• فروردین ۱۶, ۱۳۹۹

درس هایی از وب سایت های زشت که هرگز نباید ببینید

 

درس هایی از وب سایت های زشت

 

فکر می کنید طراحی وب سایت آنطور که می گویند اهمیت ندارد و فقط محتواست که ارزش یک وب سایت را تعیین می کند؟

اگر اینطور می اندیشید این مقاله ویژه ی شماست.

اگر به موفقیت برخی از وب سایت های محبوب در سطح اینترنت بنگرید می بینید که به نظر، ترکیبی از همه ی معیارهای خوب اند. بسیاری از آنها برای سالیان طولانی از طراحی زیبایی برخوردار بوده اند اما برای برخی از وب سایت های مشهور‌، “زیبایی” یک مرحله پیش از تشکیل و عملکرد آنها ایجاد شده و آنها را در همان جا محفوظ داشته است.

جای بسی شگفتی ست وقتی بسیاری از بازدیدکنندگان آنها را می بینیم، زیرا به نظر می آید که به این موضوع هیچ اهمیتی نمی دهند.

یک طراحیِ اصطلاحاً Homely (راحت و ساده) باعث آسودگی خاصی می شود. یک سایت متوسط، راحت و خوب به بازدیدکننده حس آسودگی را منتقل می کند و می گوید “بله ما هم مثل شما هستیم”.

در واقع این وب سایت ها آنچنان توانسته اند اعتماد مخاطب را در طول سال ها بدست آورند که امروز هم هیج تصمیمی برای تغییر و بروزرسانی طراحی وب سایت خود ندارند. آنها به وب سایت خودشان که -چیزهای زیادی برای نگاه کردن ندارد- اما کاربرد فوق العاده آسان و قابل فهم دارد افتخار می کنند.

در ادامه، برخی از این وب سایت های مشهور و زشت را باهم می بینیم و درس های جالبی را از آنها فرا می گیریم. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

eBay

cstland-ebay

 

با استانداردهای امروز، وب سایت eBay همه چیز را به اشتباه انجام داده است. تا قبل از سال ۱۹۹۷ میلادی، آنها وب سایت را از بنر، دکمه های مرورگر و لوگوی بهم ریخته (که قوانین طراحی یک لوگوی خوب را زیرسوال می برد) پوشانده بودند.

امروز eBay از شدتِ رنگ های زننده و بنرهایش کاسته و بجای آن، یک مسیر مشخص و واضح برای هر گونه اقدام در صفحه ی اصلی ایجاد کرده است. لوگوی آنها یکی شناخته شده ترین لوگوها در سطح جهان بوده و همچنان هم زشتیِ خود را به همراه دارد.

از eBay چه چیزی یاد می گیریم؟

صفحات eBay برای این کار طراحی شده اند که شما را هرچه سریع تر به محصولاتی که قصد خریدشان را دارید هدایت کنند. این فقط بخاطر سودآور بودن آنها نیست. چیزی که باعث می شود مردم وارد eBay شوند و انجام دهند “خریدِ چیزها”ست!

eBay هم از این نکته آگاه بوده و کل وب سایت را بخاطر کمک به آن طراحی کرده است.

اگر شما هم یک وب سایت تجارت الکترونیکی مدیریت می کنید، این یک روش خوب برای الگوبرداری ست. چون همه ی مردم خیلی خوب آن را درک می کنند. حتی مادربزرگ ۸۰ ساله هم می تواند با فروشِ چیزها در eBay ضمیمه ی درآمد بازنشستگی اش کند. – و شما هم می دانید که اگر فرد مسن بتواند از وب سایت شما استفاده کند باید یک کارِ درست باشد.

 

PlentyOfFish

cstland-plentyoffish

 

وب سایت PlentyOfFish جزو محبوب ترین وب سایت های دوست یابی در آمریکا و کاناداست که به نظر می رسد ۱۱ میلیون کاربر داشته باشد. در سال ۲۰۰۸ این وب سایت توانست تنها با داشتن تعداد انگشت شمار کارکنان به بیش از ۱۰ میلیون دلار درآمد برسد.

البته نکته ی جالب این که، این وب سایت کاملاً رایگان است. به گفته ی وب سایت  Match .com به نظر نمی رسد که این وب سایت آنقدرها هم از تکنولوژی به روز و خاصی استفاده کند. اما در واقع، نیازی هم به استفاده از آن ندارد!

