• اسفند ۹, ۱۳۹۸

داده های بزرگ در فروش و بازاریابی چه آینده ای دارند؟

این مقاله خلاصه ای از “تجزیه و تحلیل و آینده ی داده های بزرگ در فروش و بازاریابی ” است. و نقش داده های بزرگ در فعالیت های بازاریابی و فروش در آینده ای نزدیک را شرح می دهد. و اینکه چگونه در آن سرمایه گذاری کنیم که سودمند باشد. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

داده های بزرگ در فروش و بازاریابی

داده های بزرگ در فروش و بازاریابی

بدون شک، داده های بزرگ در فروش و بازاریابی دارای این پتانسیل هستند که بزرگترین تغییر دهنده بازی  در سالهای متمادی باشند. اگرچه ممکن است افراد زیادی با این عبارت موافق باشند. اما اغلب شنیده می شود که می پرسند چگونه داده های بزرگ می توانند این کار را انجام دهند.

تجزیه و تحلیل McKinsey & Company  از مشارکت بیش از ۲۵۰ مشتری در پنج سال گذشته نشان می دهد که شرکت هایی که داده های بزرگ را در مرکزیت فروش و بازاریابی خود قرار می دهند. سالانه بازده سرمایه گذاری بازاریابی شان ۱۵٪ تا ۲۰٪ افزایش می یابد. برآورد شده است که این کار، براساس برآوردِ جهانیِ بازاریابیِ سالیانه ۱ تریلیون دلار؛ ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد دلار ارزش افزایی دارد. شرکت های موفق، موارد زیر را به خوبی انجام می دهند:

آگاهی از نکاتی برای پیش افتادن از دیگران

آنها از تجزیه و تحلیل برای شناسایی فرصت های سودآور استفاده می کنند. و از این فرصت برای ایجاد مزیت داده استفاده می کنند. این کار لزوما شامل شناسایی معنی دار اهداف تجاری است. و از تکنیک های معمول انجام کسب و کار به دور است. به عنوان مثال، بسیاری از مدیران فروش از عملکرد سابق یا کنونی یک منطقه فروش خاص جهت مدیریت فروش استفاده می کنند.

با این حال، به کار بردن داده های بزرگ در فروش و بازاریابی برای شناسایی فرصت های جدید به معنی نگاه کردن به داده ها به روشی کاملا جدید است. به عنوان مثال، یک شرکت تصمیم گرفت تا به جای فروش منطقه ای به سهم بازار نگاه کند. و متوجه شد که حدود ۲۰ درصد سهم از بازار کل را دارد. در برخی از بازارها تا ۶۰ درصد سهم داشته و در سایر نقاط به میزان ۱۰ درصد سهم داشته است. در ادامه با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

درک مصرف کننده خود

امروزه مصرف کنندگان با استفاده از انواع فناوری ها، ابزارها و دستگاه ها، به راحتی می توانند به انجام وظایف خود بپردازند. شناخت فرایندی که مصرف کنندگان توسط آن تصمیمات خود را اتخاذ می کنند، برای شناسایی بازارهایی که در آن مشتریان جدید را می توان به دست آورد یا مشتریان قدیمی را می توان حفظ کرد، ضروری است. برای مثال، بیش از ۳۵٪ فعالیت پیش خرید در تجارت به تجارت به صورت دیجیتال است. که به این معنی است که فروشندگان لزوما باید وب سایت هایی را ایجاد کنند. که بهتر بتوانند محصولات و خدمات خود را معرفی کنند. سفارشی سازی موثر می تواند به طور قابل توجهی بازده سرمایه گذاری را برای فعالیت های بازاریابی افزایش دهد. و فروش را ۱۰٪ یا بیشتر افزایش دهد.

تجزیه و تحلیل خودکار

داده ها در سرتاسر جهان سالانه بیش از ۴۰ درصد در حال افزایش هستند. بنابراین نباید انتظار داشت که فروش و بازاریابی خودشان این داده ها را بررسی کنند. زیرا بسیار مشکل خواهد بود. از اینرو شرکت ها باید الگوریتم های خودکاری را توسعه دهند. که می تواند پردازش سریع مقادیر زیادی از داده ها را تسهیل کند. و تعاملات با کیفیت بهتر با مشتری را تسهیل می نماید. این سیستم ها باید فن آوری های پیشرفته مانند تجزیه و تحلیل پیش بینی و یادگیری ماشینی را در برگیرد.

برای نمونه، یک بانک در آمریکای لاتین با استفاده از بازاریابی الگوریتمی جایگاه خود را از یک موقعیت کوچک و جزئی به موسسه ای با رتبه ۱۱ از نظر سرمایه گذاری بازار تبدیل کرد. این بانک از تعاملات در دستگاه های خودپرداز خود برای توسعه الگوریتم های مراکز تماس خود استفاده کرد تا محصولات مناسبی را در تعامل با مشتری های بعدی ارائه کند.

سرمایه گذاری روی داده های بزرگ می تواند مزایای بسیاری داشته باشد. و واضح است که می تواند قابلیت فروش و بازاریابی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. با این حال شناسایی توانایی های حقیقی برای سرمایه گذاری می تواند چالش برانگیز باشد.

به این ترتیب نقش داده های بزرگ در فروش و بازاریابی بیشتر از قبل نمایان خواهد شد.

[تعداد: ۸    میانگین: ۴/۵]
Avatar

ناهید خدایاری

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar