لطفاً غیرت کارآفرینی داشته باشید!

در زندگی هر یک از ما، اتفاق‌های کوچکی هست که بسیاری مواقع منجر به شروع یک کار بزرگ می‌شود!

خدیجه امانی، خانمی ست که با یک اتفاق ساده در زندگی خود به سمت زنبورداری رفته و به‌ تدریج دامنه کار خود را گسترش داده است. وی مهم‌ترین مزیت‌های کارآفرینی را رسیدن به استقلال، نوآوری و اشتغالزایی دانسته و غیرت کارآفرینی را مهم‌ترین ویژگی یک کارآفرین معرفی می‌کند. در ادامه، گفتگو با خانم امانی تقدیم حضور می گردد.

 

زنبورداری

 

لطفاً کمی درباره ی کار خود بگوئید و اینکه چطور شد به زنبورداری رو آوردید؟

شروع کار زنبورداری من از اتفاقی که در خانواده‌ام افتاد، شروع شد که پس از پشت‌سر گذاشتن آن اتفاق زمینه فراهم شد و تصمیم گرفتیم داخل حیاط خانه پدری چند کندو بگذاریم، چون درخت و گل و بوته زیادی داشتیم. کم‌کم دنیای زیبای زنبورها مرا تشویق به ازدیاد آنها کرد. برادرهایم کمک کردند و همسرم هم مشوقم شد و بنابراین تعداد  کندوها را زیادتر از قبل کردیم. پس از مدتی برای بهتر شدن آنها، گلخانه‌ای خریدیم و اقدام به کشت گیاهانی داخل گلخانه کردیم. همچنین در آنجا استخری برای آبیاری آن گیاهان احداث کردیم و داخل استخر را برای پرورش ماهی مهیا کردیم تا هم از آن استفاده کنیم و هم آب از نظر املاح و… غنی‌تر شود. در حال حاضر هم در فکر توسعه بیشتر آن هستیم.

 

به نظر شما مزیت این حرفه  از لحاظ درآمدزایی و اقتصادی چیست؟

به‌نظرم بیشترین کمکی که با زنبورداری می‌توان به اقتصاد کرد، این است که با عسل‌های خوب و با کیفیتی که تولید می‌کنیم، مانع ورود عسل‌های تقلبی به بازار شویم و اقتصاد سالمی داشته باشیم. من برای خودم اهداف و چشم‌اندازهای بلند و زیادی تدوین کرده‌ام و هنوز تا رسیدن به آنها فاصله زیادی دارم. یکی از اهدافم تبدیل زنبورداری من به قطب زنبورداری در منطقه است.

 

از نظر شما مشکلات عمده کارآفرینی زنان در کشور ما چیست؟

مشکلات زنان در این راه هنوز پابرجاست و باوجود تمام فرهنگ‌سازی‌هایی که شده اما راه زیادی تا پذیرفتن موضوع کارآفرینی زنان داریم؛ مشکلاتی اجتماعی از قبیل عدم حضور فعال زنان در کارهای اقتصادی در کنار مردان و … ، یا عدم گسترش سفرهای برون‌شهری برای اهداف اقتصادی و کارآفرینی زنان، مشکلات فرهنگی و اعتقادات و باورهای غلطی که زنان را فقط برای خانه‌داری، مادر شدن و همسر خوب بودن می‌دانند نه چیز دیگری و دست‌کم گرفتن توانایی‌های زنان و باور به ضعیف بودن او از نظر قوای جسمانی به طرزی که زنان را بدون اتکا به مردان محکوم به شکست می‌دانند، از دیگر مشکلات کارآفرینی زنان است. از طرفی ما مشکلات قانونی هم داریم که باعث شده فعالیت‌های زنان یا قدرت رقابتی آنها در مقایسه با مردها کاهش پیدا کند.

 

آیا این کار متناسب با رشته دانشگاهی شما بوده؟ اگر بوده تا چه اندازه رشته تحصیلی شما به موفقیت‌تان در شغلی که انتخاب کرده‌اید، منجر شده است؟
هنگامی که شروع به ادامه تحصیل کردم، در کنار آن زنبورداری را نیز ادامه دادم. درواقع کار من محرکی شد برای ادامه تحصیل در رشته‌ای که به‌گونه‌ای با آن هم مرتبط بود و بدین‌گونه توانستم از تمامی قابلیت‌های خودم در رشته دانشگاهی و استعداد و مهارت‌هایم با توجه به علاقه‌ام استفاده کنم.
آنچه در کارآفرینی مهم است، بیش از هر چیز غیرت کارآفرینی است. اگر در این کار مثل همه کارهای دیگر غیرت داشته باشیم، مطمئنا موفق خواهیم شد. در کارآفرینی مشکلات بسیاری وجود دارد که تنها راه مقابله با آنها عشق، علاقه و غیرت است.
ضمن تشکر از زمانی که در اختیارمان قرار دادید، بفرمائید که بطور کلی درباره ی کارآفرینی چه نظری  دارید؟
جذابیت‌های کارآفرینی خیلی زیاد است و تنها زمانی می‌توان از این‌ها لذت یا بهره برد که اقدام به کارآفرینی کنیم. کارآفرینی با همه خصوصیات و ویژگی‌های مثبتی که دارد، موجب احساس رضایت و خوشایندی در انسان می‌شود. نمونه این ویژگی‌های کارآفرینی استقلال، نوآوری، اشتغالزایی و… است، البته آنچه که به‌ نظرم از همه مهم‌تر است، همان حس رضایت و آرامشی است که در انسان ایجاد می‌شود؛ حسی که به آدم می‌گوید من برای جامعه مفید هستم.

 

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar