود اختصاص می دهد. دلیلِ این امر هم بدیهی ست. همین کلمه ی “بستن” که در زبان انگلیسی Close ست به خودیِ خود درست نیست و یک مفهوم قدیمی را القا می کند. زیرا امروز فروشندگان به مشتریان بالقوه آموزش می دهند بنابراین آنها می توانند شخصاً و مستقل تصمیم بگیرند که آیا اقدام به خرید بکنند یا خیر!

عملِ “بستن” /Closing نباید چیزی باشد که روی مشتری بالقوه اعمال شده است. بلکه باید یک بازخورد مشترک دوجانبه باشد که بخاطر سودمندیِ محصول و فرآیندِ آموزشیِ فروش ایجاد گشته است.

تاکتیک های قدیمی بستن در بخش هایی دورافتاده از سرزمین فروش به خاک سپرده شده اند. در ادامه با برخی از آنها آشنا می شویم:

۱- تکنیک فرضی

همانطور که از نام این عنوان پیداست، این تکنیک فرضی، معتقد است که مشتری بالقوه خرید خواهد کرد؛ حتی با اینکه بطور صریح آن را بیان نمی کند باز هم خرید خواهد کرد. فروشنده با این امید که خریدار در فکرِ خرید محصول به سر می برد از وی سوالاتی از قبیل: خب از چه روزی باید آغاز کنیم؟ خواهد پرسید.

چرا این تکنیک فاقد اعتبار است؟

رفتار کردن با مشتری به گونه ای که انگار تصمیم خرید گرفته باشد؛ در بهترین حالت یک تلاش فوق العاده بدیهی ست و در بدترین حالت، به هوشیاری آنها توهین می کند.

۲- تکنیک “گهواره تا گور”

این استراتژی برای مشتری بالقوه ای طراحی شده که می گوید: هنوز خیلی برای خرید، زوده!

فروشندگان از این تکنیک استفاده می کنند تا به مشتریان بگویند که در زندگی، هرگز “زمانِ خوب” برای خرید وجود ندارد! پس همان بهتر، که همین حالا خرید کنید.

چرا این تکنیک فاقد اعتبار است؟

در واقع، موضوعی هست با عنوانِ “زمانِ بد برای خرید”! تکنیکِ گهواره تا گور، اعتراضات مشروع را نادیده گرفته و قانون مقدس ارتباطات مشتری (ایجاد احساس محترم بودن و شنوده شدن) را درهم می شکند.

۳- تکنیک جایگزین

یکی دیگر از تکنیک های قدیمی فروش این است که دو محصول پیشنهادی برای مشتری بالقوه ارائه می شود. مثلاً : دوست داری کفش قرمز رو بخری یا آبی رو؟

چرا این تکنیک فاقد اعتبار است؟

می توان گفت که این تکنیک، حتی ورژنِ تهاجمی تر از تکنیک فرضی است. با انجام این تاکتیک از جانب شما، مشتری فریب شما را نخواهد خورد.

 

۴- تکنیک “یک چیز برای هیچ چیز”!

این تکنیک چیزی را به رایگان و یا با تخفیف زیاد به مردم ارائه می دهد تنها با این شرط که فقط امروز خریداری کنند. مثل اشانتیونو

چرا این تکنیک فاقد اعتبار است؟

این تکنیک نه فقط برای مشتری، بلکه برای خودِ شما هم بد است. این تکنیک، به یک سری انتظارات غیرواقعی طولانی مدت منجر می شود. همینطور فکر کنید که راجع به برند شما، چه خواهند گفت وقتی که شما مایل باشید همه چیز را به رایگان در اختیارشان قرار دهید. این تکنیک ارزشِ محصولات شما را به شدت کم می کند.

 

 

[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar