• اسفند ۸, ۱۳۹۸

جهش ژنی در افرادی که شب ها دیر می خوابند

جهش ژنی در افرادی که شب ها دیر می خوابند توسط دانشمندان کشف شد!

 

جهش ژنی در افرادی که شب ها دیر می خوابند

 

جهش ژنی

تا دیروقت بیدار ماندن، شاید تقصیر شما نباشد. چون احتمال دارد شما به همین طریق به دنیا آمده باشید!

 

شما را به عنوان جغد شب می شناسند؟ شاید جهش یافته باشید.

محققان در دانشگاه Rockefeller نیویورک دریافتند که گرایش بیدار ماندن تا دیروقت، حاصل جهش ژنی است.

ژن CRY1 (که به ما کمک می کند تا ساعات شبانه روزی را وقتی احساس خواب آلودگی می کنیم کنترل کنیم) در بسیاری از افرادی که تجربه ی انرژی بیش تر در شب ها دارند را کاملاً متفاوت نشان می دهد. این جغدهای شب که در ژن شان جهش ایجاد شده چرخه ی شبانه روزی طولانی تری را نسبت به دیگران دارند به همین دلیل باعث می شود تا دیروقت بیدار بمانند. این نتایج در مجله ی Cell به چاپ رسیده اند.

شما هم اگر شب ها تا دیروقت بیدار می مانید و علت آن را نمی دانید، احتمالاً خوشحال خواهید شد اگر بگوییم مقصر شما نیستید! مثل اختلالات دیگری که بخاطر جهش ژنی اتفاق می افتد (مثل حمله ی خواب/narcolepsy)  این سندرمِ جغد شب، هم یکی از آنهاست. در حقیقت، چنین جهش ژنی از هر ۷۵ نفر یک نفر را مبتلا می کند.

در بسیاری از افراد، سطح ملاتونین در حدود ۹ یا ۱۰ شب، شروع به افزایش می کند. اما به گفته ی محققان، در فردی که دچار این نوع جهش ژنی شده (اصطلاحاً DSPD) این اتفاق تا قبل از ساعت ۲ یا ۳ بامداد رخ نمی دهد!

با تحقیق DNA این شخص، محققان دریافتند که جهش در ژن CRY1 رخ داده و همه ی خانواده ی این فرد هم نشانه هایی از DSPD یا مشکلات مداوم پیرامون خواب را دارا هستند. ۵ نفر از اعضای خانواده هم مجذوب این جهش ژنی شدند.

ولی فراتر از همه ی اینها، دانشمندان دریافتند که این نوع جهش غالب است. یعنی داشتنِ تنها یک کپی از آن، می تواند باعث اختلالات بی خوابی شود.

 

 

[تعداد: ۸    میانگین: ۳.۸/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar