• فروردین ۲۱, ۱۳۹۹

جذب منابع مالی برای کسب و کار !!!

جذب منابع مالی برای کارآفرینی از زبان خانم دکتر سیده فاطمه مقیمی

 

در یک مجموعه برای شروع یک کسب و کار و کار آفرینی ، دو عامل همیشه وجود دارد ، یکی ایده است و دیگری مساله مربوط به سرمایه اولیه. در شرایط امروز همیشه صحبت به این شده که ما سرمایه را چطور تامین کنیم !!؟ اما امروزه در دنیا به این نتیجه رسیده اند که بزرگترین سرمایه ، سرمایه نیروی انسانی است، بنا براین ، اگر بتوانیم تفکر خوب و درستی را در کسب و کاری که میخواهیم راه اندازی کنیم  جاری کنیم ،که با یک ایده خوب همراه باشد، می توانیم آن ایده را به عنوان سرمایه رقم گذاری کنیم یعنی از آن ایده می توانیم به عنوان آورده و سرمایه اسم ببریم.

  • ممنون خانم دکتر ، ولی یک مشکلی که خیلی از کار آفرینان با آن مواجه هستند این است که سرمایه گذار ها روی استارتاپ ها سرمایه گذاری نمی کنند و یا خیلی به سختی حاضر به چنین کاری می شوند . کارآفرینان باید چه مواردی را انجام بدهند تا سرمایه دار ها حاضر به سرمایه گذاری در کسب و کارشان بشوند!!!؟

اولین مسئله این است که باید ثابت شود آن ایده ، ایده بارآوری است ، یعنی برگشت دارد و توجیه دارد که بتواند اجرایی شود. خب ما در اتاق فکرمان این را داریم که روی ایده ها ارزش گذاری می کنیم و آن ایده ها در یک بانک اطلاعاتی محفوظ می شوند و کسانی که سرمایه دار هستند و می خواهند کاری را شروع کنند بهترین گزینه ها که با نوع کسب و کاری مورد نظرشان همخوانی دارد  انتخاب کرده و هزینه اش را پرداخت می کنند و از بازده برگشتش نیز استفاده می کنند. اما همه جا چنین خدماتی در دسترس نیست پس چگونه باید این کار را انجام دهیم!!!؟ یکی از مهمترین ارکانی که به نظر من ، به عنوان ایجاد اشتغال در جامعه امروز نیاز است به هر حال با احتمام دولت ، بخش خصوصی یا تشکل های مربوطه  است که باید شکل بگیرد، دقیقا راه اندازی مراکز فکر است که در آن با طوفان های فکری که اتفاق میافتد فکر های جدید و بکر را به راه بیاندازد و و بتواند آموزش دهد و برای فکر ها ارزش گذاری شود . ممکن است اشخاصی هم باشند که هم سرمایه دارند هم ایده، در نتیجه مراکز مشاوره ای نیاز است. یعنی کسانی در نوشتن طرح توجیهی به کارآفرینان کمک کنند و طرح ها نیز باید توجیه اقتصادی داشته باشند.

همه عاشق کارشان هستند اما عاشق کار بودن تنها گزینه قبول شدن یا جلو رفتن کار نیست یک کار باید از نظر اقتصادی برگشت داشته باشد. زمانی که کسی عملکرد دارد باید در ازای آن و بنگاهی که راه میاندازد برای خود درآمد زایی داشته باشد که بتواند با این درآمد زایی بنگاه را سرپا نگه دارد و شکل دهد و دوران استارت آپ را بگذراند ، خب در کنار این ممکن است بنگاه های دیگری هم شکل بگیرد. باید نیروی محرکه اولیه ، که این کار را شروع کرده امکان اجرایی شدن دیگر موارد را هم داشته باشد. به همین دلیل در بنگاه هایی که می خواهند توسعه و رشد پیدا کنند بخشی به نام پژوهش ایجاد می شود، یعنی همان R&D که در بنگاه های بزرگ شاهد آن هستیم و بوسیله آن، بنگاه های کوچک و اغماری و یا به صورت مجموعه ای می تواند شکل بگیرد و کارهای زنجیره ای انجام شود و به همین صورت به توسعه خود ادامه دهد.

  • خانم دکتر به نظرشما نقش مشاوره در ایجاد کسب و کار ها چیست و کارآفرینان باید به چه صورت از آن استفاده کنند؟

از نظر فرهنگی همیشه ما یاد گرفته ایم که همه کارها را خودمان بلدیم و باید خودمان آن را انجام دهیم ، مراکز آموزش ، پژوهش و مراکز مشاوره در کشور ما بسیار کم است و این ها باید بهم وصل بشوند. ما قرار نیست که بخش آموزش راه اندازی کنیم بدون اینکه ادامه داشته باشد، رها کنیم  یا اگر یک بنگاهی راه اندازی می شود در همان حد اکتفا کنیم و با ثبت یک شرکت و استخدام  پرسنل بگوییم که ما داریم کار می کنیم ، در واقع چیزی که به حیات بنگاه کمک می کند استمرار پژوهشِ خود آن بنگاه است یعنی باید ببینید آیا کاری که در حال انجام است ، در آن مقطع زمانی روش درست و یا انتخاب درستی است؟ اما همیشه باید به این نکته دقت شود که جامعه و علم حالت ایستایی ندارد . ما در علم فیزیک داریم که اگر یک جسمی از حرکت بیاستد سقوط می کند ما اگر حرکت دارد مثل حرکت پاندولی ساعت هیچوقت سقوط نمی کند .  یک مجموعه سازمانی هم دقیقا به همین صورت است . در جامعه ای که پویایی دارد سازمان نیز باید پویایی و رشد خود را داشته باشد .این رشد با آموزش ممتد و با گرفتن سرمشق و خط مشی از کسانی که یا این راه ها را رفته اند و یا به صورت علمی پیشتاز تر پیش می روند اتفاق می افتد. در نتیجه مشاوره گرفتن هم  یکی از ضروریات می باشد. ما معمولا به مشاوره عادت نداریم. معمولا وقتی بیمار می شویم به دنبال یک پزشک متخصص می گردیم اما در صورتی که یک پزشک خانواده داشته باشیم که همیشه با او مشاوره کنیم جلوی خیلی از بیماری ها گرفته می شود، این بحث مشاوره باید در تمام سطوح زندگی و ارکان ما وجود داشته باشد و همه ما باید ارگان یا مجموعه ای را به عنوان آموزش و مشاور خود داشته باشیم. شاید بگوییم که این رسالت دولت است ولی از طرف دیگر می گوییم که دولت ها باید کوچک شوند پس باید دنبال این باشیم که تشکل ها را تقویت کنیم ، تشکل هایی که به صورت تخصصی باشند و به کسب و کار ها در مسیر توسعه کمک کنند.

  • خانم دکتر این تقویت تشکل ها از سوی اتاق بازرگانی تا چه اندازه صورت گرفته و کارآفرینان چگونه می توانند جهت مشاوره به یک مجموعه اعتماد کنند؟

دولت در راستای تقویت بخش خصوصی ، اصل ۴۴ قانون اساسی را حاکم می کند. اما به هر حال نمی توانیم همیشه از دولت انتظار داشته باشیم. ما باید خودمان را هم تقویت کنیم. اگر انتظار داریم که بخش خصوصی جایگزین بخش دولتی شود خود باید این توانمندی را ایجاد کنیم تا تشکل های خودجوش و تخصصی به وجود بیاید . اتاق هم به عنوان مادر تشکل ها جایی است که به مجموعه بخش خصوصی و تشکل ها احترام می گذارد و به آنها کمک می کند. در زمان بیش از یک سالی که از دوره هیئت نمایندگان اتاق می گذرد  احتمام هیئت رئیسه جدید ، حداقل در اتاق بازرگانی تهران ، می توانم این را به جد خدمتتان عرض کنم  که شعار این دوره اعضای هیئت نمایندگان اتاق تهران و هیئت رئیسه کمک به ایجاد و تقویت تشکل ها می باشد که تا کنون در حد امکان میسر گردیده و تعداد اعضا را افزایش داده ، تشکل های موجود را تقویت کرده و جلسات تخصصی برگزار کرده و به کسب و کارها مشاوره داده است. همچنین اتاق فکر که بنده ۵ سال است راه اندازی کرده ام در آن هر ۱۵روز یک بار جلسات عمومی برگزار می شود که نه تنها اعضا، بلکه افراد غیر عضو که تمایل به شرکت دارند نیز می توانند در آن شرکت کنند. حضور افراد و استفاده از این جلسات رایگان است در این جلسات تعداد ۷۰ تا ۸۰ نفر حضور دارند و فضایی کاملا دوستانه دارد که در آن دو کارگاه اجرا می شود و مسائل به صورت مطالعات موضوعی مطرح می شود و سپس پرسش و پاسخ و جلسات B2B را داریم.

همچنین کسب و کارها جهت مشاوره با یک مجموعه باید این مورد رو درنظر بگیرند که مشاور علاوه بر علمی بودن ، تخصص اجرای این کار را هم داشته و مجرب باشد. کار اقتصادی انجام داده باشد و قوانین و مسائل مربوط به آن را بداند و در نتیجه بتواند نزدیکتر به واقعیت مشاوره دهد.

[تعداد: 2   میانگین:  5/5]
Avatar

محمد سیفی

مهندسی صنایع، علاقه بسیاری به بازاریابی و فروش دارم. درسی که از زندگی یاد گرفتم این است که از گذشته تجربه کسب کنیم از زمان حال لذت ببریم و برای آینده مطالعه و تلاش کنیم.

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1
1
0
 
2 نویسندگان دیدگاه
محمد سیفیحسین هیربد
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
حسین هیربد
مهمان
حسین هیربد

سلام سرکار خانم مقیمی اینجانب یکی از عاشقان این راه هستم چگونه میتوانم در اتاق فکر شما شرکت کنم متشکرم هیربد