حفظ ارتباط با مشتری مهم تر از جذب آن!

حفظ ارتباط با مشتری

امروز، قصد داریم راهکارهایی را مطالعه کنیم که باعث می شود کسب و کارتان را (خصوصاً بخش وب سایت) مورد ارزیابی دقیق تری قرار دهید. از اصلی ترین این موارد که برای حفظ مشتری نیاز دارید حفظ ارتباط با مشتری است.

با استفاده از ابزار آگهی های تبلیغاتی در بستر اینترنت، شما توانایی دسترسی به ۹۵ درصد کاربران اینترنت را خواهید داشت.  به این ترتیب، در مدت کوتاهی بهترین چشم انداز شما قابل شناسایی و در دسترس می شود.

در هر حال، همانگونه که می دانید امروزه درگیر کردن مخاطب دُرُست، دشوار شده است!

 

حفظ ارتباط با مشتری

۱- به احساسات کاربران خود توجه کنید

در مورد مخاطبان خود آگاهی لازم را بدست آورید. برای آنها پروفایل و شخصیت ایجاد کنید. با آنها فراتر از رفتار های عمومی برخورد کنید. فرهنگ آنها را بشناسید و با آنها در مورد مسائلی که برایشان اهمیت دارند تعامل کنید.

ابزارها و روش های مختلفی وجود دارد که می تواند به شما در این کار کمک کند. از ویژگی های که شبکه های اجتماعی برای دسته بندی مخاطبان در اختیارتان قرار می دهد بهره ببرید. مکالمات مخاطبانتان را دنبال کنید.

از ابزارهای تحلیلی موجود جهت نظارت بر موضوعات مناسب استفاده کنید. اما تنها زمانی به سراغ آنها بروید که می دانید کارآمد می شوند!  نمایش دهندگان آگهی شما، پس از برگزاری کمپین تبلیغاتی، اطلاعات روان شناختی زیادی از مخاطبان شما را در اختیار دارند، از آنها بخواهید این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهند.

اطلاعاتی نظیر علاقه مندی آنها به فایل های تصویری، فیلم، بازی های کامپیوتری، رسانه های اجتماعی و … به شما در شناخت مخاطبان کمک شایانی می کنند. همینطور، باید بدانید که چه چیزهایی آنها را به وجد می آورد. با در اختیار داشتن این دسته از اطلاعات می توانید مطابق با علاقه آنها رفتار مناسبی را اعمال کنید.

۲- در محتوا، مفهوم و حجم هدف خود دسته بندی ایجاد کنید

موضوعی را برگزینید که با شما هم تراز باشد. یعنی با کسب و کار، محصول و خدمات شما در ارتباط باشد. سپس این موضوعات را به نحو صحیح دسته بندی کنید. مطالعات نشان می دهد که محتوا و مفهوم نسبت به هدف قرار دادن رفتار، نرخ بیشتری از کلیک ها را به خود اختصاص داده است.

۳- محتوا را بومی سازی کنید

اگر شبیه “اخبار” رفتار کنید، یعنی شما هم “اخبار” شده اید! پس از فرمت های چندگانه و گوناگون در وب سایت خود استفاده کنید. سپس، محبوب ترین آنها را بیابید. اما در خصوص بخش های موجود در وب سایت، خود را با همان بخش هایی که از قبل تعیین کرده اید پیش ببرید.

۴- زمان را در اختیار بگیرید

امروزه اخبار و رویدادهای بسیار زیادی هر لحظه در حال نشر و گسترش است. از اولین نفراتی باشید که “اخبار فوری” “اخبار رویدادها” را به اشتراک می گذارید.

۵- از بازاریابیِ “اثرگذارنده” استفاده کنید

۹۲ درصد از کسانی که در دنیای اینترنت، از طریق افرادی که می شناسند با کالا و یا محصول موردنظر آشنا می شوند اعتماد کرده و تا مرحله ی خرید نیز پیش می روند. شما از این راه به بیش از ۲۵۰٫۰۰۰ نفر تولیدکننده ی محتوا دسترسی پیدا می کنید. این جمعیت نیز قادر است شما را به بیش از ۲ بیلیون نفر کاربر معرفی کند. اما بخاطر بسپارید که تمامی این افراد، برای شما فرصت هستند، نه مشتری وفادار! پس در ارائه ی خدمات به آنها دقت لازم داشته باشید.

۶- خلاق و پویا باشید

خلاق بودن شما بسیار مهمتر از مبلغی ست که برای تبلیغ کردن می پردازید! تکنولوژی هم در این مسیر کمک شایانی به شما می کند.

از راه حل های خلاقانه استفاده کنید. استفاده از تصاویر، مکان ها و حتی شرایط آب و هوایی و منطقه ای که مشتری شما قصد سفر به آنجا را دارد، می تواند رسیدن به هدف شما را آسان تر کند.

۷- قدرت “گوگل” را نادیده نگیرید

حتی اگر خودتان هم علاقه ای به جستجو کردن و … ندارید، باز هم از گوگل دست نکشید! گوگل، یکی از بهترین فضاها برای سرمایه گذاری کردن است. گوگل مخاطبان اصلی شما را برایتان می یابد.

  • گوگل، با امکان جستجو و بررسی واژگان کلیدی بین “عبارت جستجوی کاربر” و “کلمات کلیدی شما” ارتباط برقرار کرده و امکان تبادل تان را برقرار می کند.
  • گوگل، می تواند عبارت مناسب و صحیح تر نسبت به عبارت در حال جستجو را نیز فراهم کند.
  • گوگل، به شما آمار و تحلیل هایی از بازدیدهای وب سایت تان در اختیار قرار می دهد. این آمار نکات زیادی را به شما ارائه می دهد از جمله: بازدیدکننده ی وبسایت شما، با جستجوی چه عبارتی در کدامیک از موتورهای جستجو از وبسایت شما سر درآورده است؟ و ...

۸- تست کرده و سپس ارزیابی کنید. مجدداً تست کنید..

تست کردن محصول، خدمات و … شما را به موفقیت بهتری هدایت می کند. تست کردن با مشتری آزمایشی، پیام آزمایشی، فرمت آزمایشی و استراتژی های آزمایشی و … را فراموش نکنید.

 

 

بیشتر بخوانید:

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar