در مواجهه با انتقادات چگونه رفتار کنیم ؟

در مواجهه با انتقادات در کسب و کار هوشمندانه رفتار کنید

مواجهه با انتقادات

 

اگر در محل کارتان مورد انتقاد قرار گرفتید این کار ممکن است روی تمام جنبه های زندگی شما تاثیر بگذارد، و ساعت های کار شما را پر از استرس کند، همچنین می تواند در ساعات غیر اداری روی فکر شما تاثیر بگذارد و شما را از لذت بردن از زندگی منع کند.
اگر بلد نباشید چگونه با انتقادات دیگران تعامل داشته باشید، می تواند در روحیه و فکر شما تاثیر بگذارد، و اثرات منفی روی کسب و کار شما خواهد داشت.

شما نمی توانید جلوی انتقادات دیگران را بگیرید، اما می توانید در مقابل پاسخ ها واکنش خود را کنترل کنید.

  • مسئله را شخصی نبینید

هنگامی که شخصی مورد انتقاد دیگران قرار می گیرد مسئله را از دید شخصی می نگرد، و پاسخ آن به این مسئله کاملا احساساتی خواهد بود، پاسخ عاطفی به انتقادات همان پاسخ منفی است، گاهی اوقات ممکن است انتقادات بی معنا و مسخره باشند، اما این دلایل ممکن است به مفهوم اجتماعی هر فرهنگی مربوط شود، اعتماد به نفس و جدیّت در کار دو نکته مهم هستند که باعث حرکت شما به سوی موفقیت خواهد شد.

  • به انتقادات به خوبی گوش دهید

وقتی مدیر یا همکارتان در محل کار شروع به انتقاد کردن از شما می کند به تمام حرف های او گوش دهید، حتی اگر نظر آن ها برای شما مهم نباشد، سعی نکنید پاسخ او را بدهید یا دلایل خود را برای قانع کردن او بگویید، سعی کنید فقط صحبت های او را در ذهن خود حلاجی کنید و با طرف مقابل به هیچ عنوان ارتباط چشمی نداشته باشید.

  • مطرح کردن سوال

حتی اگر کوچک ترین انتقادات منفی را از شما کردند شما خود را آماده کنید که سوالاتی را از آن ها بپرسید تا سوء تفاهمی به وجود نیاید، با مطرح کردن سوال با جدیت فقط به حل مسئله کمک نمی کند بلکه متوجه خواهید شد که طرف مقابل انتقادات منفی دارد یا خیر!
سوالات متفاوتی بپرسید و وقتی احساس کردید طرف مقابل احساس استرس پیدا کرد از او بخواهید ایده هایی که مد نظرش دارد را به شما ارائه دهد.

  • خود را در موقعیت دفاع قرار ندهید

همه انسان ها در هر موقعیتی که قرار دارند اگر شخصی از آن ها انتقاد کند شروع به دفاع کردن از خود می کنند، باید صبر کنید و به طرف مقابل اجازه دهید فرصت خود برای خلاقیت را به شما ارائه دهد، منتقد شاید نقاط مهمی را به شما بگویید اما شما نمی توانید این نقاط را شناسایی کنید، چون فکر شما در جبهه مختلف دیگر درگیر است، و برای یک استراتژی دفاعی مشغول فکر کردن و دفاع از خود است.

  • به اعصاب خود مسلط باشید

بعضی انتقادات خود را با تندی به دیگران می گویند، و بعضی فکر می کنند که چون سمت مهمی دارند حق دارند هر چیزی را به دیگران بگویند، انتقاد باید موضوعی و کاری باشد اما برخی افراد آن را تبدیل به امور شخصی می کنند، از این زاویه به موضوع نگاه کنید، مدیری که احساس می کند از سمت کارمند خود مورد تهدید قرار گرفته ، از فرصت استفاده می کند و به او بی احترامی می کند، شما از هر لحاظ به این نقطه نگاه کنید به نفع شما خواهد بود.
در مقابل ممکن است انتقادات مربوط به کار باشد در اینجا شما باید به کشف اموری بپردازید که از آن ها احساس گناه می کنید، اگر ملاحظاتی که درباره کارتان می گویند صحیح است و شما از این موضوع احساس گناه می کنید باید انتقادات را بپذیرید، زیرا بدون آن ها کسی پیشرفت نخواهد کرد، اما اگر انتقادات سختی باشد باید با آن ها سازگار باشید به خصوص اگر آن شخص مدیر شما باشد.

  •  با مشکل مواجه شوید

مهم نیست در این مسئله مقصر کیست، مشکل از طرف شما باشد یا همکار شما، مهم مواجهه با مشکل است، ممکن است این کار برای بهتر شدن رفتار شما یا نزدیک تر شدن شما به طرف مقابل باشد یا اعتراف به اینکه حتما سوء تفاهمی وجود دارد، اگر مصدر انتقادات شما مدیرتان باشد آن ها را قبول کنید زیرا می تواند به پیشرفت شما کمک کند.

  •  آن را به یک تجربه مثبت تبدیل کنید

در هر باری که از شما انتقاد می کنند خود را قانع کنید که این تجربه می تواند برای شما مفید باشد، انتقادات باید به انسان کمک کند که در همه امور زندگی بهتر شود، پس فردی که بدون انتقاد خود را بهترین می داند فردی ست که در تفکر و مهارت ها محدود است.

[تعداد: ۱۲    میانگین: ۴.۲/۵]

درباره نویسنده

Avatar

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar