درس های مهم برای کارآفرینان زن تازه کار

درس های مهم برای کارآفرینان زن تازه کار

درس های مهم کارآفرینان زن تازه کار

همیشه می گویند که تنها راه برای اینکه خانم ها بتوانند در دنیای کار ادامه دهند و جدی گرفته شوند این است که مانند یک “مرد” فکر و رفتار کنند. این تصور در چند دهه قبل تر که خانم ها فقط به وظایف منزل می پرداختند بسیار غالب بود. اما زن مدرن امروز، می داند که داشتن حرفه ی موفق در دنیای امروز، ارتباطی به جنسیت ندارد. موفقیت یعنی با در آغوش گرفتن آنچه که باعث منحصربفرد شدن دیدگاه زن می شود وضعیت را تغییر داده و بر شک و تردید ها غالب بیاید.

این مطلب خصوصاً در مورد کارآفرینان زن جوان که به تازگی حرفه ی خود را آغاز کرده اند صدق می کند. گاهی اوقات این خانم ها خودشان را در حال مقابل با مافوق هایی می یابند که در مورد اولویت ها و خیلی احساسی و تهاجمی بودن آنان سرزنش می کنند. به خاطر همین دلایل هست که این خانم ها در یافتن فرصت های رهبری کردن با مشکلاتی مواجه می شوند.

به گفته ی Marica Mueller مربی حرفه اجرایی در گروه IMPACT ، تحقیقی که توسط Catalyst درباره ی زنان در ۵۰۰ شرکت S&P انجام شد نشان داد که بطور متوسط زنان ۴۵ درصد از نیروی کار را تشکیل می دهند. این در حالی ست که تنها ۲۵ درصد از نقش های ارشد رهبری به آنها واگذار شده است. تعداد رهبران زن خصوصا در تکنولوژی، علوم و خدمات صنعتی کاهش می یابد. بنابراین، اولین چالش رهبری که زنان ممکن است با آن مواجه شوند یافتن یک فرصت برای رهبری می باشد.

اگر در حال حاضر در شرکتی که مشغول هستید نقش رهبری را به عهده دارید و یا راه اندازی کسب و کار خود را در سر می پرورانید نکاتی هست که در این پست برای شما قید کرده ایم. امیدوارم مفید واقع شود.

 

به سمت ترس های خود پیش بروید و بر آنها غالب بیایید

ترس، جزو بزرگ ترین چیزهایی ست که هر زنی بیان می کند که در محل کار با آن مواجه می شود. این ترس، همان حسی ست که باعث می شود گمان کنند مردان در محیط کار آنها را جدی نمی گیرند. همینطور ترس از اینکه خانواده و بزرگ کردن بچه های شان تاثیرات منفی در تعهدات کاری شان می گذارد. ترس از اینکه هر کسی که قبلاً گفته جنسیت شما مانعی هست برای موفقیت شما، درست از آب دربیاید.

این ترس های مختلف و گوناگون گاهی اوقات منجر به کاهش (عدم) اعتماد به نفس شده و احساس بی کفایتی را در آنها ایجاد می کند.

Sabrina Parsons مدیرعامل Palo Alto Software می گوید: خانم ها بخاطر جبران کردن این احساسات، به عذرخواهی کردن زیاد می پردازند. این کار برای خانم ها، تبدیل به یک عادت شده و بدین معنی نیست که لزوماً اشتباهی از آنها سر زده ، بلکه به این دلیل است که قبول کرده اند “چیزها به همین صورت پیش می روند”

خانم ها باید بدانند که نباید بخاطر آنچه که هستند و مهارت هایی که با خودشان به همراه دارند عذرخواهی کنند. ما باید در کنار هم گردآییم و انعطاف پذیری که با ما اعطا شده را برای بهتر شدن در کارمان استفاده نماییم.

افتخار کردن و اعتماد به نفس داشتن بخاطر زن بودن بجای عذرخواهی کردن برای زن بودن همان چیزی ست که کمک می کند تا خانم ها بتوانند به مراحل بعدی و بالاتر صعود کنند. از بین بردن موانع در حرفه ی کاری ابتدا با یک نگرش صحیح ایجاد می شود. Marygrace Sexton مدیرعامل Natalie’s Orchid Island Juice co عنوان می کند: بسیار مهم است که در همه ی کارهایی که انجام می دهید اعتماد به نفس و تخصص خود را بروز دهید.

یک مشاور و مربی بیابید

آموزش هر متخصصی می تواند استحکامی را در حرفه ی خاصش ایجاد کند. اما معمولاً خانم های تازه وارد سعی می کنند تا در ابتدا، محیط کاری قدرتمندی را ایجاد کنند. به یاد داشته باشید که این شخص مشاور نباید لزوماً کسی از داخل سازمان تان باشد. بلکه می تواند کسی را که در منزل با شما زندگی می کند و ارتباط دارد را نیز شامل شود.

Paula Stephenson مدیر بازاریابی Smoke’s Poutinerie می گوید: کسی را بیابید که بتواند شما را هدایت کرده و در عین حال تایید تان کند. شما به کسی نیاز ندارید که فقط به بیان توصیه ها و نصایح بپردازد. بلکه به دنبال کسی هستید که بتواند اخبار خوب درباره ی شما را هم منتشر کند.
Madison Cork موسس و رئیس Cork Communications عنوان می کند: به دنبال دانش و نصیحت از افراد معتمد باشید و ارتباط تان را گسترش دهید. انجام این کار یک سیستم فیلترینگ برای عوارض پیش بینی نشده و یک روشنایی به سمت کاستی هاست.

خودتان را در جایگاه بالاتری قرار دهید

یکی از بهترین راه هایی که باعث می شود تا در محل کار موردتوجه قرار بگیرید این است که خودتان را ارتقا داده و توانایی های خود را براساس کارهایی که انجام می دهید تائید کنید. یک مربی حرفه ای به نام Mueller از خانم ها می خواهد تا مهارت های رهبری خودشان را از طریق داوطلب شدن برای پروژه هایی در مقیاس کوچک تر بهبود ببخشند.

اما خب، اجرا تنها یک بخش از توانایی های شما را در محل کار می تواند نشان دهد. Mueller اضافه می کند: شبکه سازی، خصوصاً درون سازمان خودتان چیزی ست که معمولاً نادیده گرفته می شود. اما یک ابزار بسیار مهم برای خانم هایی ست که قصد پیشبرد حرفه ی خود را دارند.

وقتی که رهبران ارشد مجموعه؛ پروژه ها و فعالیت های خاصی برای انجام داشته باشند به سراغ کسانی می روند که آنها را می شناسند! اینکه بدانید چطور می توان “شناخته شد” کلید اصلی برای دستیابی به فرصت هاست. فواید ساخت یک برند قدرتمند و شبکه ی داخلی را دست کم نگیرید! به کسانی که در شرکت هستند کمک می کند تا ارزشی که شما قادر به ایجاد آن هستید را بشناسند.

 

با ادامه همراه باشید

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar