درس های بازاریابی که باید از باراک اوباما یاد گرفت (۱)

درس های بازاریابی

اگر موفقیت های باراک اوباما را از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ بررسی کنیم می بینیم که نشان دهنده ی مطالعه و دانش او در زمینه ی بازاریابی ست. از نقطه ی بحرانی آغاز تا زمانی که تحت فشار و حملات مداوم رقابتی قرار گرفته بود تمرکزش را از دست نداد. در این مقاله قصد داریم درس های بازاریابی را از این اقدامات بیاموزیم.

این صحبت ها شاید شما را به یاد افراد دیگری (در حوزه بازاریابی) نیز بیندازد.. حق دارید! زیرا در سیاست و بازاریابی، چالش بسیار شدیدی وجود دارد. یا برنده می شوید (در فروش یا اخذ رأی) یا می بازید! و هیچ حد میانه ای وجود ندارد. بنابراین، قصد داریم ۷ درس بازاریابی از باراک اوباما بیاموزیم که امروز به ۳ درس از آن پرداخته می شود. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

درس های بازاریابی که باید از باراک اوباما یاد گرفتدرس اول: به خواسته ها و نیاز مشتری عکس العمل نشان دهید

در کسب و کار، شرکت باید به خواسته ها و نیازهای مشتری توجه کرده و برای رفع آنها اقدام کند. این امر، در سیاست هم به همین منوال است. به عنوان هزینه ای که برای پیشرفت کسب و کار در نظر گرفته می شود (خصوصا برای استارتاپ ها) می تواند از هدر رفتن جلوگیری کرده و مستقیماً بر مشتریانی تأثیر بگذارد که بیشترین بازخورد را به کسب و کار داده اند.

کمپین ها و رسانه های اوباما، بطور کاملاً بدیهی شاهد بودند که مردم از تماشای تلویزیون به تماشای ویدئوهای آنلاین رو آوردند. همینطور هدف گذاری کوتاه مدت نیز از عواملی ست که باعث جذب مخاطبان بیشتر و کارآمدتری می شود. شرکت باید دقیقاً بداند که مشتری او چه کسانی و از چه قشری هستند. یعنی کسب و کار شما باید برای این افراد دلیلی ارائه دهد تا شما را انتخاب کنند. برای داشتن آینده ی بهتر برای آنها پیشنهادات خود را ارائه دهید.

درس دوم: از تکنولوژی و فناوری استراتژیک استفاده کنید

در سال ۲۰۱۲ ریاست جمهوری آمریکا، کاندیداهای ریاست جمهوری حدود ۱۶۰ میلیون دلار برای تبلیغات آنلاین هزینه کردند (۸ برابر هزینه ی انجام شده در سال ۲۰۰۸).

این امر، نشان دهنده ی اهمیت بسیار زیاد تکنولوژی ست که با پیام های خصوصی سازی شده (انفرادی و متناسب با شخص) به مردم انتقال می دادند. و در مقابل با پسندیدن یا نپسندیدن (لایک و دیسلاک) بازخورد آنها را دریافت می کردند. بخاطر بسپارید که خصوصی سازی پیام های تبلیغاتی احساس باارزش بودن را به مخاطب می دهد.

کسب و کار برای درک بهتر نیاز و خواسته های مشتری باید اطلاعات بدست آمده را مرتب سازی کرده و بازخورد مناسبی را از طریق ارسال ایمیل، ارسال مستقیم پیام، رسانه های اجتماعی و … بروز دهد.

  • همواره به یاد داشته باشید که برای استفاده از رسانه های اجتماعی، باید کانال و شبکه ای را که برای هدف شما مناسب است بیابید.

درس سوم: روش های تحقیق را یکپارچه سازی کنید

با گزارشی که از جانب McKinsey با موضوع (اهمیت “ادغام کردن تحلیل ها با برنامه اجرایی” روزانه سازمان) صورت گرفت نتایجی حاصل شد که به اهمیت استفاده از داده های صحیح اشاره داشت. یعنی شما باید مطمئن باشید که داده ها با زیرساخت های اطلاعات تکنولوژی درون سازمان هماهنگ باشد.

در اولویت اول، کسب و کار شما، به راه های ساده و قابل فهم برای کارکنان تان نیاز دارد که باید ایجاد کنید. یکی از این راهها که در بین فعالیت های اوباما دیده می شود، نظرخواهی ست. (یعنی گروهی را تشکیل می دهد که از مردم درباره ی فعالیتهایش سؤال می پرسند) سپس نتایج بدست آمده بررسی می شود.

 

[تعداد: ۶    میانگین: ۳.۲/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar