در ارتباط با مشتریان، چطور اعتمادسازی کنیم؟

 

چیزی که باعث می شود مشتریان جدیدی به سمت شما جذب شوند حفظ اعتماد بین مشتریان فعلی ست.

 

در ارتباط با مشتریان، چطور اعتمادسازی کنیم؟

 

وقتی برای کسب و کار خود تصمیم می گیرید، اولین مرحله شناسایی نیاز یا نگرانی ست که پیرامون بازار هدف تان وجود دارد که در نهایت، می بایست راهکاری را برای آن فراهم آورید. برای مثال در چین، نگرانی فعلی بخاطر بدتر شدن وضعیت آلودگی هواست. رو به وخامت رفتن کیفیت هوا در چین، باعث شده که صنعت جدیدی به نام Air Farming روی کار آید.

می پرسید یعنی چه؟

در سال ۲۰۱۲ بیلیونر چینی که Chen Guangbiao نام داشت فروش قوطی هوای “تازه” در چین را شروع کرد. به گفته ی Chen، این هوا در کوه های بالای Xinjiang جمع آوری شده و با عطرهای مختلف مثل طبیعت تبت و پساصنعتی تایوان در دسترس قرار دارد. Chen در اولین روز کسب و کارش، توانست ۱۰۰,۰۰۰ قوطی بفروشد.

در سال ۲۰۱۵، یک شرکت استارتاپی که Vitality Air نام داشت شروع به فروشِ بطری های “هوای تازه ی کانادا” به چین کرد که هریک ۱۴ الی ۲۰ دلار بودند. در دو هفته ی اول، بیش از ۵۰۰ بطری به فروش رساند.

نه بخاطر اینکه بهتر انجام دهد اما یک مرد انگلیسی هم که Leo De Watts نام داشت “هوای تازه ی انگلیس” را در بطری هایی هر یک به ارزش ۱۱۵ دلار به چین می فروخت.

شاید با شنیدن این سخنان، سر خود را بخارانید و بگویید که چرا چنین کلاهبرداری آشکاری تبدیل به یک سرمایه گذاری سودآور شده است؟

توجه کم تری جذب سطوح بحرانی آلودگی هوا در چین شد و بجای آن، به تفسیر عدم اعتماد و اعتبار برخی از این کارآفرینان تمرکز کردند.

تفاوتی هست بینِ فرصت و فرصت طلب بودن!

از زمانی که در سال ۲۰۰۰، اینترنت در سراسر جهان قابل دسترسی شد به همه ی کارآفرینان فرصتِ جهانی شدن را داد. با قدرت گرفتن انقلاب دیجیتالی و کانال های آنلاین مثل رسانه های اجتماعی، کسب و کارهایی که بر پایه ی اینترنت بودند توانستند پل هایی را بین بازارهایی که توسط اقیانوس ها از هم تفکیک شده اند را بهم متصل نمایند. در کنار این، متاسفانه برای کلاهبرداران هم فرصت هایی ایجاد شد.

خواه باور کنید، خواه نه! اعتمادسازی و کسب اعتبار در دنیای آنلاین دیرباوری کار ساده ای ست. این نکات را از دست ندهید:

۱- روی وب سایت خود سرمایه گذاری کنید

همانطور که بارها گفته شده فقط داشتن یک وب سایت کافی نیست! باید مطمئن باشید که وب سایت شما تجربه ی کاربر را بهتر می کند. وب سایت شما باید از ویژگی های زیر برخوردار باشد:

 • موبایل رسپانسیو
 • سرعت بالای دانلود
 • قابل دسترسی با مرورگرهای دیگر
 • ویژگی های عملکردی کامل
 • طراحی ساده و موثر

همینطور باید از کیفیت مطالب خود آگاه باشید. محتوا باید جدید، منحصربفرد، مرتبط بوده و خواننده را تشویق کند تا به انجام مراحل بعدی اقدام نماید.

 

۲- خودتان باشید

روانپزشک و برنده ی جایزه ی نوبل، Daniel Kahneman چنین استدلال می کند: مصرف کنندگان بیش از اینکه منطقی باشند، احساسی اند. اگر بتوانند با اهداف یک کسب و کاری هم تراز شوند، آن را تشویق می کنند. با بازار خود صحبت کنید. سخنرانی نکنید! یا سعی نکنید با اصطلاحات فانتزی روی آنها اثر بگذارید. پیام شما می تواند خیلی ساده و کوتاه باشد: “من می توانم به شما کمک کنم.”

 

۳- میزبان وبینارها باشید

یکی از راه های موثر دیگر برای بدست آوردن اعتماد و اعتبار در بین مشتریان، میزبان بودن برای وبینارهاست. برخی از مزایای هاست بودن وبینارها را در ادامه می بینید:

 • افزایش نفوذ، قدرت و اعتماد
 • ایجاد ارتباطات
 • برجسته کردن تخصص شما
 • کمک به درک مشتریان هدف
 • افزایش آگاهی از برند

 

می توانید متخصصانی را که در حوزه های خود محترمند دعوت کنید. با انجام اینکار، با لینک کردن وبینار (از سایت شما) به وب سایت خود و همینطور گسترش بازارتان جبران خواهند کرد.

۴- بطور مرتب پست بگذارید

بلاگینگ پلت فرمی را در اختیار شما قرار می دهد که نیازها و نگرانی های مشتریان خود را دریابید. به شما اجازه می دهد تا ایده های کاربردی را که میزبان موضوعات متنوعی هست به اشتراک بگذارید. بطوریکه مشتریان بطور مداوم به دنبال اطلاعات جدید داخل آن بگردند.

چطور از بلاگ، برای افزایش اعتماد و اعتبار استفاده کنیم:

 • از آنالیزها، کلمات کلیدی جستجو، درگیری مخاطبان استفاده کنید تا ببینید کدام نوع از محتوا، بیش تر موردعلاقه ی مشتریان است.
 • هفته ای سه الی چهار پست به اشتراک گذاشته و از طریق کانال های آنلاین توزیع نمایید.
 • بلاگ شما باید حداقل ۱۶۰۰ کلمه باشد.
 • از اصطلاحات تخصصی حرفه ی خود در پست ها استفاده نکنید.

اگر خودتان به شخصه زمانی برای نوشتن پست ندارید می توانید شخصی را که توانایی انجام اینکار را دارد استخدام کنید.

 

 

[تعداد: ۶    میانگین: ۳.۷/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar