• بهمن ۲۹, ۱۳۹۸

تیم موفق حاصل شخصیت هاست! نه فقط مهارت ها

تیم موفق علاوه بر مهارت ها و توانایی های لازم در حوزه کاری می بایست از شخصیت های متنوع انسانی بهره برد. می پرسید یعنی چه؟

 

تیم موفق حاصل شخصیت هاست! نه فقط مهارت ها

 

تیم موفق

در آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی بود که گوگل اعلام کرد چیزی که باعث تشکیل یک تیم موفق و عالی می شود را کشف کرده است. پس از سال ها آنالیز کردن و بررسی مصاحبه ها و داده هایی که از بیش از ۱۰۰ تیم دریافت کرده بود متوجه شد که محرک های عملکرد موثر تیمی، میانگین سطح هوش هیجانیِ گروه و درجه ی بالایی از ارتباط بین اعضاست. دستورالعمل گوگل، مهربان و خوب بودن و همینطور ملحق شدن برای ساختن هاست که مفهوم بسیار خوبی را می رساند.

شاید یک نتیجه ی شگفت انگیزتر این باشد که بدانید تحقیقات گوگل نشان می دهد که این موفقیت تیم به نوع مردمی که در تیم حضور دارند خیلی هم مرتبط نیست! شاید این در گوگل حقیقت داشته باشد زیرا جایی ست که در آن افراد براساس شخصیت های شان انتخاب می شوند (Googliness) این یافته ها، با شواهد گسترده تری که نشان می داد شخصیت اعضای گروه، نقش قابل توجهی را در عملکرد تیمی تعیین می کند ناسازگاری داشت. به ویژه که، شخصیت روی موارد زیر تاثیر می گذارد:

  • نقشی که درون تیم به عهده دارید
  • چگونگی تعامل شما با سایر اعضای تیم
  • هم تراز بودنِ ارزش ها و باورهای اصلی شما با سایر تیم

 

از همه مهم تر، فرآیندهایی که در بالا ذکر شد، نسبت به مهارت های فنی، با عوامل روانی سروکار دارد که با تأکید بر عملکردهای فردی و تیمی صورت می گیرد. این فاکتورهای روانی اصلی ترین عواملی هستند که نشان می دهند آیا اعضا به خوبی در کنارهم کار می کنند یا خیر! بی توجه به شباهت هایی که در مهارت ها، تخصص و پیش زمینه ی فنی وجود دارد، تفاوت های سازگاری شده ی قابل توجهی بین شما و همکاران تان هست.

برای مثال، مطالعه ای که از تیم های ۱۳۳ کارخانه انجام شد دریافت که سطوح بالاتری از حساسیت ها در روابط متقابل، کنجکاوی و ثبات عاطفی در تیم های منسجم تر و رفتار اجتماعی افزایش یافته در بین اعضای تیم وجود دارد. تیم موفق و تیم های موثرتر با تعداد بیش تری از افرادی خونسرد، کنجکاو و کسانی که روابط دوستانه تر دارند تشکیل می شود.

در طول همین مسیر، بررسی های عظیم Meta-Analysis نشان داد که شخصیت های اعضای تیم روی همکاری و تعاون، شناخت مشترک، به اشتراک گذاری اطلاعات و عملکرد کلی تیم تاثیر می گذارد. به عبارت دیگر، کسی که شما هستید روی رفتار شما و نحوه ی تعامل شما با دیگران تاثیر دارد. پس، شخصیت های اعضای تیم مثل عملکردهای متفاوت در یک سیستم است.

یک راه مفید برای اینکه به یک ترکیب درست از شخصیت ها و مهارت ها در تیم دست یابید این است که دو نقش را برای هر فردی که درون تیم حضور دارد درنظر بگیرید. نقش عملکردی و نقش روانی!

نقش عملکردی براساس جایگاه رسمی و مهارت های فنی آنها و نقش روانی، براساس نوعِ انسانی که هستند!

اغلب اوقات، سازمان ها فقط روی نقش عملکردی کارکنان تمرکز می کنند و امیدوارند که عملکرد تیمی هم با آن همراه شود! اصلا به همین دلیل است که اغلب گران ترین تیم های ورزشی حرفه ای با وجود استعدادهای ویژه ی هر یک از بازیکنان، با شکست روبرو می شود. یعنی متاسفانه هیچ همکاری و تعامل روانی وجود ندارد!

یک رویکرد موثرتر این است که سازمان ها به همان اندازه ای که به مهارت های افراد اهمیت می دهند روی شخصیت آنان نیز حساس بوده و تمرکز کنند.

به گفته ی Hogan Team Report – استراتژی هایی را برای تیم ها ارائه می دهد تا از حداکثر پتانسیل خود برای موفقیت استفاده کنند- نقش های تیم های روانی تا حد زیادی، محصولی ست از شخصیت های مردم! برای مثال، اعضای تیمی که در ادامه نام می بریم را درنظر بگیرید:

نتیجه گرا. اعضای تیمی که بطور طبیعی کارها را سازماندهی می کنند. بطور اجتماعی دارای اعتماد به نفس خوبی بوده و رقابتی اند. فعال بوده و پرانرژی اند.

متمرکز بر رابطه. این افراد بطور طبیعی روی روابط تمرکز دارند و پیگیرِ احساسات دیگران هستند. دیپلمات بوده و در ایجاد روابط و پیوستگی مهارت دارند.

پیرو قوانین و فرآیندها. اعضایی که به جزئیات، فرآیندها و قوانین توجه دارند و افرادی وظیفه شناس و قابل اعتمادند.

متفکر خلاق و مخرب. اینها افرادی هستند که بطور طبیعی روی نوآوری و پیش بینی مشکلات تمرکز می کنند. وقتی تیم نیاز به تغییر دارد سازماندهی می کنند. کنجکاو بوده و قدرت تصور بالایی دارند و نسبت به تجربه های جدید گشاده هستند.

عمل گرا. این افراد در تیم، اهل عمل، سخت سر و واقع بین اند. اقداماتی معقولانه و ثبات عاطفی دارند.

مشاهده ی تعادلِ نقش ها در تیم یک بینش فوق العاده ای را ارائه می دهد. همینطور میزان احتمال موفقیت یا شکست را برای وظیفه ی مشخص شده نشان می دهد. با مطالعه ی بیش تر و دقیق تر در خصوص انواع شخصیت ها می توانید ترکیبی بسیار عالی از افراد را در کنار هم قرار دهید.

 

 

[تعداد: ۱۸    میانگین: ۳.۳/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar