درس های بازاریابی مهم از استیو جابز موفق

درس های بازاریابی جالبی را در گذشته از بیل گیتس ثروتمندترین مرد جهان آموختیمکه در اینجا می توانید بخوانید. در این پست هم به درس های بازاریابی از استیو جابز می پردازیم که نکات ارزشمندی را با ما به اشتراک می گذارد.

 

درس های بازاریابی مهم از استیو جابز موفق

 

درس های بازاریابی

استیو جابز یک نکته ی مهمی را درباره ی بازاریابی متوجه شد که به او مزیتی رقابتی قدرتمندی را اهدا کرد. امروز در این پست این درس را باهم یاد می گیریم. درک کردن این درس خیلی ساده است و به راحتی هم می توانید به آن عمل کنید. سپس خواهید دید که چه نتایج عظیمی را برایتان فراهم می آورد.

 

گفتن و انجام دادن

همه چیز با درکِ این موضوع آغاز می شود که: تفاوت عظیمی هست بینِ آنچه مردم به زبان می آورند با آنچه انجام می دهند!

به گفته ی مشاور کسب وکار آقای Jim Connolly  یکی از وبلاگ نویسان از خوانندگان خود درخواست کرده بود که در صورت تمایل، می توانند هزینه ای را پرداخت کرده و سرویس دریافت کنند. و به درستی سرویس را با جزئیات کامل (به همراه کرایه ی ماهانه ی اندک) توضیح داده بود. بطور کلی، ۷۳ نفر زمانی را صرف کرده و پاسخ داده بودند که خیلی از این بابت خوشحال شده و با رضایت کامل قصدِ پرداخت آن را دارند!

اما نتیجه ی جالب اینکه، تنها ۸ نفر به اینکار اقدام کرده بود!

 

استیو جابز و گروه تمرکز!

ما باید و باید به آنچه که بازار هدف می گوید گوش فرا دهیم. در عین حال، باید همواره به خاطر داشته باشیم که گاهی اوقات مردم چیزهایی را می گویند که فکر می کنند ما (دوستان شان) می خواهیم بشنویم یا چیزهایی که باعث شود آنها “خوب” جلوه کنند.

به همین دلیل است که استیو جابز، از گره متمرکز اجتناب کرد! او دریافت که مردم در گروه متمرکز مایلند چیزهایی هوشمندانه و سخاوتمندانه را برای خوب به نظر رسیدن بیان کنند. استیو جابز متوجه شد که این فیدبک ها از جانب این گروه، نه تنها هیچ ارزشی را اضافه نمی کرد بلکه بطور بالقوه گمراه کننده هم بود! این گروه ترکیب خطرناکی بودند!

 

اینکه به حرف های مردم گوش دهید فکر خوبی ست اما اگر بتوانیم ببینیم آنها چه کاری انجام می دهند، تصمیمات خیلی بهتر و عظیم تری خواهیم گرفت.

به همین دلیل است که بسیاری از فروشنده ها، وقتی محصول یا خدمات جدیدی را راه اندازی می کنند با قیمت اولیه (قیمتی ارزان تر نسبت به زمان معمولی- در صورت رزرو شدن یا خریدهای اولیه) ارائه می دهند. برای یک زمان محدود، سرویس جدید را با قیمت کاهش یافته می فروشند تا ببینند چه نوع علاقمندی هایی در آنجا وجود دارد.

  • اگر مردم با هزینه ی اولیه هم نخرند، فروشندگان درمی یابند که قبل از راه اندازی کامل، بازاریابی یا محصول جدید باید بهبود یابد.
  • اگر مردم باعلاقه خریداری کنند، فروشندگان متوجه می شوند که تقاضای قابل توجهی وجود خواهد داشت.

 

 

[تعداد: ۲۳    میانگین: ۲.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar