درس هایی از مارتین لوترکینگ درباره سخنران بودن

درس هایی از مارتین لوترکینگ درباره سخنران بودن

 

مارتین لوترکینگ

مارتین لوترکینگ یک رهبر فوق العاده و سخنوری عالی بود. درس هایی از وی در این پست گنجانده شده است که امیدواریم مفید باشند.

اگر تاکنون هیچ شناختی از مارتین لوترکینگ ندارید، با نقل قولی از وی این پست را آغاز می کنیم.

“من امیدوارم، چهار فرزندم روزی در کشوری زندگی کنند که نه با رنگ پوست شان بلکه با شخصیت شان مورد قضاوت قرار گیرند.”

 

 

این احتمالاً مشهورترین نقل قول از مشهورترین سخنرانی وی با نام “I have a Dream” جزو لیست برترین سخنرانی های ۱۰۰ سال- (شاید هم تاکنون) بوده است.

 

۱- با اقتدار اخلاقی صحبت کنید

همه ی کارهای مارتین لوترکینگ وقف حقوق شهروندی شده بود. خصوصاً برای افراد آفریقایی-آمریکایی. سخنرانی های وی از ابتدا دارای قدرت زیادی بود زیرا روی مسائل بسیار مهم اخلاقی تمرکز کرده بودند.

شخصیت و ویژگی های شما مهم ترین دارایی شماست.

۲- ارتباطات شخصی ایجاد کنید

کینگ فقط به فکر آمریکا نبود. او بیان می کرد که برای خانواده خودش هم امیدوار است. او امید داشت که چهار فرزندش در کشوری تغییریافته رشد کنند. خیلی هوشمندانه است که ارتباطات شخصی ایجاد کنید. زیرا شما می خواهید که سخنرانی شما در دیگران انگیزه ایجاد کند. نه اینکه فقط درباره ی دیدگاه های خود بحث کنید یا رؤیاهای خود را بر زبان آورید. مارتین لوترکینگ به خوبی در اینکار مهارت داشت.

انسانیت مخاطبان و خودتان را بپذیرید.

۳- به مخاطبان واکنش نشان دهید

در طول سخنرانی، می شد صدای کسی را شنید که به کینگ می گفت: از رویاهات برایشان بگو مارتین!

کینگ هم آهنگ صدای خود را تغییر داده و در مقابل حرف او شروع می کرد به گفتن از رویاهایش..در نتیجه، ارتباط او با مخاطبان افزایش می یافت.

یک سخنرانی عالی، معمولاً به یک مکالمه تبدیل می شود. راهی را بیابید تا مخاطبان مشارکت کنند.

 

۴- با فن شاعری صحبت کنید

مارتین لوترکینگ از عبارت “I have a Dream” در طول سخنرانی خود، ۱۰ بار استفاده می کرد. ۹ مورد از آنها برای شروع پاراگراف های کوتاه و مختصر حالتِ ردیف به خود می گرفتند که امروزه هم بسیار رایج گشته است. شاعرانه بود.

مشاهده چند دقیقه ابتدای سخنرانی های وی به شما پیشنهاد می شود. در اینجا

سخنرانی، مانند یک نمایش است! لزومی ندارد به خودتان سختی دهید تا به نقش اول برسید. فقط سعی کنید زیبا بازی کنید.

 

۵- مخاطبان خود را انتخاب کنید

محققان و پیروان راستین مارتین لوترکینگ می گویند سخنرانیِ “رویایی دارم” بسیار شگفت انگیز بوده اما در طول دوره ی کاری کینگ مهم ترین نبوده است. پس چرا این چنین بیان می شود؟ یک دلیل آن می تواند بخاطر موقعیت آن سخنرانی باشد. او در مقابل ۲۵۰.۰۰۰ نفر روی پله های بنای یادبود لینکلن – واشنگتن دی سی- سخنرانی “رویایی دارم” را اجرا کرد.

لحظات خود را انتخاب کنید و بهترین مخاطبانی را که می توانید جستجو کنید.

 

۶- تمرین و تصحیح کنید

مارتین لوترکینگ سخنوری فوق العاده بود و این اولین باری نبود که در سخنرانی “رویایی دارم” آشکار شده باشد. در واقع او از عبارت های متنوع و لحن های مختلف برای بیان آن، در تظاهرات و صحنه های گوناگون استفاده می کرد. حتی تاریخ نویسان فایل ضبط شده ای را از سخنرانی های بسیار مشابه او پیدا کردند که با یک نوع اصلاحیه ها همراه بود و به سال ۱۹۶۱ برمی گشت. بنا به گزارش ها او شب های قبل از سخنرانی را تا ساعت ۴ صبح بیدار می ماند و به تصحیح و دوباره نویسی می پرداخت.

اجازه ندهید اولین تلاش شما، تنها چیزی باشد که روی بزرگ ترین صحنه اجرا می شود!

 

[تعداد: ۶    میانگین: ۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar