• فروردین ۲۱, ۱۳۹۹

خط اعتباری چیست؟ وام گیرندگان چگونه می توانند از آن بهره مند شوند؟

خط اعتباری چیست

خط اعتباری چیست؟

یک خط اعتباری ، یک صندوق پول برای قرض گرفتن است. این وام ها سقف حداکثری دارند و وام گیرندگان می توانند تا به هر اندازه که بخواهند در آن محدوده پول قرض بگیرند (یا می توانند از هیچ پولی استفاده نکنند).

خطوط اعتباری توسط افراد، شرکت ها، دولت ها و سایر سازمان ها استفاده می شود. هرگاه انعطاف پذیری در قرض مهم باشد- یعنی توانایی به سرعت قرض گرفتن مبلغی نامشخص یا غیر قابل پیش بینی برای قرض گیرنده مهم باشد- این نوع وام می تواند مفید باشد.

خطوط اعتباری چگونه کار می کنند؟

یک خط اعتباری نوعی وام است، اما از وام های اساسی برای خانه و خودرو متفاوت است. اگر با کارت های اعتباری آشنا باشید، ویژگی های اصلی بسیاری از خطوط اعتباری را درک خواهید کرد.

برخی ویژگی های خط اعتباری به شرح زیر است:

  • در این نوع وام، به طور کلی پس از تأیید وام، شما می توانید هر وقت که به آن نیاز دارید قرض کنید و نیازی نیست بلافاصله پس از تأیید پول را دریافت کنید.
  • خطوط اعتباری حداکثر میزان وام را دارد. تا زمانی که هنوز حداکثر قرض خود را نگیرید، می توانید به دریافت پول خود را ادامه دهید – نیازی نیست حداکثر میزان تایید شده را در یک مبلغ واحد دریافت کنید. خط اعتباری شما همیشه باز است، و می توانید امروز مقدار کمی وام بگیرید و در صورت نیاز ماه آینده نیز قرض بگیرید و این روند تا زمانی ادامه خواهد داشت که به سقف وام مشخص شده برسید.
  • در اغلب خطوط اعتباری، پس از شروع وام گرفتن، باید حداقل مبلغ پرداخت را بپردازید. اما باز هم می توانید قرض بگیرید و به طور مکرر بازپرداخت کنید، تا زمانی که به دوره ی سررسید وام برسید (که ممکن است ده سال یا بیشتر باشد).
  • در نهایت، بعضی از خطوط اعتباری (مانند خط اعتباری ارزش افزوده خانه) شما را ملزم به توقف وام گرفتن و بازپرداخت بدهی های خود با پرداخت های استاندارد می کند که باعث پایان بدهی ها در چند سال آینده می شود. اما کارت های اعتباری دوره سر رسید یا بازپرداخت ندارد و شما می توانید به طور مداوم قرض بگیرید و بازپرداخت داشته باشید.

نمونه هایی از خطوط اعتباری

انواع مختلفی از خطوط اعتباری وجود دارد؛ که برخی از آنها عبارتند از:

  • کارت های اعتباری: که احتمالا رایج ترین نمونه هستند. شما برای مبلغی که قرض می گیرید بهره می پردازید و همیشه می توانید همزمان که اقساط وام قبلی را پرداخت می کنید، در همان ماه دوباره وام بگیرید.
  • خط اعتباری ارزش افزوده خانه (HELOCs): که اجازه می دهد صاحبان خانه با استفاده از ارزش افزوده خانه های خود، پول نقد دریافت کنند. وام دهندگان معمولا محدوده مبلغی را که می توانید قرض بگیرید تا ۸۰ درصد (یا کمتر) از ارزش خانه شما، تعیین می کنند.
  • خط اعتباری کسب و کار: که سرمایه در گردش را برای کسب و کارهای کوچک فراهم می کند. از آنجا که نیازمندی های کسب و کار نیاز به تغییر دائمی دارد، اعمال وام جدید در سایر روش های وامن گرفتن، برای هر تغییر فصل یا مشتری جدید، عملی نیست اما یک خط اعتباری باعث می شود وام گرفتن برای کسب و کار انعطاف پذیر باشد.

مزیت استفاده از خط اعتباری

خطوط اعتباری جذاب هستند زیرا انعطاف پذیر هستند. شما مجبور نیستید هر بار که به پول نیاز دارید برای وام جدید درخواست بدهید. اگر در طول سال لازم باشد چندین بار وام بگیرید، خط اعتباری می تواند ساده ترین گزینه باشد. زمانی که هزینه ها غیر قابل پیش بینی هستند، این خطوط برای مدیریت جریان نقدی بهتر هستند. آنها حتی می توانند برای جلوگیری از اتهامات مربوط به واریز، به کنترل حساب ها پیوست شوند.

برای مطالعه بیشتر: وام های مبتنی بر دارایی برای از میان برداشتن موانع تامین مالی در کسب و کار

چگونه می توان یک خط اعتباری دریافت کرد

برای دریافت خط اعتباری ، باید درخواست بدهید، همانطور که برای هر وام دیگری درخواست می کنید. وام دهندگان تصمیم می گیرند که آیا درخواست شما (و همچنین میزان وام) بر اساس معیار های وام دهی عادی مورد تأیید است یا خیر. و برای این کار موارد زیر را بررسی می کنند:

  • تاریخچه قرض گرفتن شما
  • درآمد شما برای بازپرداخت وام
  • هر گونه دارایی که به عنوان وثیقه معرفی کرده اید

وثیقه هر گونه دارایی است که شما برای تضمین بازپرداخت وام استفاده می کنید. اگر وام را با توجه به شرایط قرض دهنده خود بازپرداخت نکنید، وام دهنده می تواند این دارایی را به فروش برساند و از درآمد حاصل از فروش برای بازپرداخت پول خود استفاده کند. استفاده از خانه شما به عنوان وثیقه برای خطِ اعتباری ارزش افزوده خانه پذیرفته نیست.

وثیقه قرار دادن خانه برای گرفتن وام اجازه می دهد تا شما خطوط اعتباری بزرگتر با نرخ های بهره خوبی دریافت کنید. با این وجود، خطر قابل توجهی وجود دارد: اگر شما نتوانید وام را بازپرداخت کنید، ممکن است خانه خود را براساس سلب حق اقامه دعوی از دست بدهید.

وام دهندگان برای ارائه خط اعتباریِ کسب و کار، از صاحبان کسب و کار درخواست وثیقه می کنند؛ خصوصا دارایی های شخصی مانند خانه ای که در آن زندگی می کنند.  بهتر است از دارایی های تجاری مانند اموال، تجهیزات یا وسایل نقلیه در این هنگام استفاده کنید، اما بسیاری از شرکت ها این نوع دارایی ها را ندارند. در اینصورت شرکت ها می توانند از پول نقد به عنوان وثیقه بجای تعهد دارایی های فیزیکی مانند خانه یا ماشین استفاده کنند.

پول شما در حساب های پس انداز و گواهی سپرده (CDs) می تواند وام را در صورت قرض گرفتن از همان بانکی که پس انداز شما در آنست، تضمین کند. شما همچنان قادر به دریافت سود از آن حساب ها خواهید بود و مهمتر از آن، می توانید از قرار دادن خانه به عنوان وثیقه خودداری کنید.

سخن آخر

متاسفانه، شما همیشه نمی توانید به خطوط اعتباری خود کاملا متکی باشید. بانک ها معمولا حق لغو خط اعتباری خود را دارند یا سقف وام خود را در هر زمان کاهش می دهند. در نتیجه، خطوط اعتباری نیز مشکلاتی دارند و شما باید برای این مشکلات آمادگی داشته باشید.

برای امنیت بیشتر، بهتر است که ذخایر اضطراری را در دسترس داشته باشید (پول نقد در یک حساب بانکی همیشه در شرایط اضطراری مفید است). خط اعتباری می تواند به شما در جلوگیری از بحران های جریان نقدی یا بدهی کارت اعتباری کمک کند، اما اگر وام دهنده تصمیم به انجام تغییرات داشته باشد، باید بتوانید مسیر خود را تغییر دهید.

مسئله دیگر درباره خطوط اعتباری این است که آنها معمولا نرخ بهره متغیر دارند. ممکن است فکر کنید که استفاده از خط اعتباری ارزان است، اما سودی که شما در مقابل وام می دهید در آینده ممکن است تغییر کند. اگر نرخ ها به سرعت افزایش پیدا کنند، ممکن است افزایش ناگهانی هزینه های بهره را مشاهده کنید، و وام نتواند انتظارات مورد نیاز شما را برآورده کند.

[تعداد: 3   میانگین:  3.3/5]
Avatar

ناهید خدایاری

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar