درس های کسب و کاری که باید تا ۳۰ سالگی بیاموزید

 

درس های کسب و کاری

قبل از هر چیزی لازم است درک کنید که “افراد درست ارزشِ همه چیز را دارند.”

 

درس های کسب و کاری

 

شروع یک کسب و کار در سنین جوانی- حتی درگیر شدن برای اینکه شخصی حرفه ای شوید- شاید کمی شما را دچار رعب و وحشت کند. حتی شاید دانش زیادی درباره ی تجارت داشته باشید که از دانشگاه، کتاب ها، نکات کاربردی از منابع آنلاین کسب کرده اید، اما تفاوت عظیمی هست بینِ آموختن اصول کسب و کار روی کاغذ و درک آن از طریق تجربیات واقعی.

با پایان دنیای کاری، سرمایه ای از دانش ها و صدها درس نزد خود دارید. اما درس هایی هم هست که می بایست قبل از این دوره، مثلاً تا ۳۰ سالگی آموخته باشید.

درس هایی که در این پست می بینید مهم ترین ها برای یادگیری هستند. تا زمانی که جوان هستید فرصت یادگیریِ آنها را از دست ندهید:

 

۱- افراد درست، ارزشِ همه چیز را دارند

معمولاً غیرممکن است که به تنهایی توسط خودتان بتوانید کسب و کار موفقی را ایجاد کنید. حتی اگر کارآفرین مجرد باشید هم مشاوران، شرکا، فروشندگان و همکارانی باید در کنار شما باشند تا بتوانند به شما در رسیدن به چشم اندازهای طولانی مدت تان یاری برسانند. پس شناسایی کنید که چه افرادی می توانند شما را به سمت فرصت های جدید هدایت کنند. ببینید چه کسی به شما کمک می کند تا به مخاطبان جدید راه یابید و این نباید مهم باشد که در کجای این جهان قرار گرفته اید. چه کسی می تواند در تصمیمات کنار شما باشد؟ چه کسی به شما همفکری مفید می دهد؟

۲- شکست می خورید و این مشکلی ندارد!

مهم نیست چقدر دانش و آگاهی دارید، و حتی مهم نیست که چقدر آمادگی دارید، شکست یه اتفاقِ اجتناب ناپذیر برای شماست. ممکن است کسب و کار شما بطور کلی موفق باشد اما همچنان استراتژی ها و کمپین هایی روی می دهند که خسارت می دهند. بجای اینکه این شکست را نقطه ی پایانی بدانید به عنوان یک درس و فرصتی برای بهبود بشناسید.

۳- ارزشمندترین منبع، زمان است

این ضرب المثل که “وقت، طلاست” استعاره ی خوبی ست برای اینکه قدرتِ زمان را به اثبات برساند و به عنوان یک منبع استفاده شود. این در ابعاد مختلف هم نتیجه می دهد. برای مثال، هرچه زودتر چیزی را شروع کنید، زمان بیش تری دارید تا مزایای بیش تری برای خودتان مهیا سازید و زمان بیش تری هم در اختیار دارید تا با پروژه کار کنید.

بعلاوه، شما ساعت های زیادی در طول روز در اختیار دارید. نحوه ی سپری کردن زمان تان، تاثیر مستقیم روی مقدار ارزشی دارد که قابلیت ایجاد آن را دارید. هر چه زودتر این درس را فرا بگیرید، زمان های بیش تری را قادرید ذخیره کنید.

 

۴- ارتباط، می تواند حلال بسیاری از مشکلات باشد

قدرت ارتباط را هرگز دست کم نگیرید! ارتباط بطور فعالانه می تواند از بروز و پیشرفت هر مشکلی جلوگیری کند. این اتفاق از طریق توضیح شفاف چیزها، تنظیم انتظارات محکم و کاهش سوءتفاهم ها رخ می دهد. همینطور ارتباط می تواند به شما کمک کند تا هر مشکلی را دوباره حل کنید. شاید فضای پوزش فراهم کند، شاید با یک راهکار متقابل دلپذیر حاضر شود و شاید هم موقعیت ها را توصیف کند.

 

۵- تکامل گرا بودن، دشمن پیشرفت است

در مقالات گذشته نیز به همین کامل بودن بارها اشاره شد. بخاطر تغییرات سریعی که محیط تجاری اطراف مان به خود دید، منتظر اقدام بعدی با یک ابتکار جدید ماندیم. چون “کامل نبودن” می توانست به معنای نوعی شکست در ابتکار عمل مان باشد. کسب و کارهای سریع العمل، زیرک، منعطف و سازگار نشان می دهند که درک کرده اند چیزها می توانند تست شده و سپس بهینه شوند.

شما هم لازم است یاد بگیرید که در اولین تلاش خود، هرگز کامل و عالی نخواهید بود.

۶- همه ایده ها باید عملی باشند

مهم نیست ایده ی شما چقدر خوب، اوریجینال و جذاب به نظر می رسد! تنها ارزش آن زمانی مشخص می شود که کاربردی و قابل اجرا باشد. مثلاً اگر چشم اندازی برای تولید یک ویدئوی جالب دارید اما منابع موردنیاز برای تولید آن به روشی کارآمد در اختیارتان نیست؛ پس لازم است قید ایده را بزنید. این موضوع برای همه ی ایده های کسب و کاری هم یکسان است.

۷- همیشه کارهای بیش تری برای انجام هست تا یادگیری ادامه یابد

مهم نیست چقدر می دانید، مهم نیست فکر کنید که چقدر می دانید! همیشه چیزهای بیش تری برای یاد گرفتن هست.

شما همیشه جایگاهی برای رهبر بهتر بودن، کارآفرین بهتر بودن دارید و همیشه هم مهارت ها و توانایی های موردنیازی جدید هست که به آنها نیاز پیدا می کنید.

هرچه زودتر این درس ها را بیاموزید، زمان بیش تری در اختیار دارید تا آنها را به روش کاربردی پیاده کنید. برای شمایی که از این درس ها آگاهید پیامدهای غافل بودن از آنها هم کم تر رخ خواهد داد. مهم ترین چیز این است که بدانید، شما هرگز کامل نیستید، پس دیگر نگران اشتباه کردن نباشید. زیرا همیشه فضا برای پیشرفت و توسعه ی آن را دارید.

 

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar