• اسفند ۹, ۱۳۹۸

حق امتیاز انحصاری یا فرانچایز (Franchise) چیست؟

 

 

حق امتیاز انحصاری یا فرانچایز

حق امتیاز انحصاری یا فرانچایز چیست؟

وقتی می پرسیم حق امتیاز انحصاری یا فرانچایز چیست، ممکن است با پاسخ های زیر مواجه شویم:

  • یک کسب و کار است که شما در نقاط مختلف جغرافیایی می بینید، و از طریق علائم تجاری آنها را شناسایی می کنید.
  • یک نوع از کسب و کار است که شما در هر جایی بروید آنرا یکسان مشاهده می کنید.
  • مک دونالد، برگر کینگ، KFC، سامسونگ و LG به نوعی فرانچایز هستند.

فرانچایز یا حق امتیاز انحصاری چیست؟

فرانچایز یک نوع از کسب و کار است که به افرادی که آنرا اداره می کنند تعلق دارد، اما این مرکز توسط یک شرکت بزرگتر( در سطح ملی یا بین المللی ) برند سازی شده و نظارت می شود. بسیاری از رستوران ها و فروشگاه های بزرگ در سطح کشور و یا خارج از کشور شامل می شوند.

هنگامی که شما حق امتیاز انحصاری را خریداری می کنید، در واقع شما حق استفاده از یک سیستم کسب و کار ثابت، با قیمت ثابت، محصولات، و تکنیک ها بازاریابی و حق استفاده از نام تجاری به همراه هویت سازمانی آن را خریداری می کنید.

چگونه به یک فرانچایز تبدیل شویم؟

برای تبدیل شدن به یک فرانچایز، شما می بایست هزینه حقوق انحصاری را پرداخت کنید. با پرداخت هزینه و عقد قرارداد انحصاری شما می توانید از امتیاز استفاده از موارد زیر برخوردار شوید:

  • نام شرکت مادر
  • سیستم های تجاری
  • دستورالعمل فرآیند ها
  • عناصر بازاریابی
  • نرم افزار ها
  • تمامی موارد اختصاصی

علاوه بر این ممکن است، به لحاظ جغرافیای نیز حق امتیاز انحصاری به شما داده شود. اطلاعات مربوط به مکان جغرافیایی در مفاد قرار ذکر می گردد و با توجه به دوره زمانی حق امتیاز شما، در اختیارتان قرار می گیرد. بطور معمول،قرار داد های فرانچایز ۵ الی ۱۰ سال زمان دارند و پس از اتمام شما می توانید تمدید کنید.

چرا بعضی از شرکت ها کسب و کار خود را بصورت فرانچایز در می آورند؟

فرانچایز می تواند یک مسیر بسیار مفید برای افزایش توزیع شرکت ها باشد. فرانچایز کردن یک کسب و کار امتیاز بیشتری را برای مزیت یک شرکت بزرگ فراهم می آورد، چراکه آنها مجبور به استفاده از تمام پول برای رشد کسب و کارشان نیستند و در عوض می توانند از پول سایر افراد استفاده کنند.

ارائه حق امتیاز انحصاری این امتیاز را دارد که، مخاطرات فعالیت در مکان های مختلف به فرد متقاضی منتقل می شود. البته آنها می بایست هزینه های درست کردن سیستم و فرآیند فرانچایز را تقبل نمایند. ولی به هر حال آنها مجبور به سرمایه گذاری با تمام پول خود در مکان های مختلف نیستند و طبیعتا مخاطرات سرمایه گذاری کاسته می شود.

فرانچایز یک روش بسیار خوب برای توزیع گسترده محصولات و خدمات می باشد. اما تمام فرانچایز ها به یک صورت یکسان نیستند، شما می بایست فرصت های مناسب را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید.

تعیین کنید، چه فرانچایزی را می بایست مورد بررسی قرار دهید

انتخاب یک فرانچایز می تواند چالش بزرگی باشد، چرا که بیش از ۳،۰۰۰ مفهوم فرانچایز در دسترس می باشد. سه راهنمایی زیر در انتخاب بهتر به شما کمک می کنند:

۱- کشف کنید شما در چه چیزی خوب هستید.

یک لیست از مهارت خود تهیه کنید، چراکه اینگونه می توانید تشخیص دهید کدام فرانچایز مناسب با توانایی های شما می باشد.  شاید شما در فروش خوب باشید ولی در طراحی خیر و یا ممکن است شما فردی درون گرا و یا اجتماعی باشید، پس همه این موارد را یاداشت کنید چراکه در تعیین فرانچایز به شما کمک می کند تا متناسب با توانایی های خود پیش بروید.

۲- توانایی های خود را با فرانچایز انطباق دهید.

این ساده تر از آن چیزی هست که نشان می دهد. تمام کاری که شما می بایست انجام دهید اینست که لیستی که قبلا تهیه کردید را در پیش روی خود قرار دهید و به جستجوی فرانچایز مناسب بپردازید. اما کجا می بایست به دنبال آنها گشت؟

از جستجوی آنلاین شروع کنید. پورتال های فرانچایز مکان بسیار مناسبی برای شروع است. در مرحله بعد، تعدادی از فرانچایز ها که متناسب با توانایی شما هستند رو انتخاب کنید. هر یک از آنها را با توجه به مهارت ها و توانایی های خود مورد ارزیابی قرار دهید. در هر فرانچایز موارد متعددی می بایست در نظر گرفته شود.

برای مثال تصور کنید شما یک نوع از فرانچایز B2B را انتخاب کرده اید، در این فرانچایز شما می بایست با اشخاص حقوقی سر کار داشته باشید و در نوعی دیگر از فرانچایز ممکن است مخاطبان شما مصرف کنندگان نهایی باشند. پس با تطابق توانایی ها با ویژگی های فرانچایز می توان انتخاب بهتری داشت.

۳- روند ها را مورد بررسی قرار دهید.

شما می بایست روند ها را به دقت ببینید. نباید از مشتریان و کسب و کار چشم برداشت. شما می بایست در مسیر خود موفق باشید.

شما نباید اسیر فرانچایزی شوید که موقع خرید بسیار بازار داغی و بعد از خرید بازار سرد دارد.

این طبیعت انسان است که نسبت به چیز های گرم و معروف جذب می شود. این به معنی خودداری کردن از فرانچایز یک برند معروف نیست بلکه دوری از مد های زودگذر است. شما می بایست با مسیری همراه شوید که در دنیای کسب و کار باقی می ماند. پس روند ها را مورد بررسی قرار دهید.

شما نیاز دارید تا متوجه شوید که مشتریان برای چه مصارفی پول خود را خرج می کنند. همینطور می بایست متوجه شوید که برای چه چیز هایی پولی خرج نمی کنند. شما نیاز دارید تا خریداران عمده و رهبران بازار را شناسایی کنید. بررسی کنید آنها به چه چیزی نیاز دارند؟ آیا آنها برای محصول و یا خدمت شما حاضرند بودجه ای اختصاص دهند؟

[تعداد: ۳۲    میانگین: ۳.۲/۵]
Avatar

مجید احمدی

http://www.cstland.com

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

4
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
3
1
0
 
4 نویسندگان دیدگاه
رویاحمید رضا همدانیمجید احمدیلاله
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
لاله
مهمان
لاله

تفاوت فرانچایز و نمایندگی چیست؟

حمید رضا همدانی
مهمان
حمید رضا همدانی

سلام
چطور می تونم محصولاتی رو که فقط خودمون تولید میکنیم و البته برندش قبلا به نام خودمون ثبت شده فروش اینترنتی این محصولات رو چطور میتونیم انحصاری کنیم تا هیچ سایتی بجز سایت خودمون حق فروش نداشته باشه؟

رویا
مهمان
رویا

سلام. تفاوت حق امتیاز و نمایندگی انحصاری چیست؟