دارایی های پنهان اساس محاسبه ارزش برند هستند!

محاسبه ارزش برند

 

محاسبه ارزش برند

اگر از شما سوال شود که ارزش شرکتتان چه میزان است چه می کنید؟

به ارزش کارخانه، تجهیزات، موجودی ها و سرمایه در گردش و در نهایت ترازنامه شرکت نگاه می کنید؛ آیا کافیست؟ قطعا این طور نیست!!!! تقریبا ۸۰ % از ارزش یک شرکت در دارایی های پنهان و ناملموس قرار دارد اما در دفاتر حسابداری منعکس نمیشود.

ارزش برند را کجا باید جست و جو کرد؟

به طور مثال ارزش برند اپل در کجای ترازنامه قرار دارد؟ ارزش برند اپل حدود ۱۴۵ میلیارد دلار تخمین زده شده است. که این مبلغ را نمیتوانید در ترازنامه های مالی اپل پیدا کنید. یا ارزش مشتری شرکت چه میزان است؟ مشتریان راضی هستند که با تعدد خرید از شرکت ، دارایی های عمده ای ایجاد میکنند. ارزش کارکنان چه میزان است؟ این کارکنان شما هستند که باعث رشد شرکت میشوند و داشتن کارکنانی بهتر از رقیبان، عامل سودآوری شرکت است.

ارزش شرکا کجاست؟ تامین کنندگان و توزیع کنندگان وفادار میتوانند یک شرکت را موفق و یا با شکست مواجه کنند. ارزش آموزس، دانش و سرمایه فکری شرکت کجاست؟ حق اختراع، حق نشر، علامت تجاری و پروانه ها میتوانند جرو دارایی های شرکت باشند.

دارایی نا ملموس کجاست؟

پس دور از انتظار نیست که در یک شرکت فاصله بین ارزش حسابداری با وضعیت بازار زیاد باشد.این فاصله همان ارزش دارایی های پنهان و ناملموس است. برای مثال ارزش حسابداری شرکت کوکاکولا احتمالا در صد بسیار کمی از عملکرد بازار آن است.و قطعا جایگاه ارزشی کوکاکولا در بازار بسیار بیشتر از دارایی های ملموس در ترازنامه آن است.

شرکت های هوشمند برای افزایش ارزش چه میکنند؟

هوشیاری شرکت ها در شناسایی و ارزیابی دارایی های بازاریابی خود مانند نام تجاری، روابط با مشتریان، روابط با کارکنان، روابط با کانالهای توزیع، روابط با تامین کنندگان و سرمایه فکری است. در نتیجه با شناسایی و انتخاب فعالیت های بازاریابی که ارزشهای مبتنی بر بازار را افزایش می دهد، رشد ارزش شرکت را شاهد باشید.

در نتیجه تعداد کارخانه ، انبار ، تجهیزات و مستقلات شرکت نیست که ارزش شرکت را بالا می برد بلکه جایگاه برند در بازار و اعتمادی که مشتریان به شما دارند برای شرکت ارزش ایجاد می کند.بر همین مبنا است که بهتر است صاحب برند باشید تا مالک کارخانه.

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۳.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مهندسی صنایع، علاقه بسیاری به بازاریابی و فروش دارم. درسی که از زندگی یاد گرفتم این است که از گذشته تجربه کسب کنیم از زمان حال لذت ببریم و برای آینده مطالعه و تلاش کنیم.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
فاطمه
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
فاطمه
مهمان
فاطمه

سلام دستتون درد نکنه. من یه سوال داشتم. آیا دارایی پنهان همان دارایی نامشهود است؟