خوب نوشتن چگونه مخاطبان را متقاعد می کند؟

اهمیت خوب نوشتن

چه یک آگهی بنویسید و چه یک وبلاگ، نامه ی فروش یا یک سخنرانی ، باید بدانید که خوب نوشتن قدرت متقاعد کردن مخاطبان را دارد. اما اسرار خوب نوشتن چیست؟ پاسخ سادگی است – یعنی استفاده از جملات کوتاه و کلمات روزمره، به کار نبردن اصطلاحات خاص و داشتن ساختارروشن و واضح.

آیا مطالب زیادی برای خواندن دارید؟ مثلا یادداشت ها، گزارش ها، نامه ها، ایمیل ها، جزوه ها، روزنامه ها، مجله ها، کاتالوگ ها؟ و آیا مدام به تعداد آنها افزوده می شود؟

هنر خوب نوشتن در کسب و کار

چند سال پیش در یک نظرسنجی ،  از رهبران کسب و کار ایالات متحده پرسیده شد که چه تغییری را  بیشتر دوست دارند در کسب و کار ببینند. آنها درباره حسابداری یا استراتژی صحبت نکردند. اکثریت می گفتند: « مردم خوب نوشتن را یاد بگیرند.»

علت آن بود که با نوشته های به درد نخور زیادی مواجه بودند که باید حذفشان می کردند. همان کاری که همه ما انجام می دهیم. اگر بیشتر نوشته های این روز ها را بخوانید، خواهید دید که وحشتناک اند. بد نوشته شده اند، کسل کننده اند و اغلب کاملا نامفهوم هستند.

راستش را بخواهید خوب نوشتن آنقدرها هم دشوار نیست، چون می توانید به سادگی خوب بنویسید.

قوانین خوب نوشتن از دیدگاه Rudolph Flesch

Rudolph Flesch  که چند سال را در دهه ۱۹۴۰ صرف تحقیق در مورد آسان نویسی کرده است، این موضوع را کشف کرد. و نهایتا تعدادی قوانین بسیار ساده را به وجود آورد.

ساده ترین قانون این است که جمله ها باید کوتاه باشند. ساده ترین جمله ای که می تواند در متن باشد تنها هشت کلمه خواهد داشت. میانگین معقول ۱۶ کلمه است. هر جمله ای که بیش از ۳۲ کلمه داشته باشد، فهمش دشوار خواهد بود.

علت این مسئله آن است که اکثر مردم وقتی به پایان جمله می رسند، آنچه را که در ابتدای جمله خوانده اند فراموش می کنند. پس شما باید کار را برای مردم راحت کنید.

همین قانون در مورد پاراگرافها نیز کاربرد دارد. باید متنوع اما کوتاه باشند. یعنی حاوی تنها یک یا دو تفکر باشند. – به ویژه اولین پاراگراف. یک پاراگراف آغازگر طولانی ترسناک به نظر خواهد رسید.

برای مطالعه بیشتر:

نحوه نوشتن یک تیتر عالی

عادت های نوشتاری برای نوشتن محتوای بهتر

۵ قانون طلائی برای نوشتن آگهی فروش موثر! 

چگونه با نوشتن پست در صفحه اول موتور جستجو قرار بگیریم؟

ابزار ماکروسافت ورد

خوشبختانه  مایکروسافت وُرد ابزاری دارد که تا حدی مبتنی بر قانون فلِش است و در این زمینه به شما کمک خواهد کرد. فقط کافیست به بخشFile / Options / Proofing  بروید و روی Show Readability Statistics  کلیک کنید (باید ابتدا گرامر و املا را چک کنید). اگر از این گزینه استفاده کنید، به طور اتوماتیک به شما خواهد گفت که مطالب شما چقدر خوانایی دارد.

به خاطر داشته باشید که هر کاری که انجام می دهید، باید پیشنهادات دستور زبان آن را نادیده بگیرید – چرا که ۱۰۰٪ بی فایده هستند.

نمونه های نوشته ی خوب

همه ی رمان ها، روزنامه ها یا مجلات محبوب را بخوانید. آنها برای افراد دارای هوش معمولی و برای افرادی که تمرکز نمی کنند نوشته شده اند. از ین رو واژه ها، جمله ها و پاراگراف ها بسیار کوتاه هستند. در اینجا به چند نکته ی دیگر نیز می پردازیم.

 1. عنوان باید باعث شود تا خواننده بیشتر متوجه موضوع شود. و در عین حال این احساس را در خواننده ایجاد نکند که نیاز به خواندن مطلب ندارد.
 2. سعی کنید از نوشتن کلمه ی”ما” به جای “من” اجتناب کنید. – نوشته ای که خوانده می شود به احتمال زیاد از طرف من به شما است. مردم به سازمان ها ارتباطی ندارند.
 3. کلمات “شما” را در مقایسه با کلمات “من” بشمارید. نسبت باید حداقل ۲ به ۱، و ترجیحا ۳ به ۱ باشد.
 4. از کلمات و عبارات “حامل در آغاز جملات استفاده کنید. تا مردم به خواندن ادامه دهند؛ مانند “علاوه بر این”، “به همین دلیل است که”، “بعلاوه”، “از همه مهمتر”، “همچنین” و “و”. این واژه ها به خواننده می گویند که در ادامه مطالب بیشتری وجود دارد.
 5. همچنین می توانید از سوالات در انتهای جملات یا پاراگراف ها استفاده کنید، « چرا؟».

زیرا بعدا باید ادامه ی مطلب را برای دریافت پاسخ بخوانید (و اگر دقت کرده باشید، پایان نکته ی  ۵ و شروع این بند منظور مرا به خوبی نشان می دهد.)

خوب نوشتن از دیدگاه جورج اورول

جورج اورول نویسنده ی کتاب های مزرعه ی حیوانات و ۱۹۸۴ ، در یک مقاله قوانین خود را برای خوب نوشتن آورده است.

 1. هرگز از یک استعاره، تشبیه یا آرایه های ادبی استفاده نکنید.

مردم آنها را می خوانند اما نمی توانند مفهومش را دریافت کنند. چیزی تازه یا متفاوت بگویید. مثلا نگویید “در پایان روز” بلکه بگویید “در پایان“؛ نگویید ” آزمایش اسید انجام دهیدبگویید “آزمایش کامل انجام دهید”.

 1. در صورتی که دو کلمه یک معنا و مفهوم را داشته باشند هرگز از کلمه ی طولانی تر استفاده نکنید.

برای مثال : ابتیاع کردنخریدن

 1. اگر می توانید یک کلمه کوتاه و قطه کنید، همیشه این کار را انجام دهید.

برای مثال :  وضعیت بحران –  بحران

 1. جایی که می توانید از فعل معلوم استفاده کنید هرگز از فعل مجهول استفاده نکنید.

فعل معلوم همیشه  کوتاه تر است: برای مثال : بجای  “برنامه توسط میرزایی نوشته شده است” بنویسیممیرزایی برنامه را نوشته است”.

 1. در صورت وجود معادل، هرگز از یک عبارت خارجی، یک کلمه علمی یا یک اصطلاح خاص استفاده نکنید.

ساده سازی نوشته

دو پیشنهاد داریم که اطیمنان می دهد نوشته ی تان تا حد ممکن ساده است.

 • قبل از شروع ، یک ساختار ساده و منطقی برای آنچه که می خواهید بگویید بنویسید. سپس پیش نویس انجام دهید – و تا زمانی که ۱۰۰٪ مطمئن شوید که همه می توانند آن را درک کنند، اصلاحش کنید.
 • آن را به یک آدم ساده لوح!!! نشان دهید و از او بخواهید بخواند و بپرسید که متوجه مفهوم آن می شود یا خیر.

البته که مخاطبان شما ساده لوح نیستند و افرادی دارای حس و درک عادی هستند. پس اگر آنها علاقه ای به متن نشان ندهند یعنی نوشته مشکل دارد. نترسید این مسئله برای هر کسی می تواند رخ دهد.

من همیشه می گویم: ” می شود لطفا این متن را بخوانید؟ نظرتان چیست؟ آیا واضح و روشن است؟”

به یاد داشته باشید که  “آنچه که موجب رضایت نویسنده می شود موجب رضایت خواننده نیز خواهد شد. شما برای خودتان نمی نویسید برای دیگران می نویسید، پس طوری بنویسید که برای خواننده راحت و ساده و باشد.”

شما برای خوب نوشتن از چه راهکارهایی استفاده می کنید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۴.۲/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar