• اسفند ۹, ۱۳۹۸

درس های بازاریابی محتوا از ربات ها

بازاریابی محتوا

 

بازاریابی محتوا

شاید برای شما جالب باشد و حتی تعجب کنید و بپرسید: چه چیزی هست که یک بازاریاب محتوا می تواند از ۱۷۰ هزار مهندس و متخصصانی که بر ساخت هواپیماهای بدون سرنشین و ربات تمرکز دارند، یاد بگیرد؟! من هم همین سوال را از خودم پرسیدم. سپس C Space را در شوی Consumer Electronics کشف کردم و دریافتم که تکنولوژی، چه تأثیر قدرتمندی روی استراتژی، ایجاد و توزیع محتوا دارد. باهم نگاهی می اندازیم به این درس ها. با ما همراه باشید.

نوآوری در تکنولوژی، سریع تر از نوآوری در محتواست

با توجه به پیش بینیِ Gartner که گفت تا سال ۲۰۲۲ بیش از ۵۰۰ مورد اشیاء هوشمند متصل به خانه های هوشمند ایجاد خواهد شد، هم اکنون می توان گفت که در زندگی روزمره ی خود با هیچ کمبود تکنولوژی مواجه نیستیم. اما معمولاً وقتی حرف از محتوای معتبر و اعلاء می شود، مصرف کنندگان مجموعه ی باریکی را دارا هستند تا توسط این ابزارها برای دستیابی به مزایای کامل اقدام کنند.

ما درباره ی ابزاری مثل هدست های Virtually-Reallity ، عینک های augmented-reality و ساعت های هوشمند صحبت می کنیم. تصاویر برخی از این دستگاه ها را در ادامه ببینید:

هدست Virtual-reality

 

عینک های augmented-reality

در حالیکه هنوز هم سخت افزارهایی برای مصرف کنندگان در دسترس هستند (قریب به ۴ هزار غرفه دار در نمایشگاه CES) یکی از بزرگ ترین شکایت کاربران، برنامه های کاربردی نرم افزارها و تجربه ی کلی بیش تر از حدانتظار بوده است.

این موضوع، فرصت شگفت انگیزی را برای بازاریابان محتوا ایجاد می کند. اما می طلبد که بتوانیم کمی فراتر و متفاوت تر بیندیشیم. هنوز هم برای فرم های محتوای کوتاه و بلند قدیمی برای مناسب بودن رسانه های فعلی نیاز هست. اما اگر از برندهایی مثل کوکاکولا، Best Buy، NBC Universal بپرسیم که چه چیزی آنها را در شب ها هم بیدار نگاه می دارد، خواهند گفت: رازگشایی برای ایجاد کامل ترین تجربه ی کاربر! این پاسخ لزوماً بدین معنی نیست که کارشان درباره ی خبرنامه ها و بلاگ شان باشد.

بلکه ادامه دادن و تعهد برای ۲/۶ بیلیون تلفن همراه هوشمند و ۱ بیلیون تبلتی که آغاز به کار می کند می باشد.

چگونه می توانیم اصول تقسیم بندی مخاطبان و سلسله مراتب پیام را برای ایجاد نوع محتوایی پیاده کنیم که نه تنها باید مفهوم داشته باشد بلکه باید در این دستگاه های پیچیده عملکرد خوبی هم ارائه دهد تا به کاربران تکنولوژی هوشیار دست یابیم؟

پاسخ این سوال دو قسمتی ست و هر دو بخش هم به نیروی انسانی نیازمند است. بازاریابان محتوا هیچ شکی ندارند از اینکه در این حرکت انقلابی، نقش رهبر را ایفا می کنند. اما ما به یک استراتژی مناسب و پیشرو در مناطق ناشناخته، اعتماد به اصول بازاریابی محتوای پیاده سازی شده در این راه های ناآشنا و جدید نیاز داریم.

همینطور ما باید در ابتدای مسیر، به بررسی نفس و تنوع تیم که با تلفیق جدیدی از تجربه و مهارت (مثل: برنامه نویسی، تجزیه و تحلیل و حتی طراحی صنعتی) صورت گرفته بپردازیم.

بازاریابان محتوا، زمان قابل توجهی را برای ایجاد محتوای ارزشمند و درگیرکننده صرف می کنند. برخلاف گفته ی Kevin Coster در فیلم Field of Dreams “اگر شما محتوایی عالی و مخاطبانی درست ایجاد کنید- باز هم، ماورای آن لزوماً یک اتفاق کهکشانی رخ نخواهد داد.” این جمله چیزِ جدیدی را به بازاریابان محتوا نمی گوید، اما یک یادآوری بسیار مهم است، خصوصاً از زمانی که “توزیع و اشاعه” مفهومی فراتر از چک کردن ایجاد کرده است.

“توزیع” درباره ی اعمال نفوذ در چندین کانال، استراتژی چند دستگاه و برخورد با محتوایی که در توییتر منتشر شده است نسبت به محتوایی که در علامت های دیجیتالی، اپلیکیشن های موبایل آیفون، اپلیکیشن موبایل اندروید، کاتالوگ دیجیتالی و … هست متفاوت می باشد.

ایجاد محتوایی که تقاضا شده، در ساده ترین نوعش، می تواند با هاستینگ وبیناری که در روز چهارشنبه ساعت ۲ بعداز ظهر تولید شده و قابل دانلود برای هر دستگاه در هر زمان است متفاوت باشد. این واقعاً یک سیر تکاملی ست؛ تقسیم بندی مخاطبان و پروفایل شان، ایجاد یک تجربه ی خصوصی برای مصرف کنندگان همانطور که می خواهند در زمانی که می خواهند.

سال گذشته، AdWeek به ما گفت که ۸۷ درصد از مصرف کنندگان هنگامی که مشغول تلویزیون هستند، از بیش از یک دستگاه استفاده می کنند. باید به بررسی چنین آمار بپردازید تا بتوانید در مقابل برخی رویدادها، اقدامات قابل قبولی اجرا کنید.

 

نویسنده: Amanda Vasil

 

[تعداد: ۱۳    میانگین: ۴.۹/۵]
Avatar

ناهید عساکره

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar