حقوق زیاد برای ایجاد رضایت شغلی کافی است؟

رضایت شغلی کارکنان برای دستیابی به خدمات موثر، ارائه ی محصولات سودمند و سایر موارد بسیار اهمیت دارد.

اما در این پست برای کارکنان نکاتی را یادآوری می کنیم تا کمی به ارزش های شخصی خودشان در مقابل شغلی که دارند بیندیشند. به سوال زیر خوب فکر کنید:

“آیا ماندن در شغلی که علاقه ای به آن ندارید، فقط بخاطر اینکه پول خوبی از آن بدست می آورید صحیح است؟”

 

حقوق زیاد برای ایجاد رضایت شغلی کافی است؟

 

رضایت شغلی

کارآفرین و سرمایه گذار آقای Ravin Gandhi تعریف می کند : یک روز در زمین بازی گلف خیلی بازی بدی داشتم و یک تاجر خیلی موفق ضربه ی شدیدی را سمت من پرتاب کرده و گفت “بالاخره یک روز بد در بازی گلف خیلی بهتر از سپری کردن یک روزِ عالی در محل کار است!” من لبخند زدم اما واقعاً برای این فرد متأسف شدم. چون برای من غیرقابل تصور بود که تا این حد از شغل خودم نفرت داشته باشم!

خب این فرد چرا شغلش را رها نکرده؟ برخی می گویند خب پول خیلی خوبی بدست می آورد!

اما آیا واقعاً کار کردن در شغلی که هیچ علاقه ای به آن ندارید به دلارهای بیش تری که کسب می کنید؛ می ارزد؟

از دیدگاه این کارآفرین، انسان خواه جوان باشد خواه مُسِن، بخاطر چند دلیل (که در ادامه ی این پست بیان می شود) فقط تمرکز کردن روی پول بیش تر، یک اشتباه شغلی خیلی فجیع است!

 

علاقه شدید خود را دنبال کنید

بسیاری از افراد موفق در تجارت می گویند که حتی اگر صاحبکارشان به آنها دستمزدی جهت زحمت شان هم ندهد باز هم کار می کنند. فکر می کنید دلیل این امر چیست؟

 

مطلب پیشنهادی: چطور هدف واقعی خود را دنبال کنیم؟

 

به این خاطر است که آنها به کاری که انجام می دهند عشق می ورزند! شاید بگویید بالاخره، علاقه تا چه حد؟! این افراد به کارشان به چشم کار نگاه می کنند. آنها از تک تک کارهایی که در هر روز انجام می دهند لذت می برند و رضایت دارند. از قضا، این استراتژی تبدیل به بهترین تصمیم مالی نیز می شود. یعنی: شما هرچه بیش تر چیزی را دوست داشته باشید، در انجام آن خیلی بهتر می شوید و در نتیجه، بخاطر کار خوب تان بیش تر دستمزد دریافت خواهی کرد. این درباره ی هر کسی -مدیرعامل یک استارتاپ، رقاص، جراح و …- صدق می کند.

 

طولانی مدت بیندیشید

اگر به اندازه ی کافی خوش شانس باشید تا شغل/حوزه ی کاری تان را دوست داشته باشید، اصلاً بخاطر دستیابی به کمی پول بیش تر، به عوض کردن حوزه ی خود حتی فکر هم نکنید! جوانان بسیاری وجود دارند که شغلی که دوست دارند را بخاطر یک تفکر کوتاه مدت گول زننده ترک می کنند. متأسفانه خیلی از این افراد در دهه چهار و یا پنجم از زندگی شان از وضعیت شغلی شان رضایت خاطر ندارند و آرزو می کنند که کاش در همان کاری که دوست داشتند می ماندند! همواره بخاطر بسپارید که شغل تان، تا دهه های طولانی دوام دارد اما دستاوردهای پولی کوتاه مدت، همانند بطری هایی کوچک اند. رضایت شغلی طولانی مدت شما، مثل جنگی ست که باید در آن پیروز شوید.

 

مطلب پیشنهادی: چگونه غیرممکن ها را ممکن سازیم؟

 

خودتان را بشناسید

یکی از دلایلی که مردم در شغلی که دوست دارند کار نمی کنند این است که (خواه باور کنید یا نه!) آنها دقیقاً نمی دانند چه چیزی را دوست دارند! ما در دنیایی که با سرعت زیادی پیش می رود زندگی می کنیم؛ خیلی سخت است که بتوانید پاهای تان را روی میز قرار داده و به تماشای چیزهایی که هیجان زده تان می کند بپردازید. ما همه ی آدم ها را تشویق می کنیم تا خودشان را بشناسند، علایق شان را پرورش دهند، کتاب بخوانند و اگر توانایی پرداخت هزینه را دارند یک مربی متخصص و یا تراپیست استخدام کنند. شما تنها زمانی می توانید به چیزی که می خواهید دست یابید که بدانید آن چیز، چیست.

 

مسافت مهم است نه مقصد!

کسانی هستند که کسب وکاری که راه اندازی کرده بودند را فروختند و به دنبال پول بیش تر حرکت کردند اما اینها در عین حال همان افرادی هستند که پس از متوقف شدن کارشان احساس فلاکت را تجربه می کنند. چرا اغلب این اتفاق می افتد؟

چون پول هم، مثل بسیاری از چیزهای سطحی دیگر در زندگی، ابزاری ست که پایان یافته و لزوماً خوشبختی را به همراه نمی آورد. یکی از نقل قول های بسیار مشهور که باید سعی کنیم در زندگی مان به آن پایبند باشیم درکِ “ارزشِ دستاورد در فرآیند دست یافتن به آن” است. همین مسافت و فرآیند است که باید سعی در لذت بردن داشت زیرا مقصد برای انتظاراتِ ما زندگی نخواهد کرد! پس رضایت شغلی کارکنان لزوماً به درآمد خوب بستگی ندارد!

 

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar