جذب افراد مستعد در شرکت گوگل چگونه انجام می شود ؟

جذب افراد مستعد در شرکت گوگل

 

جذب افراد مستعد در شرکت گوگل

رازهای درونی در استخدام از بهترین کارفرمای جهان

اگر از مدیران شرکت های بزرگ بپرسید: تنها کار بسیار مهمی که در محل کار انجام می دهید چیست؟ احتمالا بسیاری از آنها پاسخ می دهند = رفتن به جلسه!

حالا تصور کنید که همان سوال را از بهترین مربیان ورزشی پرسیده اید، آنها هم روزانه در بسیاری از جلسات حضور می یابند. اما پاسخ آنها به این سوال احتمالا چیز دیگری ست.
آنها خواهند گفت که مهم ترین کاری که انجام می دهند ذخیره و آموزش ورزشکاران برای تبدیل شدن به بهترین بازیکن است. مربیان حرفه ای و باهوش می دانند که هیچ استراتژی معین و خاصی برای این کار وجود ندارد. این موضوع در بیزینس و تجارت نیز دقیقا مشابه است. مانند اصلاح کردن است. اگر به طور روزانه این کار را انجام ندهید خودش را نشان خواهد داد.

پاسخ صحیح و درست یک مدیر برای سوالی که در ابتدای مقاله پرسیدیم “استخدام کردن” است.

 

تست the LAX

در یک استخدام درست ، علاقه داشتن فرد هم به اندازه ی هوش و قدرت یادگیری او نقش ضروری دارد. علاوه برا آن، یکی دیگر از ویژگی های ضروری شخصیت (کاراکتر) شخص داوطلب است. منظور ما از شخصیت این نیست که تنها مورداعتماد بوده و با همه به خوبی رفتار کند؛ بلکه باید شخصیتی همه گیر بوده و با کل دنیا در ارتباط باشد. شاید بتوان گفت که باید به همه ی اتفاقات در سراسر دنیا اهمیت بدهد!

قضاوت کردن درباره ی شخصیت فرد در طول فرآیند مصاحبه بسیار آسان و راحت بود، تا زمانی که مصاحبات شغلی گاهی اوقات وعده ی شام یا ناهار در یک رستوران حتی صرف یک نوشیدنی را دربر گرفت. در چنین شرایطی، مسئول استخدام اجازه دارد تا رفتار داوطلب را مورد بررسی قرار دهد. رفتار او با گارسون و متصدی چگونه است؟ بسیاری از افراد بی توجه به مکانی که حضور دارند و کسانی که در کنارشان هستند رفتارهای کاملاً مناسبی را از خود بروز می دهند.

به اندازه ای که شخصیت فرد حائز اهمیت است جالب بودن او نیز مورد توجه قرار می گیرد.

تصور کنید که به همراه یکی از همکاران خود به مدت ۶ ساعت در فرودگاه گیر افتاده اید. در چنین شرایطی آیا قادرید مکالمه ی خوبی را در این مدت با او سپری کنید؟ یا سریعاً با تبلت یا تلفن همراه خود مشغول چک کردن ایمیل و اخبار می شوید؟ در این زمان، برای برخی افراد هر کاری که تا به این سن از انجام دادن آن خودداری کرده اند جذاب به نظر می آید.

ما با Googlyness کردن تست  the LAX آن را به عنوان یکی از چهار بخش استاندارد مجموعه نهادینه کردیم و به همراه توانایی شناخت عمومی، دانش مرتبط با نقش، تجربیات رهبری و … در فرم انتقادات و پیشنهادات مصاحبه قرار دادیم که شامل اهداف و امیال، خدمات محوری، تیم محوری، مهارت های شنیداری و ارتباطی، مهارت های فردی، تعصب به کار، تاثیرگذاری، خلاقیت و درستی می باشد.

 

بینشی که قابل آموزش نیست !

کسی که در تست LAX پذیرفته می شود بدون شک، شخصیتی ست که شما می توانید مکالمات جالبی با احترام متقابل را با اون تجربه کنید. اما این جمله لزوماً به این معنی نیست که حتماً از او خوشتان بیاید!

اگر کسی که در تست LAX هبچ اشتراکی با شما نداشته (حتی طوری به نظر رسیده که کاملاً خلاف جایی ست که شما ایستاده اید) در مواردی مثل خلاقیت، قوه ی درک و … با شما برابر باشد بدین معنی ست که هر دوی شما همچنان می توانید مکالمه ای محرک داشته و حضور شما دو نفر در یک تیم باعث شود که شرکت به موفقیت بهتری دست یابد.

معمولاً از مردم می شنوید که تمایل دارند با کسی کار کنند که همزمان بتوان او را به صرف یک نوشیدنی دعوت کرد (بدین معنی که ساعات خوشی را سپری کنید) اما حقیقتی که باید بیان شود این است که برخی از کارکنان حتی بسیار کارآمد ما کسانی هستند که ما اصلاً قصد نداریم با آنها برای خوردن نوشیدنی دور یک میز گرد هم آئیم! شما باید با کسانی کار کنید که دوست شان ندارید!

افرادی که از پیش زمینه های مختلف هستند قادرند دنیا را متفاوت تر ببینند! زن و مرد، سیاه و سفید، مسلمان یا غیرمسلمان، آسیایی و آفریقایی، معلول جسمی یا … این تفاوت دیدگاه ها بینشی را خلق می کند که نمی توان آن را به کسی آموزش داد!

وقتی شما اینگونه افراد را در محل کار گردهم می آورید آنها قادر به تشکیل چشم اندازی آن چنان وسیع می شوند که نمی توان بر روی آن قیمت گذاشت!

مستعدترین افراد معمولاً نحوه ی نگاه و اعمال شان مانند شما (مسئول استخدام) نیست! شما به هنگام ورود به اتاق مصاحبه تنها برخی نکات را چک می کنید. و بر علاقه داشتن/ نداشتن فرد، قوه ی درک، شخصیت او و اینکه مهارت استفاده از اکسل را دارا هست یا خیر تمرکز می کنید! که این روش صحیحی نیست! با ما همراه باشید تا به ادامه ی این مقاله ی جذاب بپردازیم.

[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
مفتوحی
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
مفتوحی
مهمان
مفتوحی

موارد خوبی مطرح کرده بودید