خصوصیات رهبر واقعی که او را از سایرین متفاوت می کند؟!

خصوصیات رهبر واقعی

رهبر واقعی

آیا شما خصوصیات رهبر واقعی را در خود دارید؟ اصطلاح “رهبر” که تقریبا همیشه  استفاده می شود، در حال حاضر شاخص و برند هرکسی است که در نقش رهبری فعالیت می کند. اما رهبر واقعی فقط یک عنوان خاص رهبری را ندارد. بلکه وظایفی بسیار پیچیده و بزرگ بر دوش اوست. از این رو خصوصیات رهبر واقعی از سایرین متفاوت است.

نمونه های گوناگون رهبری بسیار زیاد هستند. از این رو  اگرچه شرکت ها می توانند بسیار موفق باشند. اما اغلب تفاوت های قابل ملاحظه ای در نحوه اجرا و اداره ی شرکت ها وجود دارد. یکی روی مدل سنتی سودآوری  متمرکز است.  و دیگری به دنبال یک رویکرد مدرن تر برای کسب کار. اینها شرکت هایی هستند که رهبران شان تلاش می کنند بهترین ها را برای کارکنان خود به ارمغان بیاورند. کاری که به نوبه خود این افراد را قادر می سازد تا خلاقانه تر به سازمان کمک کنند. – کمک هایی که موفقیت سرمایه گذاری را در پی دارند.

این فرآیند کمک و همکاری از صدر سازمان یعنی رهبری شروع می شود.

خصوصیات رهبر واقعی

تعداد زیادی از روش ها برای توصیف خصوصیات رهبر واقعی وجود دارد. با این حال، با در نظر گرفتن یک تمرکز جدید روی شرکت های کارمند محور که در بالا ذکر شد. رهبر واقعی بر اساس آنچه که می توانند برای دیگران انجام دهند اغلب دارای ویژگی های زیر هستند:

  • به راحتی مایل به گوش دادن و تصمیم گیری بر اساس طیف متنوعی از دیدگاه هاست.
  • بر خلاف کسانی که کارها را دیکته می کنند، مثل یک راهنما یا مربی عمل می کند.
  • در کسب موفقیت زیردستان را سهیم می داند (به جای آنکه موفقیت را متعلق به خودش بداند.)
  • با فراهم کردن تسلط آزاد در عملکردهای کسب و کار، افراد را توانمند ساخته و تقویت می کند.
  • مردم را از طریق توسعه و آموزش ، چه براساس تجربه شخصی و چه بر مبنای منابع خارجی، رهبری می کند.
  • دیگران را از طریق میزان اعتماد فرد به سرمایه گذاری در کسب و کار، تشویق می کند.
  • به مردم از طریق تقویت مثبت و پاداش ها، انگیزه می دهد.
  • با نشان دادن نمونه مثال، رهبری می کند.
  • با در نظر گرفتن بهترین علایق مردم به آنها خدمت می کند.

برای مطالعه بیشتر:

مهارت های رهبری که اگر در مدیرتان نمی بینید، باید رهایشان کنید!
ارتباط موثر با تیم کاری با ۲۰ راه اثر گذار برای رهبری موفق

چگونه مدیر خوب و رهبری واقعی باشیم؟

رهبر واقعی از طریق توانمندسازی دیگران

خصوصیات رهبر واقعی که در بالا ذکر شده ، حاوی یک محور اصلی است: مردم. به نظر می رسد این تمرکز و توجه به افراد است. که  به بسیاری از رهبران موفق انگیزه می دهد. از رهبرانی مثل مربیان ورزشی گرفته تا کارآفرینان کسب و کار. این رهبران اغلب داشتن قدرتی ذاتی در دیدن توانایی هایی دارند. که شاید خود افراد متوجه آن توانایی نباشند. رهبر واقعی بهترین افراد را به بهترین شکل پرورش می دهد. و عمیقا دوست دارد موفقیت آن ها را به چشم خود ببیند.

همچنین از خصوصیات رهبر واقعی به عنوان یک مربی، توانمندسازی را با ارائه منابع فراهم می کند. دیگران را قادر می سازد تا گزینه ها و فرصت هایی را درک کنند که هرگز بر اساس آموزش و توسعه خارجی یا داخلی نمی توانستند این کارها را انجام دهند. در اینجا انگیزه ی رهبر آزاد گذاشتن زیردستان ها به جای کنترل آنها است. در نتیجه یک محیط همکاری بیشتر شکل می گیرد. که منجر به نوآوری، رقابت پایاپای و موفقیت کلی می شود.

رهبری با رویکرد نظامی

اگرچه این رویکرد برای اجراهای نظامی یا اجرای قانون غیرکاربردی است. یعنی جایی که پیروی از دستورالعمل یک رهبر واقعی اقتدارگرا با توجه به ماهیت غالبا محرمانه ی اطلاعات ضروری است. اما در کل، رهبران واقعی در جهانِ غیر نظامی تلاش می کنند تا در  یادگیری، رشد و توسعه به دیگران کمک کنند. و این کار را با از بین بردن محدودیت هایی انجام می دهند که کارمندان را عقب نگه می دارد. (مثلا طی مسیر بروکراسی و کاغذ بازی تشریفاتی در سازمان برای اجرای ایده ی نو و کارآمد نوعی محدودیت است). با انجام این کار، این رهبران موجب القای یک طبیعت وفاداری می گردند. و منجر به موفقیت بی قید و شرط می شوند.

برای تبدیل شدن به یک رهبر واقعی، خصوصیات رهبر واقعی را تمرین کنید. تا هم خودتان از کسب و کار لذت ببرید و هم کارکنان از همکاری با شما حس رضایت داشته باشند. خواهید دید که موفقیت و رضایت چگونه به سمت شما حرکت می کنند.

[تعداد: ۵    میانگین: ۳.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar