خلق مزیت رقابتی ، هم‌افزایی و فلسفه‌های استراتژیک

مزیت رقابتی

  • همه می‌توانند تاکتیک‌هایی را که به‌واسطه آن‌ها پیروز می‌شوند، ببینند اما آنچه را که هیچ‌کس نمی‌تواند ببیند استراتژی‌ای است که پیروزی‌های بزرگ از آن حاصل می‌شود. –سان-سو، استراتژیست نظامی چینی
  • مدیریت نکن، رهبری کن. – جک ولش، جنرال الکتریک
  • درجایی که برتری مطلق دست‌یافتنی نیست، باید با استفاده هوشمندانه ازآنچه دارید در یک نقطه مشخص، برتری نسبی به وجود بیاورید. – کارل فون کلوس ویتس

 

اکنون توجه ما از تحلیل استراتژیک به توسعه استراتژی کسب‌وکار معطوف می‌گردد. استراتژی‌های مختلف جه چیزی را باید در نظر بگیرند؟ چه دارایی‌ها و شایستگی‌ها، بخش‌های هدف، گزاره ارزش و استراتژی‌های کاربردی؟ چه تصمیمات سرمایه‌گذاری باید اتخاذ گردند؟ باقیمانده کتاب این پرسش را موردتوجه قرار می‌دهد. یکی از اهداف، ارائه دیدگاهی وسیع از گزینه‌های استراتژیک قابل‌دسترس برای بالا بردن احتمال انتخاب بهترین گزینه‌ها است. حتی یک تصمیم ضعیف در میان گزینه‌های برتر بر یک تصمیم قوی در میان گزینه‌های پست‌تر ارجحیت دارد.

این فصل مفهوم خلق مزیت رقابتی پایدار و کلید استراتژی موفق را موردبررسی قرار می‌دهد. سپس به موضوع ایجاد و تقویت هم‌افزایی به‌عنوان مبنایی برای مزیت رقابتی پایدار می‌پردازد.

مزیت رقابتی پایدار

مزیت رقابتی پایدار عامل استراتژی تجاری است که یک مزیت منطقی نسبت به رقبای حال و آینده ایجاد می‌کند. وال-مارت به‌واسطه صرفه‌جویی مقیاس، خطوط هوایی ساوث وست ماهیت سرگرم‌کننده‌ای دارد، مدل فروش مستقیم کامپیوترهای دل و برقراری ارتباط مستقیم با کارکنان برای مشتریان، مزیت‌های رقابتی پایدار ایجاد کرده‌اند.

مزیت رقابتی

مزیت رقابتی پایدار باید هم منطقی باشد و هم ماندگار. برتری حاشیه‌ای در کیفیت، به‌ویژه زمانی که کیفیت “خوب” برای اکثر مشتریان به‌اندازه کافی خوب باشد، مزیت رقابتی پایدار نخواهد بود. هر برتری در طول زمان نیاز به حمایت و ارتقا دارد. ژیلت با نوآوری‌های پی‌درپی کار را برای ورود رقبا بسیار دشوار کرده است.

مزیت رقابتی به برنامه‌ها و استراتژی‌های وظیفه‌ای، دارایی‌ها و شایستگی‌ها، گزاره ارزش و انتخاب بازار وابسته است.

مبنای رقابت: دارایی‌ها و شایستگی‌ها

دارایی‌ها و شایستگی‌ها از پایدارترین عوامل استراتژی کسب‌وکار هستند که به‌راحتی قابل نسخه‌برداری نیستند. هرکسی می‌تواند به توزیع غلات خوراکی و پاک‌کننده‌ها از طریق سوپرمارکت‌ها اقدام کند، اما تعداد اندکی از توانایی تدارکات، مدیریت قفسه‌بندی کالاها و تبلیغات و ارتباط با مدیران زنجیره‌ای که توزیع محصولات را مؤثر و کارآمد می‌سازند، برخوردار خواهند بود.

چند پرسش می‌تواند به تشخیص دارایی‌ها و شایستگی‌های مرتبط کمک کند. انگیزه‌های کلیدی بخش‌های اصلی بازار کدم‌اند؟ اجزای اصلی ارزش‌افزوده کدم‌اند؟ موانع حرکت چه هستند؟ چه عواملی از زنجیره ارزش می‌توانند مزیت ایجاد کنند؟ چه دارایی‌ها و شایستگی‌هایی از آن کسب‌وکارهای موفق هستند و کسب‌وکارهای ناموفق از فقدان آن‌ها رنج می‌برند؟

 

آنچه عرضه می‌کنید- گزاره ارزش

مزیت رقابتی پایدار مؤثر باید برای مشتریان مشهود باشد و گزاره ارزش را تأمین و یا ارتقا بخشد. کلید آن ارتباط دادن مزیت رقابتی پایدار با جایگاه‌یابی یک کسب‌وکار است. کیفیت یک محصول ممکن است آشکار نباشد اما اگر بتوان آن را از طریق استراتژی برند عیان ساخت می‌تواند از استراتژی کسب‌وکار قابلیت اطمینان پشتیبانی کند.

داشتن اعتبار برای ارائه یک گزاره ارزش، دارایی مهم‌تری نسبت به ارزشی است که ارائه می‌شود. کسب‌وکاری که چنین اعتباری را دارد، ممکن است چند بار اشتباه کند ولی مشتریان متوجه این اشتباهات نشوند و یا از آن چشم‌پوشی کنند. این تأثیرات ماندگار هستند که توضیح می‌دهند چرا یک گزاره ارزش مشهود که برای مشتریان بامعنی است دارای ارزش استراتژیک می‌باشد.

یک گزاره ارزش مصرف، می‌تواند در نبود یک جزء کلیدی ناکام بماند. برای مثال چیپس‌های پرینگل از شرکت پراکتر اند گمبل دارایی فراوانی ازجمله پایداری محصول، ماندگاری بالا، ظرف ضدضربه و توزیع ملی داشت ولی به دلیل تغییر مزه که برای مشتریان خوش‌آیند نبود بازار محدودی در اختیار داشت، تا اینکه توانست طعم واقعی و سلیقه‌ای خود را بهبود بخشد.

 

جایی که رقابت می‌کنید

مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده مزیت رقابتی پایدار، انتخاب بازار محصول هدف است. یک استراتژی معین و برخوردار از حمایت دارایی‌ها و شایستگی‌ها ممکن است به دلیل عدم کاربرد در بازار محصول شکست بخورد. یکی از روش‌های خلق ارزش بازار، مرتبط بودن با مشتریان است. ممکن است عرضه بهترین مینی ون به بازار درحالی‌که مشتریان هدف شما به دنبال خرید شاسی‌بلند هستند، بی‌ثمر باشد.

گاهی اوقات یک دارایی یا شایستگی تنها در مقابل مجموعه خاصی از رقبا، یک مزیت رقابتی پایدار را شکل می‌دهند. ازاین‌رو بسیار حیاتی است که بررسی کنید، آیا یک رقیب یا گروه استراتژیک در ارتباط با دارایی و شایستگی شما ضعیف، همتا و یا قوی است. هدف، به‌کارگیری استراتژی‌ای است که مترادف نقاط ضعف رقبا در حوزه‌های مرتبط باشد.

[تعداد: ۲    میانگین: ۳.۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar