درس هایی از شکست که موجب موفقیت کسب و کار تان میشود

موفقیت کسب و کار

موفقیت کسب و کار

شکست در کسب و کار و تجارت، پایان جهان نیست، بلکه می تواند شروعی برای موفقیت کسب و کار تان باشد. در اینجا ۱۰ مورد وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها متوجه شوید که کسب و کار شما شکست می خورد یا خیر!.

اگر تفکر شما سنتی باشد، متوجه می شوید که کسی شکست خود را جشن نمی گیرد و مردم شکست را پایان راه، نابود شدن غرور خود می دانند و در ذهن خود تکرار می کنند که چرا باید قدمی دوباره بردارم ؟ چرا دوباره امتحان کنم؟

اگر توماس ادیسون شکست را می پذیرفت، چه چیزی رخ می داد؟ ادیسون می گوید “بعد از بارها شکست، ۱۰۰۰۰ روش اشتباه را یافتم که از آن ها کناره گیری کردم”.

اگر به پشت سر خود می نگرید و اشتباهات خود را می بینید، ممکن است دیگر این اشتباهات را تکرار نکنید.
آیا هر کدام از این اشتباهات، سبب شکست شما در گذشته بوده است؟

۱- خود را سرزنش نکنید

بسیار سخت است به اشتباهات خود اعتراف کنیم، اما باید واقعیت گذشته را قبول کنید. این اشتباه شما بود نه اشتباه اقتصاد، و نه اشتباه شریک زندگی شما، شهری که در آن زندگی می کنید، مردم، محصولات، و یا موضوعات خانوادگی که درگیر آن بودید، هیج کدام مقصر نیستند. مقصر خود شما هستید، زیرا شما رهبر کسب و کار خود بوده اید، هر رهبر کسب و کار موفقی، تمام این موارد را شکست داده تا موفق شده به این مقام برسد. هنگامی که می گویید، خودتان سبب شکست خود بوده اید ذهن شما برای تغییر و تحولی دیگر بازتر خواهد شد.

۲- خود را شکست ندهید

چون مرتکب اشتباه شدید خود را فرد بدی نخوانید. بنیانگذار شرکت اپل ، استیو جابز شرکت Next کامپیوتر را در سال ۱۹۸۵ تاسیس کرد و بعد مجبور به خروج از آن شرکت شد. با اینکه شرکت از موفقیت دور بود اپل آن را خرید. استیو تنها فردی نبود که شرکت را ترک کرد بلکه می توان گفت ذهن متفکر استیو که در دنیای مدرن کسب و کار بسیار خلاق بود را شرکت از دست داد. اما این مراحل سخت باعث نشد او ناامید باشد. او عظمت و قدرت خود را دوباره به دست آورد. استیو تمام مراحل شکست را تجربه کرد اما از آن ها به شکل مثبتی استفاده کرد.

۳- شکست خود را دوبرابر نبینید

با صحبت کردن با افراد موفق، حتما به شما خواهند گفت که شکست خود را چند برابر نبینید، زیرا این کار شما را به شکستی دوباره راهنمایی می کند. سعی کنید شرکتی بزرگتر و بهتر تاسیس کنید .از خطاهای گذشته خود استفاده کنید تا از آن ها به نفع خود بهره ببرید.

۴- به کارمندان خود هر آنجه دوست دارند بدهید

ممکن است که شما ایده خوبی داشته باشید. اما چرا نباید کارمندان شما این ایده ها را ارائه و عملی کنند؟ در مراحل کار خود مطمئن شوید که مشتریان شما، علاقه ای به شنیدن ایده های کارمندان شما دارند یا خیر!. آن ها می توانند مبلغ قابل توجهی را در مقابل ایده های جالب برای محصولات به شما ارائه دهند.

۵- آمادگی این را داشته باشید که از ایده های خود دست بکشید

ممکن است خیلی برای ایده خود تلاش کرده باشید اما ایده شما عملی نشده باشد و شما به جای دست کشیدن از آن ، باز هم به جلو حرکت کرده اید. بهترین کارآفرینان می دانند که شما پر شور و شوق هستید اما این مورد شور و شوق باعث شکست شما خواهد شد .کارآفرینان و همکاران شما می دانند شور و شوق شما به معنای بستن چشمان شما به روی حقیقت است. سعی کنید ایده ای را انتخاب کنید که هم شما و هم کارمندانتان آن را دوست داشته باشید.

۶- از کارشناسان استفاده کنید

شما کارشناس هر چیزی نیستید مخصوصا در این دنیای کسب و کار، که همه با هم در حال رقابت هستند. سعی می کنید کارشناس بازاریابی باشید، طراح سایت های مختلف، مدیر، دستیار فروش و … سعی کنید برای هر کدام از این کارها شخصی را به کار بگیرید و یک گروه حرفه ای را تشکیل دهید. هیچ انسانی وجود ندارد که همه چیز را با هم بلد باشد.

۷- دست کشیدن از تلاش

بزرگترین اشتباهی که کارآفرینان مرتکب می شوند این است که ، با رسیدن به موفقیت دست از تلاش می کشند. همیشه به دنبال راه هایی باشید که کسب و کار شما را بهتر کند. دست کشیدن از تلاش و کار باعث شکست شما خواهد بود.

۸- به اندازه کافی پول جمع آوری کنید

برخی شرکت ها برای شروع کار خود به پول کمی نیازمندند. اگر کار خود را شروع کرده باشید مبلغ کمی را به علت شروع و استارت کار به دست می آورید اما این امر برای همه شرکت ها یکسان نیست. آیا ایده ای خوبی دارید و پول لازم برای این کار را ندارید؟ در آینده سعی کنید مقداری پول را پس انداز کنید.

۹- شما پروژه خود را به اندازه کافی دوست ندارید

فرصت های تجاری فراوانی وجود دارد که می تواند باعث ثرتمند شدن شما باشد. اگر برای به دست آوردن این فرصت ها شور و شوق نداشته باشید پس شما موفقیت خود را از دست داده اید. باید آنچه را که انجام می دهید، دوست داشته باشید. اگر فرصت پیش آمد و شرایط لازم برای قبول آن را داشتید اما آن کسب و کار را دوست نداشتید همچنین تخصص لازم را هم ندارید آنچه را که دوست دارید دنبال کنید.

۱۰- به هر چه که می گویند گوش ندهید

شرکت های کسب و کار فراوانی وجود دارد که می خواهند مشتریان شما را بگیرند. اگر کار خود را شروع کرده اید و پول زیادی به دست نیاوردید این امر قابل پیش بینی بوده پس ناراحت نباشید، نوع دیگری از شرکت ها از شما به شکل غیر مستقیم و یا مستقیم می خواهند که کسب و کار خود را جمع کنید آیا شما این کار را می کنید؟ شما با افرادی رقابت می کنید که بدون توقف کار می کنند اگر این زمان را ندارید که مانند آن ها باشید پس توقع تغییرات را در کسب و کار خود نداشته باشید.

[تعداد: ۴    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar