درس های کارآفرینی از الون ماسک

درس های کارآفرینی از الون ماسک

درس های کارآفرینی از الون ماسک

شرکت های معمولی بسیار زیادی هست که توسط رهبران متوسط اداره می شود. در کنار آن، برخی گونه های نادری هم وجود دارد که مانند الون ماسک، فوق العاده از آب درمی آیند. این چنین افراد، ایده های انقلابی را به حرکت درمی آورد و مردم را قانع می کند تا بزرگ بیندیشند. این شخص بزرگ و موفق، اصول مهمی را پیشنهاد می دهد که کارآفرینان باید آنها را بیاموزند. این موارد را باهم مطالعه می کنیم:


  • در کار خود غرق شوید

بسیاری از رهبران، این تفکر را به اشتراک می گذارند که “کار را به هر قیمتی تمام کن!” یا، خوبیِ آن را قبول کن (حتی وقتی که اینطور نیست!) خودِ همین طرز فکر به تنهایی بسیاری از شرکت ها را در حد متوسط نگاه می دارد. الون ماسک دقیقاً خلاف این کار را انجام می دهد. او فقط درباره ی کارهایی که انجام می دهد علاقه مند نیست! بلگه غرقِ کار خود می شود. کارهایش نقش اکسیژن را برایش ایفا می کنند. او برای وقف کردن هر ساعت از بیداری اش برای تبدیل کردن ایده به حالت اجرایی شان موردتشویق قرار گرفته است.

او با کوچک ترین جزئیات مشغول بوده و بالاترین انتظارات را از خود، محصولات و تیم هایش دارد. الون ماسک متهم به تسلیم ناپذیری و غیرمنطقی بودن است. با داشتن اخلاق کاری سخت و تلاش بی وقفه برای عالی بودن، شما از افرادی که مایلند به همراه امنیتی که دارند به موفقیت دست یابند تفکیک می شوید.

  • برندتان را مانند مذهب تان دوست داشته باشید

از گفتگوی شگفت انگیز او در TED تا چشم اندازهای واقعی او برای آینده ای پایدار، عشق شخصی او به Tesla و سایر شرکت هایش به طور غیرقابل انکاری علنی ست. کارِ او، برایش بسیار شخصی ست. کارهایش از دریچه های قلب او ساطع می شوند و از وجودِ الون پرورش می یابند. از کارش به شدت محافظت کرده و عاشقانه آن را دوست دارد. شما به عنوان یک رهبر، با رفتاری که با برندتان دارید به دیگران می آموزید که با برندتان چگونه رفتار کنند! اگر می خواهید دیگران برند شما را دوست داشته باشند، باید که خودتان هم آن را دوست داشته باشید. اگر می خواهید برندتان در اعماق قلب مردم نفوذ کند، ابتدا باید در میان رگ های شما جای گرفته باشد.

موثرتر از هر کمپینی که شما برای کسب و کار خود ایجاد می کنید، محتوای تولیدشده از جانب کاربران است که اصطلاحاً UGC (User Generated Content) می نامیم. این محتوا که از جانب کاربران برای کسب و کار شما تولید می شود نشان از عشق و صداقت دارد.

حضور بهم رسانیدن قلب شما در کارهای تان، و دعوت از مردم برای شرکت کردن در ماموریت شما می توانید ازدحامی از طرفداران را تشکیل دهید که که صادقانه عشق و احترام خود را به شما نشان می دهند.

  • با انجام غیرممکن ها، صنعت خود را تبدیل کنید

از خواسته های بزرگ الون ماسک، انجام دادن کارهایی ست که دیگران می گویند نمی تواند! انجام دادن غیرممکن ها، با داشتن چشم اندازی بزرگ و احمقانه آغاز می شود. بسیاری از سازمان ها، چشم انداز و ماموریت های خود را به صورت بیانیه اعلام می کنند اما برخی از آنها کاملاً رویایی هستند. رهبران بدون چشم انداز قادر نیستند به تیم های خود الهام بخشیده و انگیزه دهند. نداشتنِ چشم انداز یا حضورِ ضعیف آن باعث می شود تا رهبران و شرکت ها به شکست روبرو شوند. با داشتن یک چشم انداز شگفت انگیز و به اشتراک گذاری ارزش آن، شما مسیر و راهی که به سوی آن پیش می روید را به تیم و مخاطبان تان نشان می دهید.

  • در حرفه ی خود کمیاب باشید

شرکت و برند این چنینی باشید: “با حضور رستوران من، دنیا، دیگر به هیچ رستورانی که جوجه ی یخ زده سرو می کند نیاز ندارد!”

قرار نیست خودتان را به یک شرکت دیگر بدل کنید – فقط سعی کنید کمیاب و نادر شوید. الون ماسک به فروشنده های خود می گوید: “هدف و رمز موفقیت مان، لذت بردن از تجربه ی دیدن افراد بسیاری ست که مجدداً به سمت ما برمی گردند.”

قرار نیست شما هم به یک الون ماسکی تبدیل شوید تا لزوماً بتوانید این کارهای شگفت انگیز را در شرکت خود انجام دهید. فقط کافی ست خواسته ها و ایده های اکتشافی و پیشگامانه ای داشته باشید که به پیشرفت بدل می کنند. موفق باشید عزیزان.


 

[تعداد: ۵    میانگین: ۴.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar