• فروردین ۱۶, ۱۳۹۹

خلاقیت : راه های بروز خلاقیت و نحوه اجرای آن

راه های بروز خلاقیت

 

خلاقیت

در مقاله ی شناخت عوامل تأثیرگذار بر خلاقیت ، چهار دسته ی کلی را که در مبحث خلاقیت ایجاد شده بود معرفی کردیم و به بیان عنوان های آن اکتفا نمودیم.

تفکیک کردن یکی از ابزار تعریف کردن مسئله می باشد.

چه زمانی از آن استفاده می شود؟

زمانی که قصد دارید یک شیء خلق شده را در حالت فیزیکی از هم جدا سازید.

وقتی که قصد دارید یک مسئله ی منطقی را به جزئیات تشکیل دهنده ی آن تجزیه کنید.

زمانی که می خواهید بخش ها و ارتباطات شان را کشف کنید.

زمانی که به جستجوی مهم ترین تمرکز خود پرداخته اید.

 

چگونه باید استفاده کرد؟

مسئله را محدود کنید

مسئله ی کلی یا تحقیق موردنظر را تعریف کنید تا به یک زنجیره مسئله ی کامل تبدیل شود. برای مثال، می تواند یک دستگاه ماشین و یا وظیفه ای باشد که به عهده گرفته اید.

مسئله را تفکیک کنید

مرزها و محدودیت های هر یک از بخش ها را شناسایی کنید. این امر هم می تواند فیزیکی باشد و هم ذهنی. هر یک از این بخش ها، باید به تنهایی کامل باشد. برخی از بخش هایی که از محدودیت زیادی برخوردار هستند را می توانید به زیرشاخه ی اصلی اضافه کنید.

هر یک از بخش ها و روابط را کشف کنید

هر یک از بخش ها را با دقت زیاد موردآزمایش قرار دهید تا از کامل بودن آنها اطمینان یابید. رابطه هایی که با زیرشاخه ی اصلی و همینطور سایر بخش ها دارند را کشف کنید. از طریق دیاگرام و نمودار درختی می توانید این کار را انجام دهید.

سلسله مراتبی را خلق کنید

فرآیند تفکیک سازی و تست بخش های تشکیل دهنده ی آنها و روابط شان را دوباره تکرار کنید تا به درک بهتری از کل پروژه برسید.

به دنبال بهترین تمرکز باشید

در این مرحله، شما کل پروژه را به خوبی دریافته اید، حال باید مناطقی را که می توانید بهترین تمرکز خود را روی آن قرار دهید بیابید. به دنبال مناطقی باشید که خلاقیت را به بار آورید. جایگزین کنید، ترکیب کنید و …

مثال :

مهندسی، قطعه ی ترمز را بر روی یک ماشین درنظر دارد. در ابتدا، او از جوانب زیادی به سیستم کلی می نگرد و با دقت نحوه ی کار کردن را مورد بررسی قرار می دهد. در مرحله ی بعد، او با دقت بیش تری به تفکیک کردن اجزای آن بر می آید. چگونگی ارتباط ترمز و سایر ابزار آن را می بیند. و یاد می گیرد که سیلندر و پیستون چطور کنار هم قرار گرفته و کار می کنند. در ادامه، تمرکز را بر روی یک قطعه ی کلی قرار داده و به جداسازی اجزای آن می پردازد.

با انجام دادن برخی آزمایش ها، در می یابد که پس از مدتی یک جز در مقابل جز دیگر قرار می گیرد. با طراحی مجدد آن قطعه، عملیات ترمز را مورداعتماد تر می سازد.

چطور نتیجه می دهد؟

ذات بسیاری از موقعیت های یک مسئله سلسله مراتبی هستند و تفکیک کردن آن به جزئیات تشکیل دهنده بازدهی خوبی خواهد داشت. انجام دادن این مراحل به آرامی و با دقت کافی، باعث می شود تا متوجه نحوه کار کل سیستم شوید و به شما در یافتن و کشف مسئله همینطور خلق ایده ها کمک شایانی خواهد کرد.

[تعداد: 4   میانگین:  4.3/5]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar