درس گرفتن از اشتباهات پس از تشخیص آنها با چند گام موثر

درس گرفتن از اشتباهات

درس گرفتن از اشتباهات زمانی امکان پذیر است که آنها را شناخته باشیم. مادامی که فرد نمی داند اشتباه کرده و یا نمی پذیرد که اشتباه کرده، نمی تواند آنرا اصلاح کند. و یا از آن درس بگیرد. پذیرش اینکه اشتباهی مرتکب شده ایم هرگز آسان نخواهد بود. اما این کار گام مهمی در یادگیری، رشد و پیشرفت ماست. در این مقاله به چهار مورد از رایج ترین انواع اشتباهات ، نحوه تشخیص آنها و سپس نحوه ی درس گرفتن از آنها می پردازیم.

 

درس گرفتن از اشتباهات

پذیرش اشتباهات

شما تنها زمانی می توانید از یک اشتباه درس بگیرید که آن را بپذیرید. به محض آنکه شروع به مقصر جلوه دادن دیگران (یا دنیای پیرامون تان) کنید، خودتان را از هرگونه یادگیری احتمالی دور می کنید. اما اگر با جدیت ایستاده و صادقانه بگوئید “این اشتباه من است و من مسئول آن هستم”. امکانات دیگر یادگیری نیز به سمت شما حرکت خواهند کرد. پذیرش یک اشتباه، باعث می شود که روی سرزنش دیگران تمرکز نکنید. و به درک و فهم آن توجه داشته باشید.  افراد عاقل و باهوش به راحتی اشتباهات خود را می پذیرند. آنها می دانند که این کار موجب تسریع پیشرفت می شود.

این عقیده در مقابل گمانه های فرهنگی ما در مورد اشتباهات و شکست ها قرار دارد؛ یعنی گمان می کنیم اشتباهات چیزهای شرم آوری هستند. ما در مدرسه، در خانواده هایمان یا در محل کارمان یادگرفته ایم که بخاطر شکست احساس گناه کرده و هر کاری انجام دهیم تا از اشتباه دوری کنیم.

هنگام تلاش برای توضیح مسائل دشواری از قبیل اینکه چرا بسیاری از مردم اهداف خود را رها می کنند، احساس شرم با اجتناب ناپذیریِ موانع ترکیب می شوند. علت آن است که آنها برای رویارویی با اشتباهات و شکست های موجود در مسیر اهدافشان آماده نیستند. آنچه که در باور بسیاری از مردم در مورد موفقیت جایی ندارد این واقعیت است که هرچه اهداف چالش برانگیزتر باشند، موانع بیشتر و سخت تر خواهند بود. هر چه جاه طلبی تان بیشتر باشد، اتکای بیشتری به توانایی خودتان در غلبه بر اشتباهات و یادگیری از آنها خواهید داشت.

حس بد از پذیرش اشتباه

حس بد از پذیرش اشتباه مانع از درس گرفتن از اشتباهات می شود. به دلایل بسیاری پذیرش اشتباه دشوار است. یک باور و ارزش ضمنی در بسیاری فرهنگ ها وجود دارد و آن اینکه که کار ما نشانگر خود ماست. مثلا اگر در یک آزمون شکست بخورید، پس شما ناتوان و درمانده هستید. به عبارتی اگر اشتباهی انجام دهید، پس کل وجودتان اشتباه است. (شاید هرگز چنین احساسی نداشته باشید، اما بسیاری از افراد چنین حسی دارند. رفتاری که می تواند در برخی از دوستان دوران دبیرستان یا دانشگاه شما وجود داشته باشد.)

مثل تخم مرغ، استیک و دیگر چیزهای خوشمزه نمرات و درجاتی به ما داده می شود. که ما را برای مصرف دیگران سازماندهی می کند. دانشگاه ها و کارفرمایان داوطلبین جوان را با نمرات خود ارزیابی می کنند. این اعداد می توانند بر اساس نمرات آزمون های سخت و بی رحمانه و همچنین اشتباهات باشد .

برای کسی که هرگز هویت عمیق تری پیدا نمی کند، زندگی مکان ترسناکی است. که تنها با نیفتادن در مشکلات، نقض نشدن قوانین و ریسک نکردن (در که قلب فرمان ریسک کردن می دهد) ایمن خواهد بود. و این مسئله  نه براساس نبود اشتباهات بلکه بر اساس نبود شجاعت، هوش همدردی اجتماعی، تعهد و خلاقیت است.

درس گرفتن از اشتباهات

درس گرفتن از اشتباهات به سه چیز نیاز دارد:

 • قرار دادن خود در شرایطی که می توانید اشتباهات جالبی داشته باشید.
 • داشتن اعتماد به نفس برای پذیرفتن به آنها
 • شجاعت در ایجاد تغییرات

در این مقاله به تمام این موارد برای درس گرفتن از اشتباهات خواهیم پرداخت. ابتدا باید انواع اشتباهات را طبقه بندی کنیم. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

چهار نوع اشتباه رایج

یکی از راه های دسته بندی اشتباهات به این صورت است:

احمقانه: چیزهای نامعقول و بی معنی که اتفاق می افتند. مثلا انگشت پایتان به جایی برخورد می کند، روی پوست موز سُر می خورید و … .

ساده: اشتباهاتی که ممکن است اجتناب پذیر باشد. اما توالی تصمیم گیری شما باعث اجتناب ناپذیر شدن آنها می شود. مثلا جرأت و قدرت بیرون رفتن در وسط مهمانی بخاطر آنکه فراموش کرده اید کرایه را پرداخت کنید. یا تمام شدن وسایل پذیرایی از مهمان ها به دلیلی پیش بینی نکردن تعداد آنها.

بغرنج: اشتباهاتی که به آنها پی برده شده اما به تلاش برای ممانعت از ادامه ی آن ها نیاز است. مرتبا دیر به محل کار رسیدن،  خوردن فست فودها برای ناهار هر روز، یا ورشکستگی در شرکت استارتاپ به دلیل نادیده گرفتن کامل حساب و کتاب اولیه.

پیچیده: اشتباهاتی که علل پیچیده ای دارند. و هیچ راه مشخصی برای جلوگیری از وقوع آنها در دفعات بعدی وجود ندارد. برای مثال تصمیم گیری های دشوار که نتایج بدی دارند. روابطی که شکست می خورند، یا سایر نتایج ناخوشایند برای مسائل مهم.

شاید کاری که فردی انجام می دهد و نتیجه ی مطلوبی دارد، برای فرد دیگری کارساز نباشد. و به انجام یک اشتباه منجر شود: خودتان برای خودتان تصمیم بگیرید. چه کسی می داند، شاید شما تصمیم بگیرید شکم گربه ی همسایه تان را با موز بدرید!!! همه ما کارهایی را انجام می دهیم که میدانیم در دراز مدت نتیجه ی بدی دارند. اما در کوتاه مدت حس بسیار خوبی به ما می دهند. اگرچه ممکن است اشتباهات در فلسفه شخصی شما  طور دیگری تعریف شده باشند. اما این مقاله به شما می گوید که چطور از آنها درس بگیرید.

برای مطالعه بیشتر:

دلیل کارهای اشتباه ما انسان ها چیست؟ چرا مرتکب اشتباه می شویم

درس گرفتن از اشتباهات احمقانه و ساده

درس گرفتن از اشتباهات دو دسته اول (احمقانه و ساده) آسان اما کم عمق است. هنگامی که مشکل را می شناسید و راه بهتری را پیدا می کنید، باید بتوانید از اشتباهات مشابه جلوگیری کنید. یا در بعضی موارد، متوجه خواهید شد که مهم نیست که چه کار بزرگی انجام دهید. اما گاهی اوقات کارهای احمقانه هم خواهید کرد (مثل انیشتین).

اما این نوع اشتباه ها جالب نبوده و درسهایش عمیق نیستند. و بعید است که باعث شوند بیشتر در مورد خودتان و یا هر چیز دیگری بدانید.

نوع اشتباهاتی که انجام می دهید شما را تعریف می کنند. هر چه اشتباهات جالب تر باشند زندگی جالب تر است. اگر بزرگترین اشتباه شما از دست دادن پخش مجدد نمایش تلویزیونی بوده باشد، به اندازه کافی خودتان را در معرض درس گرفتن از اشتباهات جالب قرار نداده اید.

و از آنجا که چیزهای زیادی برای درس گرفتن از اشتباهات ساده و احمقانه وجود ندارد، اکثر مردم سعی می کنند تعداد آنها و دفعات تلاش برای رفع آنها را کم کنند. بهتر است وقت خود را صرف درس گرفتن از اشتباهات بزرگ تر کنید. اما اگر از روی عادت یا اجبار اشتباهات احمقانه ای را انجام دهیم، دیگر اشتباه ساده و  احمقانه نیست بلکه اشتباه بغرنج است.

اشتباهات بغرنج

نوع سوم اشتباهات، اشتباهات بغرنج هستند. که برای جلوگیری از وقوع آنها به تغییرات قابل توجهی نیاز است. اینها اشتباهاتی است که از روی عادت و غریزه انجام می دهیم. اما از آنجایی که تغییر بسیار سخت تر از پذیرش است، اغلب به جای ایجاد تغییرات بزرگ برای اجتناب از اشتباهات، بخاطر اشتباهات مشابه و  مکرر رنج می بریم.

دشواری همراه با تغییر شامل نکته ای است که قبلا در این مقاله گفته شد. برخی احساس می کنند که اگر موافق تغییر باشند بدان معنی است که چیز اشتباهی در وجودشان دارند. “اگر من کامل و عالی هستم، چرا باید تغییر کنم؟” از آنجایی که آنها نیاز به حمایت از عقیده ی کمال خود دارند ، تغییر را رد می کنند. (و یا احتمالا، حتی حاضر نیستند قبول کنند که چیز اشتباهی انجام داده اند.)

اما این یک تله است: سر باز زدن از پذیرش اشتباهات و یا تمایل به انجام اشتباهات مشابه، امتناع از پذیرش و تایید واقعیت است. اگر نتوانید شکافها، خلأ ها یا ضعفهای رفتارتان را بپذیریذ، برای همیشه در دام رفتارهای مشابه و محدودیت های همیشگی تان خواهید ماند، که احتمالا از زمان کودکی با شما بوده اند. (هنگامی که کسی به شما میگوید مثل یک کودک هستید ممکن است درست باشد.)

یکی دیگر از چالش های تغییر این است که ممکن است به تجدید تعهداتی که قبلا شکسته اید نیاز باشد.  از بی اهمیت ترین چیز گرفته  مثل «بله، سعی خواهم کرد به یاد داشته باشم که سطل زباله را بردارم» تا جدی ترین مورد  مثل ” سعی خواهم کرد که رفت و آمد با دوستان تو را متوقف کنم.”  این مسائل در هر محیطی اتفاق می افتد: محل کار، دوستی ها، روابط عاشقانه و یا حتی تعهداتی که به خود داده اید. تجدید تعهدات می تواند دشوار باشد، زیرا نه تنها پذیرش اشتباه اخیر ، بلکه تایید اشتباهات مشابهی که قبلا انجام داده اید، ضروری خواهد بود.

یاری گرفتن از دیگران

احساس شکست و گناه چنان زیاد است که جرأت امتحان دوباره ی آن را نخواهیم داشت. به همین دلیل موفقیت در درس گرفتن از اشتباهات اغلب مستلزم مشارکت سایر افراد است. چه برای مشاوره و آموزش و چه فقط صادق بودن با شما. نظر یک دوست حامی ، مربی یا حرفه ای در مورد رفتار شما، بسیار عینی تر از نظر خودتان نسبت به خودتان خواهد بود. و به شما کمک خواهد کرد که بدانید چه زمانی از انجام تعهدات تان طفره می روید. و  آن ها را نقض یا انکار می کنید.

در لحظات ضعف تنها راه جلوگیری از اشتباه این است که از شخص دیگری کمک بخواهید. مثلا “جان، من می خواستم امروز با شما به سفر بیایم، اما به سالی قول داده ام. آیا می توانی سفر را به روز دیگری موکول کنی؟” پذیرش نیاز به کمک و درخواست کمک اغلب اوقات به شجاعت بیشتری نسبت به تلاش برای انجام آن به تنهایی، نیاز دارد.

بزرگترین موضوع برای درس گرفتن از اشتباهات بغرنج  این است که باید توانایی خود را برای تغییر امتحان کنید. بعضی از انواع تغییرات آسان تر خواهند بود  و تا زمانی که اشتباه کنید و سعی کنید آنها را اصلاح نمایید، نخواهید فهمید که کدام تغییرات راحت تر هستند.

نحوه ی مدیریت اشتباهات پیچیده

جالب ترین انواع اشتباه در آخرین گروه قرار می گیرند: اشتباهات پیچیده. هرچه پیچیدگی اشتباهی که انجام داده اید بیشتر باشد، به صبوری بیشتری نیاز خواهید داشت. هیچ چیز بدتر از این نیست که بخواهید چیزهایی را که نمیتوانید تصحیح کنید رفع کنید: زیرا همه چیز را بدتر می کنید.

گاهی اوقات تنبلی، نادانی و ناشکیبایی باعث می شود که متوجه نشویم راه حل های ما برای حل مسئله آن را پیچیده تر می کنند.

محققان حرفه ای مانند روزنامه نگاران، کارآگاهان پلیس و پزشکان سعی می کنند تا حد ممکن پیش از اقدام  وضعیت را بسنجند. (پلیس از شاهدان عینی  و  پزشکان از آزمایشات ، مطالعات علمی نیز از نمونه هایی با اندازه های بزرگ استفاده می کنند). آنها می دانند که ادراک انسانی، از جمله خودشان، بسیار متناقض است. و توسط بسیاری از عوامل تحریف می شود. تنها راه به دست آوردن فهم عینی، مقایسه چندین دیدگاه مختلف است. هنگام تلاش برای درک اشتباهات خود در شرایط پیچیده، باید به این شیوه کار کنید.

صحبت کردن با اشخاص دیگر کارساز خواهد بود. آنها می توانند افراد دیگری که اشتباه مشابهی داشته اند به شما معرفی کنند و یا راه مقابله با مشکل را نشان تان دهند.

برسی جزئیات اشتباهات پیچیده

اما مهمتر از همه، با توصیف آنچه رخ داده است، مجبور می شوید تاریخ و زمان دقیق و ترتیب وقایع را تجزیه و  تحلیل کنید . ممکن است آن افراد از شما سؤالاتی بپرسند و جزئیات مهمی را برایتان آشکار نمایند که قبلا متوجه آنها نشده اید. شاید عوامل دیگری به جز خودتان در اشتباه تان دخیل باشند که بخاطر تلاطم روحی تان در مورد شکست نادیده گرفته شده اند، اما بعدا متوجه آنها شوید.

اگر چند نفر در هنگام انجام کار اشتباه ، حضور داشته اند و مشغول به کار بوده اند (مثلا همکارانتان) می توانید از آنها بپرسید که مشاهدات دقیق آنها چه بوده است. هر فرد براساس مهارت ها، تعصبات و شرایط خود، بر جنبه های مختلف تاکید می کند و شما را به دیدگاهی کامل تر نسبت به آنچه که انجام شده نزدیک تر می نماید.

اگر وضعیت ها متناقض بود، شاید نیاز باشد از افراد بخواهید جداگانه گزارش خود را در مورد آن اتفاق ارائه دهند.

بدون تجزیه و تحلیل دقیق، نتیجه گیری اشتباه خواهد بود و در نهایت درس درستی از آن اشتباه گرفته نخواهد شد.

تا زمانی که لحظات، ساعتها یا روزهای قبل از رویداد اشتباه را کامل مرور نکنید، احتمالا تمام عوامل کمک کننده را نخواهید دید. و نمیتوانید تمام درسهای ممکن را یاد بگیرید. هر چه اشتباهات پیچیده تر باشند، باید بیشتر به عقب برگردید. و بیشتر مراقب باشید و بررسی های خود را با ذهن کاملا باز و آماده انجام دهید. شاید به چیزی خارجی و عینی نیاز داشه باشید. تا در پیدا کردن نکات کلیدی به شما کمک کند. بدون داشتن سرنخ چگونه می توانید به خودتان اعتماد کنید و  اشتباهات خود را بررسی نمایید؟

سوالاتی برای برسی بهتر:

توالی احتمالی وقایع چیست؟  آیا چندین اشتباه کوچک منجر به اشتباه بزرگتر شده است؟ آیا گمانه زنی های  اشتباه رخ داده است؟ آیا اهداف ما درست است؟ آیا تلاش می کنیم تا مشکل اصلی و درست را حل کنیم؟ آیا احتمال داشت که بتوانیم فرضیه های بد را زودتر تشخیص دهیم ؟ آیا در حال حاضر اطلاعاتی داریم که مفید باشند؟ اگر مجددا در این وضعیت قرار بگیریم ، چه واکنش متفاوتی باید داشته باشیم؟ چگونه می توانیم از چنین شرایطی جلوگیری کنیم؟ (وضعیتی که می خواستیم در آن قرار بگیریم چیست؟) آیا با توجه به تمام شرایط، این اشتباهات اجتناب ناپذیر بودند؟ آیا زمان کافی داشته ایم که که بدانیم کارمان اشتباه است یا نه؟

همان طور که توالی رویدادها را کنار هم قرار می دهید، متوجه خواهید شد که اشتباهاتی که ابتدا به عنوان  اشتباهات پیچیده دسته بندی می شدند، در نهایت به اشتباهات کوچکتر تقسیم می گردند. هنگامی که یک اشتباه پیچیده را به بخش های کوچکتر تجزیه کردید، می توانید توصیه های قبلی را در مورد تغییرات انجام دهید.

تجزیه و تحلیل نمی تواند اعتماد به نفس شما را تغییر دهد. وقتی اشتباهی انجام دادید، به ویژه اشتباهی آشکار و نمایان که دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد، طبیعی است که توانایی خودتان را در انجام کار بعدی بسنجید. اما باید تردید ها را کنار بگذارید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید مطالعه  و بررسی گذشته، تمرین برای شرایط مورد انتظار و بازگشت به میدان فعالیت است. مطالعه و بررسی در مورد گذشته می تواند دید شما را بازتر کند. شما می خواهید بدانید که چند نفر از افراد باهوش و توانمند اشتباهات مشابهی را انجام داده اند. و حتی به اشتباهات بزرگتر ادامه داده اند ( یعنی با درس گرفتن از اشتباهات به موفقیت های بزرگی رسیده اند).

شوخ طبعی و شجاعت

یکی از راه های دانستن اینکه در جای درست و سالمی قرار گرفته اید، حس شوخ طبعی شماست. ممکن است چند روز طول بکشد، اما در نهایت آنچه را که اتفاق افتاده، به شکل یک کمدی خواهید دید. هنگامی که دوستان داستان های خودشان را در مورد اشتباهات شان تعریف می کنند، می خندید، درست است؟ خب، وقتی می توانید به اشتباهات خود بخندید، می دانید که آن را قبول کرده اید. و دیگر خودتان را بخاطر یک اتفاق سرزنش و محاکمه نخواهید کرد. رسیدن به این نوع دیدگاه در جلوگیری از اشتباهات آینده بسیار مهم است. شوخ طبعی ذهن شما را آرام می کند. و مانع وسواس و رنجش از گذشته می شود. انجام دادن اشتباهات جدید با صرف انرژی زیاد که شما را در مقابل اشتباهات قبل محافظت می کند آسان است.

بنابراین مهمترین درس در تمام اشتباهات این است که اعتقاد داشته باشید : اگرچه اشتباهات اجتناب ناپذیر هستند، اما اگر بتوانید از آن ها درس بگیرید، می توانید از موارد آینده جلوگیری کنید. مهم نیست که اشتباه چه زمانی رخ می دهد، اما فردا شما از آن درس خواهید گرفت. و روز بعد نیز تجربه تان را به کار خواهید بست. پیشرفت مسیر مستقیمی نخواهد بود. اما اگر به یادگیری ادامه دهید، موفقیت هایتان بیشتر از شکست هایتان خواهد بود. و اشتباهاتی که در طول مسیر انجام می دهید، به شما کمک خواهند کرد تا به جایی برسید که می خواهید.

نحوه ی درس گرفتن از اشتباهات

 • پذیرش مسئولیت باعث فراهم شدن زمینه یادگیری می شود.
 • اشتباه کردن را با اشتباه بودن مقایسه نکنید.
 • شما نمی توانید اشتباهات را تغییر دهید. اما می توانید انتخاب کنید که چگونه به آنها پاسخ دهید.
 • رشد زمانی رخ می دهد که می توانید راهی برای پیشرفت ببینید.
 • سعی کنید بفهمید که چرا این اتفاق افتاد. و عوامل دخیل در آن چیست.
 • چه اطلاعاتی می تواند از اشتباه جلوگیری کند؟
 • کدام اشتباهات کوچک، به انجام یک اشتباه بزرگتر کمک کرده اند؟
 • آیا جایگزین هایی وجود داشته که می توانستید در نظر بگیرید، اما این کار را نکرده اید؟
 • برای جلوگیری از وقوع مجدد اشتباه، چه نوع تغییراتی لازم است؟ چه نوع تغییری برای شما دشوار است؟
 • فکر می کنید که رفتار تان در وضعیت های مشابه آینده چگونه باید باشد؟
 • برای درک اشتباه تلاش کنید تا بتوانید از آن لذت ببرید.
 • بیش از حد جبران نکنید: وضعیت بعدی دقیقا همانند گذشته نخواهد بود.

راه دستیابی به موفقیت از مسیر درس گرفتن از اشتباهات می گذرد. درس گرفتن از اشتباهات می تواند شما را به فردی منحصربفرد تبدیل کند. با تشخیص و پذیرش می توانید برای درس گرفتن از اشتباهات آماده شوید.

[تعداد: ۱۱    میانگین: ۳.۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar