داستان موفقیت شرکت نایک (۲)

امروز هم ادامه ی داستان موفقیت شرکت نایک و شکل گیری آن را موردمطالعه قرار می دهیم. در مقاله ی قبلی، دانستیم که مؤسس نایک چه کسی ست! فیلیپ فیل شوالیه از علاقه مندان به ورزش بود. با توجه به اینکه کفش های موجود آن زمان، باعث اذیت و نارضایتی ورزشکاران می شد، فیل با همفکری و همراهی اساتیدش تصمیم به تولید کفش هایی گرفتند …

در ادامه ی مقاله، تلاش هایی را که فیل برای فروش بیش تر انجام می داد بیان شد. او به طرق مختلف توسط اشخاص زیادی سعی داشت فروشش را افزایش دهد. جهت مطالعه ی کامل مقاله ی اول (قبلی) به لینک زیر مراجعه بفرمائید.

داستان موفقیت شرکت نایک (Nike)

داستان موفقیت شرکت نایک


داستان موفقیت شرکت Nike

نقطه ی آغاز : صندوق ماشین

فیل کفش ها را در صندوق عقب ماشین سبز رنگش قرار داده و جلوی درب مدارس می ایستاد تا آنها را به فروش برساند. او به قدری این قبیل کارها را تکرار کرد تا بالاخره فروشش افزایش یافت. فیل در مکان های مختلف توسط افراد متعددی به فروش کفش هایش می پرداخت. فروش کفش هایی که از ژاپن وارد کرده بود در سال اول ۸ هزار دلار سودآور شده بود.

فروش بیشتر = سود خالص = رنج مالی

در طول ۴ سالی که شرکت تأسیس شد فروش زیاد بود؛ اما سود خالص تنها ۳درصد را شامل می شد! تنها همین امر باعث شد که شرکت قرض های زیادی داشته باشد. سود خالص حدود ۶۰ هزار دلار بود که به تنهایی خرید، حقوق کارگران و دادن قرض ها را شامل می شد. حقوق خودِ فیل، از حسابداری بود تا شرکت تداوم یابد. او مجبور شد منزلش را نیز رهن کند و زمان زیادی را در بانک ها سپری کرد تا به او وام های بزرگتری بدهند.

هیچ چیزی تداوم نمی یابد!

با وجود این همه کار، تولیدی ژاپن یک شخص را برای افزایش دادن میزان فروش و صادرات استخدام کرد. واردکننده ی آمریکایی هم در آن زمان تنها فیل بود.

در این شرایط ژاپنی ها از فیل خواستند تا ۵۱ درصد سهم شرکت خود را به آنها بفروشد. ژاپنی ها بیان کردند که در صورتی که فیل این پیشنهاد را قبول نکند برای سایر رقبای فیل نیز جنس خواهند فروخت!

فیل شروع به مطالعه کرد تا راه حلی را برای این وضعیت پیدا کند. سپس به این نتیجه رسید که باید آنها را رها کند. در آن زمان ۴۵ نفر کارگر در شرکت فیل مشغول به کار بودند. چیزهایی که برایش باقی مانده بود چیزی نبود جز ۷۵۰ هزار دلار قرض بانک و یک انبار راکد!!!

تاریخ تولد و علامت نایک

بعد از فسخ قرار داد با شرکت تایگر، فیل و شریکش تصمیم گرفتند به طراحی کفش خودشان ادامه دهند. اولین کفش طراحی شده برای شرکت کورتیز بود.

اماقبل از هر کاری، نیاز بود که اجناس قبلی را به فروش برسانند.

در سال ۱۹۷۱ فیل خواستار تعیین یک “اسم” برای شرکت شد تا باعث رونق بیشتر شود. اسمی را که انتخاب کرده بود موردتوجه قرار نگرفت. تا اینکه اولین کارمند مسئول فروش که توسط خودِ فیل استخدام شده بود پیشنهاد بهتری داد.

نایک به معنی الهه ی بالدار پیروزی ست که درباره ی آن در اساطیر یونانی نیز آمده است!

فیل برای طراحی لوگویش مبلغ  ۳۵ دلار هزینه کرد. این مبلغ را به یکی از دانشجویان دانشگاه پورتلند داد تا لوگوی جدیدی برایش طراحی کند. این دانشجو، با عکسی که امروز همه می بینیم وارد صحنه شد. نایک در سال ۱۹۷۲ به راه اندازی نام جدید و کفش جدید برای بازی های المپیک پرداخت.

 

تکامل شکل لوگوی شرکت نایک

فروش محصولات شرکت ادامه پیدا کرد و سال به سال بیشتر شد. به گفته ی فیل؛ روزی می آید که نایک از شرکت آدیداس آلمانی در بازار آمریکا هم سبقت می گیرد! این اتفاق در سال ۱۹۸۰ رخ داد و این شرکت سهام خود را در بازار بورس مطرح کرد.

اما شهرتی وسیع برای شرکت نایک در سال ۱۹۸۴ به وجود آمد. در آن زمان فیل با یک بازیکن بسکتبال آمریکایی به نام مایکل جردن با ۲۱ سال سن قرارداد بست. از همان لحظه به بعد “نایک” تبدیل به ستاره ای درخشان گشت!

نابغه بازاریابی و استقرار محصولات در چشم خریداران بالقوه

این نبوغ ابتدا در بازاریابی پدیده آمد. فیل در طراحی تبلیغات با تیم طراح خود بهترین ها را برای شرکت تدارک دیدند. بهترین این برنامه های تبلیغاتی در سال ۱۹۸۸ و با شعار  Just Do It  بود. در سال ۲۰۰۳ فیل به عنوان بهترین Offerer عمومی برنده شد.


این بحث ها شاید شما را به فکر بیندازد که فیل فقط روی بازیکنان بسکتبال تمرکز داشته است اما او با بازیکن فوتبال به نام Freddy Adu هم قرارداد بست و از آن طریق نیز موفقیت های بسیاری را کسب کرد.

[تعداد: ۷    میانگین: ۲.۹/۵]

درباره نویسنده

Avatar

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
2 نویسندگان دیدگاه
ناهید عساکرهسجاد زماني
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
سجاد زماني
مهمان
سجاد زماني

مطلب عالی و تاثیرگذار
کسب و کارهای جدید با الگو برداری از این داستان میتوانند به موفقیت برسند.