وب سایت PlentyOfFish از طریق فروش تبلیغات و همینطور بروزرسانی عضویت برای ایجاد لیست های منطقه ای که در ابتدای صفحه نتایج می آید درآمدزایی می کند.

 

از PlentyOfFish چه چیزی یاد می گیریم؟

 

PlentyOfFish یک جامعه بزرگ آنلاین است و مانند بسیاری از جوامع آنلاین، ارزش آن از سایز و بزرگی اش ایجاد می شود. دلیلِ اینکه مدل درآمد رایگان برای این وب سایت نتیجه داد این بود که حداکثر مردم را تشویق می کرد تا عضو آن شده و Sign Up کنند.

اگر یک جامعه ی آنلاین را راه اندازی می کنید، احتمالاً مایلید این استراتژی را هم بکار بگیرید. بجای اینکه با سرمایه گذاری زمان و هزینه زیاد یک وب سایت چشمگیر و براق خلق کنید تا از رقبای تان سبقت بگیرد، به چیزی که واقعاً مخاطبان تان می خواهند تمرکز کنید: وجود افراد زیاد در اطراف شان! اغلب رایگان کردنِ آن هم راه بسیار فوق العاده ای برای انجام است.

 

Google

cstland-google

 

آیا واقعاً می توان گوگل را یک وب سایتِ زشت دانست؟

شاید بله و شاید هم خیر! اما واقعاً یک وب سایتِ بدون تجمل است.

در طول سالیان زیاد، خیلی از رقبای او سعی کردند با وب سایت های چشمگیرتر با Layout بهتر از گوگل پیشی بگیرند، اما گوگل هیچ ترسی از آنها نداشت و همچنان پادشاه مسلم موتورهای جستجو باقی ماند.

در حقیقت، به نظر می رسد که گوگل به این ویژگی مینیمالیسیِ خود افتخار هم می کند. اصلاً چرا افتخار نکند؟ گوگل یکی از محبوب ترین وب سایت های دنیاست.

 

از  Google چه چیزی یاد می گیریم؟

 

اگر به نقطه ی شروع گوگل برگردیم، می بینیم طراحی ساده ی او، یکی از بزرگ ترین نقاط فروش اوست. همه ی مردم از صفحات اصلی Portal Style و بسته ای مثل یاهو استفاده کرده اند و اصلاً بخاطر همینکه ساده به نظر بیایند اینگونه ایجاد شده اند.

کلید اصلی این است که دریابید مخاطبان شما دقیقاً  قصدِ دستیابی به چه چیزی دارند، سپس آن را نقطه ی تمرکزِ وب سایت خود قرار دهید.

اگر آنها تبدیل به مشتری یا دنبال کننده ی شما شدند، شما آزادید تا پیچیدگی را افزایش دهید. برای مثال، گوگل از “صفحه ی خانه” ی ultra-simple (فوق العاده ساده) برخوردار است. اما اگر از طریق حساب کاربری خود وارد آن شوید می توانید تا جایی که تمایل دارید به پیچیدگی آن بیفزایید. اما همانطور که دریافتید نکته ی مهم این است: تا وقتی که شما Sign Up نکردید نمی تواند پیچیده شود! این کار از گیج شدن کاربران جدید به محض ورود جلوگیری می کند و در ادامه، تجربه کاربری بهتری را ارائه می دهد.

 

ابتدا به “عملکرد” سپس به “زیبایی” بیندیشید

بله، ابتدا باید روی عملکرد سایت تان تمرکز کنید. دقت کنید که کاربران برای انجام چه کاری آنجا هستند. سپس برای انجامِ آن کار به کاربران کمک کنید.

این عملکرد برای گوگل “جستجو” برای eBay “خرید یا فروش” و برای PlentyOfFish “دوست یابی” است. پس واجب شد درباره ی عملکرد وب سایت تان مجدداً بیندیشید.

بازدیدکنندگان چرا وارد وب سایت شما می شوند؟

چطور می توانید طراحی انجام دهید که به آنها کمک کند؟

به این سوالات بیندیشید، پاسخ تان را ثبت کنید و در وهله ی بعد، به زیبایی و زشتی آن فکر کنید. در آخر، برای طراحی وب سایت منحصربفرد ویژه خودتان، می توانید از طریق این لینک با تیم طراحی مجموعه پدیده فکر مهتر تماس برقرار کنید.

 

 

[تعداد: 7   میانگین:  4.9/5]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar